Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Machková Magda | Foto Sotheby´s, Leducq Paris | Datum 07.12.2023
Včerejší večer měl nakonec jiného vítěze než českého surrealistu. Štyrského osobitý obraz Trauma zrození šel do pařížské aukce moderního a současného umění z pozice jasné jedničky s katalogovým odhadem mezi 3,5 až 5 miliony eur. Na několik prvních příhozů se sběratelé namotivovali, ale konečného kladívka stvrzujícího prodej se dílo nedočkalo, a zůstalo tak nevydraženo.
Nepřehlédnutelné plátno o rozměrech 100 x 250 cm s impresivní ikonografií mělo našlápnuto nejen na Štyrského autorský rekord, ale v případě horní hranice předaukčního odhadu i na jeden z historicky nejúspěšnějších výsledků českého umění na zahraničních aukcích vůbec. Zahraničnímu publiku je experti ze Sotheby's představili jako klíčový obraz celé malířovy tvorby se zajímavou proveniencí. Od roku vzniku, 1936, do současnosti měl jen tři majitele. Jindřich Štyrský s Traumatem zrození žil v jednom bytě až do své smrti, následně si ho Toyen převezla do nového působiště ve Francii. Z její pozůstalosti obraz začátkem 80. let odkoupil sběratel a znalec umění Jean-Claude Binoche, který byl také středečním předkladatelem. (Přečtěte si více o obrazu Trauma zrození od Jindřicha Štyrského)
K licitaci čísla sedm se přistoupilo přibližně dvacet minut po osmnácté hodině. Jako jedna ze tří prémiových položek bylo Trauma zrození draženo ve speciálním režimu předregistrací, který vyžaduje mimo jiné i jistou finanční „prověrku“ potenciálních klientů. Zájemci byli také předem obeznámeni se zápůjčním závazkem obrazu na výstavu "Surréalisme. L’exposition du centenaire" v pařížském Centre Pompidou za rok. Vyvolávání sice dosáhlo k částce 3,15 milionu eur, ale ta patrně neodpovídala dohodnutým limitům mezi prodávajícím a aukční síní Sotheby's. Obraz tedy nebyl přiklepnut ani nejvyšší nabídce z řad přítomných dražitelů. "Je to skvělý obraz umělce, který si zaslouží, aby byl plně uznán na mezinárodní scéně. I když nenašel v aukci nového majitele, během předaukční výstavy si získal mnoho obdivovatelů. Dál věříme v jeho hodnotu," uvedl pro Artplus za Sotheby's Romain Monteaux-Sarmiento.
Z celkově 21položkové přehlídky stejný osud potkal dalších pět děl, ostatní malby a objekty opouštěly aukci za odhadované stovky tisíc eur. Ze souhrnného obratu bezmála 7,2 milionu eur si pro sebe více než třetinu zabrala velká abstrakce Composition ciérrée v posledních letech nejžádanějšího kanadského malíře Jeana-Paula Riopella (2,7 milionu eur včetně provize).
V zahraničí se v minulých dvanácti měsících objevila Štyrského tvorba jen třikrát, včetně včerejška. Převažovaly kresebné a fotografické práce nebo koláže. Velmi dobře si v říjnu vedla například bezejmenná perokresba z již šestého pokračování pozůstalostního rozprodeje knihovny manželů Kahnových, zanícených obdivovatelů československého surrealismu (o předchozích aukcích v letech 2021 a 2022 více zde). Štyrský se dopracoval z odhadovaných 4 tisíc eur až na více než čtyřnásobek, s poplatky činila prodejní cena téměř 23 tisíc eur (aukční síň Leducq).
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
22. července 2024
18. července 2024
15. července 2024