Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky)Filla Emil: Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky) 1930
olej na plátně, 63 x 81 cm
1. Art Consulting CZ, 15.10.2023
Vyvolávací cena bez aukční provize: 7 500 000 Kč

 

V říjnové aukci 1. Art Consulting se sběratelé budou moci utkat o díla Emila Filly, Františka Muziky či Josefa Šímy. První dvě budou začínat na ceně 7,5 milionu korun bez aukční provize. Galerie Kodl zatím svou podzimní nabídku neodhalila. Naznačuje však, že na prodej bude významné meziválečné dílo, které pochází z prestižní soukromé sbírky.


Na jaké hlavní taháky svých aukcí nebo prodejních výstav lákají sběratele majitelé velkých tuzemských aukčních domů?

 

Vladimír Lekeš (Adolf Loos Apartment and Gallery)

Highligty aukce budou nádherný olej Marca Chagalla „Mateřství na modrém pozadí“,  stěžejní dílo Aloise Wachshmana „ Ludvík XVI.“ , který byl vystaven na výstavě Poesie 1932, Emil Filla „Zátiší“ z roku 1928, který byl původně ve sbírce Hasco  a mnoho dalších. Ze starých mistrů to bude galerijní portrét Jana Kupeckého který pochází přímo z knížecí sbírky  Liechtensteinů  nebo publikovaný a vystavovaný olej Jakuba Schikanedera  „Meditace“  z roku 1877. V aukci se také objeví vzácná kniha „Los Desastres de la Guerra” s 80 akvatintami Francisco Goya  či proslulý Zpěvník Jiřího Trnky s  56 originálními kresbami kombinovanou technikou.

 

Albert Trnka (European Arts)

Skvostem naší nadcházející aukce je finální varianta díla obrazu Splynutí duší od Maxe Švabinského, která do letošního jara byla součástí památníku autora v Kroměříži. Jedná se o monumentální dílo nesporné galerijní hodnoty. Jeho menší varianta je součástí sbírek Národní galerie v Praze. Další přípravná práce k našemu obrazu prošla před časem aukcí u konkurence a drží současný autorův aukční rekord. Vyvolávací cenu jsme stanovili na 10 milionů korun.

 

Tomáš Hejtmánek (Arthouse Hejtmánek)

V nabídce bude velká kolekce původního vybavení československé ambasády ve Stockholmu, zahrnující jak design, tak výtvarná díla, z nichž nejvýznamnější je obraz od Albína Brunovského úctyhodného rozměru 180 x 276 cm, kde očekáváme autorský rekord.

 

Irena Velková (Aukční dům Sýpka)

Jedná se o další dílo Stana Filka, který dosáhl nového domácího autorského maxima v naší červnové aukci. V podzimní aukci nabídneme dvě díla tohoto autora ze stejného období, výtvarně však propracovanější a zdařilejší.

 

Antonín Zezula (Aukční dům Zezula)

Stále větší objem nabídky se přesouvá do mimoaukčního prodeje nejen u nás, ale i v jiných aukčních společnostech v Evropě. Máme připravenu prodejní výstavu s názvem "Vize iluzí - Iluze viděného", v níž budou od 5. října exkluzivně nabídnuta plátna Františka Muziky, Josefa Istlera, Kamila Lhotáka, ale i autorské surrealistické fotografie Josefa Sudka, Man Raye nebo Jaromíra Funkeho či Jaroslava Roesslera. Do Vánoční aukce směřuje například významné dílo Otty van Veena, známého také pod latinským jménem Otto Venius nebo Octavius Vaenius (1556–1629), jenž byl jedním z prvních učitelů P. P. Rubense. Významná je i nabídka v aukci věnované dílům na papíře, bibliofiliím a fotografii, v níž nechybí práce Toyen, Kupky, Šímy, Tichého, Lady nebo Sudka a mnoha dalších.
 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<