Švankmajer v metru

Sýpka 19. 10. 2014

Aukce společnosti Sýpka zaměřená nejen na výtvarné umění, ale i starožitnosti, která se konala v neděli 19. října, vynesla přes 7 milionu korun. Nového kupce našlo 45 procent z 370 nabízených položek. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo 10 položek, přičemž sochy Zdeňka Palcra a Jana Švankmajera se prodaly v nových autorských rekordech. 

Rudolf Kremlička: Ves Hamry, Slovensko
Rudolf Kremlička: Ves Hamry, Slovensko / 1919
olej, plátno / 68 x 76 cm
cena: 960 000 Kč

 

Nejdražším dílem aukce se stala slovenská krajina Rudolfa Kremličky. Obraz Kremlička namaloval roku 1919, kdy byl spolu s Janem Trampotou vyslán na malířskou cestu po Slovensku na objednávku Památníku odboje. Obraz se prodal s mírným nárůstem za 960 tisíc korun.

O nový cenový rekord Jana Švankmajera je postarala socha Láhev-utonulá ze začátku 60. let. Z minimálního podání 150 tisíc vystoupala až na cenu 240 tisíc korun. Podle aukčního katalogu se socha na český trh dostala ze soukromé zahraniční sbírky. Pravdou je, že takto raná Švankmajerova práce se v aukci dosud neobjevila.

Jan Švankmajer: Hlava-utonulá
Jan Švankmajer:
Láhev-utonulá / 1964
objekt / výška 50 cm /
cena: 240 000 Kč
Zdeněk Palcr: Hlava / 1959
patinovaná sádra / výška
38 cm / cena: 216 000 Kč

 

Druhým autorským rekordem je cena 216 tisíc korun za sádrovou Hlavu Zdeňka Palcra. Dražba 38 centimetrů vysoké plastiky začínala na méně než třetinové částce a předchozí autorův rok starý rekord konečná cena překonala o 70 tisíc korun. Za 102 tisíc korun se prodala ještě Palcrova socha Sedící dívka, drobné modeleto téhož námětu odešlo za necelých 30 tisíc korun.

Hranici sta tisíc korun překonaly ještě obrazy Josefa Lady, Maxe Švabinského, Aloise Mikulky a Aloise Kalvody. Ze současného umění pak ještě Margita Titlová Ylovsky, jejíž obraz Transfer se prodal za 192 tisíc korun.

Jaroslav Otruba: Obklad metra, 56 kusů / 1973–78
hliníkové výlisky, stříkané zlatou barvou /
á 50 x 50 cm /
cena: 144 000 Kč

 

Nejzajímavější, či přinejmenším nejkurióznější položkou katalogu v rámci užitého umění byl soubor hliníkových desek z obložení pražské metra. Čtvercové desky zlaté barvy, na kterých se střídají duté a vypouklé plochy, navrhl v polovině 70. let pro trasu A hlavní architekt metra Jaroslav Otruba. Dražený soubor čítající dohromady 168 jednotlivých desek nicméně nepocházel přímo z metra, byl použit jako obklad stropu kulturního domu v Moravském Šternberku. Celý soubor byl rozdělen na třetiny, každá pokrývající plochu 14 metrů čtverečních. Prodaly se všechny tři části a to za ceny od 120 do 144 tisíc korun.

Z tradičnějších starožitností je třeba zmínit alespoň trojici koberců od Antonína Kybala, které se prodaly za částky od 50 do 60 tisíc korun, nebo funkcionalistické podlahové otočné zrcadlo vydražené za 58 tisíc korun.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<