Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky)Filla Emil: Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky) 1930
olej na plátně, 63 x 81 cm
1. Art Consulting CZ, 15.10.2023
Vyvolávací cena bez aukční provize: 7 500 000 Kč

 

V říjnové aukci 1. Art Consulting se sběratelé budou moci utkat o díla Emila Filly, Františka Muziky či Josefa Šímy. První dvě budou začínat na ceně 7,5 milionu korun bez aukční provize. Galerie Kodl zatím svou podzimní nabídku neodhalila. Naznačuje však, že na prodej bude významné meziválečné dílo, které pochází z prestižní soukromé sbírky.


Na jaké hlavní taháky svých aukcí nebo prodejních výstav lákají sběratele majitelé velkých tuzemských aukčních domů?

 

Vladimír Lekeš (Adolf Loos Apartment and Gallery)

Highligty aukce budou nádherný olej Marca Chagalla „Mateřství na modrém pozadí“,  stěžejní dílo Aloise Wachshmana „ Ludvík XVI.“ , který byl vystaven na výstavě Poesie 1932, Emil Filla „Zátiší“ z roku 1928, který byl původně ve sbírce Hasco  a mnoho dalších. Ze starých mistrů to bude galerijní portrét Jana Kupeckého který pochází přímo z knížecí sbírky  Liechtensteinů  nebo publikovaný a vystavovaný olej Jakuba Schikanedera  „Meditace“  z roku 1877. V aukci se také objeví vzácná kniha „Los Desastres de la Guerra” s 80 akvatintami Francisco Goya  či proslulý Zpěvník Jiřího Trnky s  56 originálními kresbami kombinovanou technikou.

 

Albert Trnka (European Arts)

Skvostem naší nadcházející aukce je finální varianta díla obrazu Splynutí duší od Maxe Švabinského, která do letošního jara byla součástí památníku autora v Kroměříži. Jedná se o monumentální dílo nesporné galerijní hodnoty. Jeho menší varianta je součástí sbírek Národní galerie v Praze. Další přípravná práce k našemu obrazu prošla před časem aukcí u konkurence a drží současný autorův aukční rekord. Vyvolávací cenu jsme stanovili na 10 milionů korun.

 

Tomáš Hejtmánek (Arthouse Hejtmánek)

V nabídce bude velká kolekce původního vybavení československé ambasády ve Stockholmu, zahrnující jak design, tak výtvarná díla, z nichž nejvýznamnější je obraz od Albína Brunovského úctyhodného rozměru 180 x 276 cm, kde očekáváme autorský rekord.

 

Irena Velková (Aukční dům Sýpka)

Jedná se o další dílo Stana Filka, který dosáhl nového domácího autorského maxima v naší červnové aukci. V podzimní aukci nabídneme dvě díla tohoto autora ze stejného období, výtvarně však propracovanější a zdařilejší.

 

Antonín Zezula (Aukční dům Zezula)

Stále větší objem nabídky se přesouvá do mimoaukčního prodeje nejen u nás, ale i v jiných aukčních společnostech v Evropě. Máme připravenu prodejní výstavu s názvem "Vize iluzí - Iluze viděného", v níž budou od 5. října exkluzivně nabídnuta plátna Františka Muziky, Josefa Istlera, Kamila Lhotáka, ale i autorské surrealistické fotografie Josefa Sudka, Man Raye nebo Jaromíra Funkeho či Jaroslava Roesslera. Do Vánoční aukce směřuje například významné dílo Otty van Veena, známého také pod latinským jménem Otto Venius nebo Octavius Vaenius (1556–1629), jenž byl jedním z prvních učitelů P. P. Rubense. Významná je i nabídka v aukci věnované dílům na papíře, bibliofiliím a fotografii, v níž nechybí práce Toyen, Kupky, Šímy, Tichého, Lady nebo Sudka a mnoha dalších.
 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<