Stephan překvapil, Sutnar nezklamal

Dorotheum 5. 3. 2016

Dorotheum – První letošní aukce společnosti Dorotheum konaná v sobotu 5. března nabídla 361 uměleckých děl a starožitností. Prodala se více než polovina z nich, dohromady za 10,7 milionu korun (včetně provize). Žádné z nabízených děl tentokrát nepřekročilo milionovou hranici, za více než sto tisíc korun bylo vydraženo čtrnáct položek.

Jan Hála: Pasáčci, 1931, olej na plátně, 55 x 60 cm,  cena: 600 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se překvapivě stala krajina od Haushoferova žáka Leopolda Stephana. Obraz Krajina před bouří z roku 1875 byla vydražena za 960 tisíc korun, bezmála trojnásobek vyvolávací ceny. Jde o druhou nejvyšší cenu za Stephanovo dílo, dráž se loni v říjnu prodal jen rozměrný pohled na Trenčínský hrad z roku 1863.

Novým autorským rekordem, byť jen na českém trhu, je cena 600 tisíc korun za obraz Pasáčci z roku 1931 od Jana Hály. Na Slovensku nicméně Hálovy národopisně zaměřené obrazy běžně dosahují i výrazně vyšších cen. Cenový rekord drží obraz Děti ze 40. let, který byl před čtyřmi lety v Bratislavě vydražen v přepočtu za více než 3 miliony korun.

Úspěch měla u sběratelů i nabízená sbírka jedenácti obrazů Viktora Strettiho z majetku autorovy rodiny. Valná většina zátiší, krajin a portrétů tohoto souboru získala své kupce s poměrně důstojnými cenovými nárůsty. Nejlépe si vedl obraz Ze Žofína (pravděpodobně z roku 1915), vystavovaný na bienále v Benátkách roku 1920, jehož cena se vyšplhala z 33 na 156 tisíc korun. Pozadu nezůstal ani půvabný pastel Portrét Idy Strettiové v čínském oděvu vydražený za 66 tisíc korun (vyvolávací cena 14 tisíc), ke kterému prodávající přiložili i čínskou divadelní masku, kterou portrétovaná na obraze drží.

Leopold Stephan: Krajina před bouří, 1875, olej na plátně, 70 x 113 cm,  cena: 960 000 Kč

Zvýšený zájem byl u sběratelů o české Němce, jejichž díla se prodala s výraznými cenovými nárůsty. Plátno Emila Orlika Odpočívající akt získalo nového majitele za 480 tisíc, zřídka dražený orientalista Ludwig Blum uspěl s obrazem Der-es-Zor z roku 1930, který se prodal za 336 tisíc korun.

Z umění první poloviny 20. století ještě stojí za zmínku typická krajina ukrajinského malíře Josifa Bokšaje Motiv z Užhorodu z roku 1942, která byla vydražena za 336 tisíc korun. Méně typické, svěží a impresionisticky laděné plátno Oldřicha Blažíčka Květen v polích, které bylo vystaveno na autorově souborné výstavě v Obecním domě v roce 1938, získalo nového majitele za 288 tisíc korun.

Ze staršího umění zmiňme alespoň kvalitní Italskou krajinu od anonymního následovníka Clauda Lorraina. Obraz se prodal po několika příhozech za 120 tisíc korun.

Poválečné umění bylo v nabídce zastoupeno necelými dvěma desítkami položek. Nejdráže se prodala další z Venuší Ladislava Sutnara. Venus / Come Hither z roku 1964, která byla mimo jiné vystavena na malířově loňské výstavě v Plzni, se prodala za vyvolávací cenu 900 tisíc korun. Na dvojnásobek minimálního podání, na 204 tisíce, se dostala drobná olejomalba Kamila Lhotáka Míč v přírodě z roku 1973 a bojovalo se také o obraz Vlasatice od Jaroslava Paura, který vystoupal z 29 na 132 tisíce korun, a vyrovnal tak malířův čtyři roky starý autorský rekord.

Nejdražší položkou v kategorii prací na papíře byl kvaš Josefa Lady Zima na vsi z roku 1942, který získal nového majitele s výrazným nárůstem za 900 tisíc korun. Skoro na trojnásobek minimálního podání se dostal Dívčí akt nedávno zesnulého Káji Saudka, který našel kupce za 144 tisíc korun. Sběratelé ocenili také díla Maxe Švabinského, litografie Portrét Sidonie Nádherné našla kupce za necelých 41 tisíc, uhlová studie ústřední ženské postavy k obrazu Žně za 84 tisíc korun. Úspěšná byla i dražba tří drobných leptů Bohuslava Reynka s cenami v rozmezí od 66 do 84 tisíc korun. Očekávání překonala i raná fotografie Josefa Sudka U sněmovny (Rudolfinum) z roku 1920, která vystoupala na 78 tisíc korun.

Ze zajímavějších prodejů v oblasti starožitností zmiňme alespoň metrový keramický dekorativní květináč na noze uherské firmy Zsolnay z doby kolem roku 1890 vydražený za 84 tisíc či pohár v benátském stylu z poloviny 19. století vyrobený podle návrhu Franze Pohla ve Sklářské Porubě, který byl prodán za 78 tisíc korun.

Viktor Stretti: Ze Žofína, 1915 (?), olej na plátně, 37 x 49 cm,  cena: 156 000 Kč

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024