Štyrský zatím bez nového rekordu

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Včerejší večer měl nakonec jiného vítěze než českého surrealistu. Štyrského osobitý obraz Trauma zrození šel do pařížské aukce moderního a současného umění z pozice jasné jedničky s katalogovým odhadem mezi 3,5 až 5 miliony eur. Na několik prvních příhozů se sběratelé namotivovali, ale konečného kladívka stvrzujícího prodej se dílo nedočkalo, a zůstalo tak nevydraženo.

Alternativní popis Jindřich Štyrský: Trauma zrození, 1936,
olej na plátně, 100 x 250 cm,
Sotheby's Paris 6. 12. 2023
konečná cena: neprodáno

Nepřehlédnutelné plátno o rozměrech 100 x 250 cm s impresivní ikonografií mělo našlápnuto nejen na Štyrského autorský rekord, ale v případě horní hranice předaukčního odhadu i na jeden z historicky nejúspěšnějších výsledků českého umění na zahraničních aukcích vůbec. Zahraničnímu publiku je experti ze Sotheby's představili jako klíčový obraz celé malířovy tvorby se zajímavou proveniencí. Od roku vzniku, 1936, do současnosti měl jen tři majitele. Jindřich Štyrský s Traumatem zrození žil v jednom bytě až do své smrti, následně si ho Toyen převezla do nového působiště ve Francii. Z její pozůstalosti obraz začátkem 80. let odkoupil sběratel a znalec umění Jean-Claude Binoche, který byl také středečním předkladatelem. (Přečtěte si více o obrazu Trauma zrození od Jindřicha Štyrského

Alternativní popis Majitel obrazu Jean-Claude Binoche jej získal z pozůstalostní dražby Toyen v roce 1982. Od té doby zdobil jeden z hostinských pokojů v rodinném sídle v Paříži.

K licitaci čísla sedm se přistoupilo přibližně dvacet minut po osmnácté hodině. Jako jedna ze tří prémiových položek bylo Trauma zrození draženo ve speciálním režimu předregistrací, který vyžaduje mimo jiné i jistou finanční „prověrku“ potenciálních klientů. Zájemci byli také předem obeznámeni se zápůjčním závazkem obrazu na výstavu "Surréalisme. L’exposition du centenaire" v pařížském Centre Pompidou za rok. Vyvolávání sice dosáhlo k částce 3,15 milionu eur, ale ta patrně neodpovídala dohodnutým limitům mezi prodávajícím a aukční síní Sotheby's. Obraz tedy nebyl přiklepnut ani nejvyšší nabídce z řad přítomných dražitelů. "Je to skvělý obraz umělce, který si zaslouží, aby byl plně uznán na mezinárodní scéně. I když nenašel v aukci nového majitele, během předaukční výstavy si získal mnoho obdivovatelů. Dál věříme v jeho hodnotu," uvedl pro Artplus za Sotheby's Romain Monteaux-Sarmiento.

Z celkově 21položkové přehlídky stejný osud potkal dalších pět děl, ostatní malby a objekty opouštěly aukci za odhadované stovky tisíc eur. Ze souhrnného obratu bezmála 7,2 milionu eur si pro sebe více než třetinu zabrala velká abstrakce Composition ciérrée v posledních letech nejžádanějšího kanadského malíře Jeana-Paula Riopella (2,7 milionu eur včetně provize).

Alternativní popis Jindřich Štyrský: Bez názvu, 1936,
perokresba na papíře, 31 x 20,6 cm,
konečná cena: 22 750 EUR
Leducq Paris 27. 10. 2023

V zahraničí se v minulých dvanácti měsících objevila Štyrského tvorba jen třikrát, včetně včerejška. Převažovaly kresebné a fotografické práce nebo koláže. Velmi dobře si v říjnu vedla například bezejmenná perokresba z již šestého pokračování pozůstalostního rozprodeje knihovny manželů Kahnových, zanícených obdivovatelů československého surrealismu (o předchozích aukcích v letech 2021 a 2022 více zde). Štyrský se dopracoval z odhadovaných 4 tisíc eur až na více než čtyřnásobek, s poplatky činila prodejní cena téměř 23 tisíc eur (aukční síň Leducq).

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024