Staré umění zahájilo sezonu

Staří mistři v New Yorku, leden 2015

V uplynulém newyorském aukčním maratonu věnovaném starému umění utratili kupci celkově téměř 128 milionů dolarů. Některé položky se prodaly s výraznými nárůsty. Výrazně lépe se dařilo v Sotheby's.

Aukce Starého umění I /Sotheby's New York 29. ledna 2015 Staré umění I / Sotheby's New York 29. ledna 2015 

 

Nejvýše vydraženou položkou Christie’s a zároveň novým autorským rekordem se stal s 9,125 milionu dolarů Bronzinův Portrét mladého muže s knihou, a to i přes to, že nesplnil očekávání a skončil na dolní hranici odhadní ceny.

Na první příčku v autorských cenách dosáhla rovněž velkoformátová interiérová scéna Jeana Théodore Girousta s 1,44 milionu dolarů, přičemž odhadní cenu překonala více než dvojnásobně. Panna Marie při modlitbě od Annibale Carracciho se nakonec prodala za 965 tisic dolarů (tedy v dolní odhadní hranici), nicméně i tak téměř zdvojnásobila svou cenu, dosaženou v roce 2013 ve vídeňském Dorotheu. Kontroverzní malba připisovaná Caravaggiovi (více o tomto díle a dalších v nabídce aukcí starých mistrů, zde) nakonec kupce nenalezla.

Za povšimnutí stojí také jedna položka zahrnutá do samostatné aukce Christie’s věnované více než 130 pracím na papíře, totiž kopie několika postav z Michelangelova stropu Sixtinské kaple provedená Peterem Paulem Rubensem. Známý americký obchodník s uměním na sále tuto subtilní monochromní kresbu nakonec získal za 1,925 milionu dolarů (odhad 400–600 tis. ), což je druhá nejvyšší cena za Rubensovu práci na papíře. Celkově Christie’s prodala na svých pěti aukcích umělecká díla za 46 milionů dolarů (včetně poplatků).

Výsledky konkurenční Sotheby’s však byly nesrovnatelně zdařilejší. Nejlépe dopadla první část aukce starého umění, kdy kupci zaplatili více než 57 milionů dolarů za 105 položek. Holandský přístav Willema van de Veldeho se prodal za 5,429 milionu dolarů (odhad 2–3 mil.), druhou nejdražší položkou a zároveň autorským rekordem se stal Pantheon Giovanni Paniniho s cenou 5,317 milionu dolarů (odhad 3–5 mil.). Boj mezi rusky a anglicky hovořícím klientem, kteří dražili po telefonu, se strhl o nově objevenou olejovou studii Salisburské katedrály od Johna Constabla. Konečná cena 5,2 milionu dolarů nakonec odhady přesáhla téměř dvojnásobně.

Prvenství, co se týče autorského žebříčku, patří po uplynulém týdnu rovněž zimní scéně van der Neera s 4,75 milionu dolarů, což je o třetinu vyšší cena, než jakou za stejný obraz zaplatil kupec v roce 1997 v londýnské Christie’s. Překvapením byl jeden z portrétů Benjamina Franklina od Josepha-Siffreda Duplessise s konečnými 1,445 milionu dolarů, tedy s více než dvojnásobkem horní odhadní ceny.

Agnolo Bronzino: Portrét mladého muže s knihou / olej na desce / 94 x 78 cm / 9 125 000 UDS / Christie's 28. 1. 2015 Agnolo Bronzino: Portrét mladého
muže s knihou / olej na desce /
94 x 78 cm / Christie's 28. 1. 2015 /
cena: 9 125 000 UDS

 

Rajská scéna Jan Brueghela staršího byla vydražena v očekávané hladině za téměř 4 miliony dolarů, Svatý Josef  El Greca nalezl zájemce za částku 2,74 milionu dolarů, což současně dokazuje, jak důležitá je v případě starého umění příprava obrazu do dražby a časová strategie aukční síně.

Na závěr je potřeba poznamenat, že výborně si vedla i renesanční, barokní a rokoková plastika, v čele s terakotovou sochou od Clodiona (Claude Michel). Tato šedesát centimetrů vysoká skupina bakchantů se vyšplhala z vyvolávací ceny půl milionu dolarů na více než 2,8 milionu dolarů.

Dle všeho tak nový rok začal pro zahraniční aukční trh více než optimisticky. Uvidíme, s jakým úspěchem příští týden převezmou štafetu netrpělivě očekávané londýnské dražby impresionistů, surrealistů a moderního umění.

Willem van de Velde st.: Holandský přístav / tuš a olej na desce / 48 x 65 cm / 5 429 000 USD / Sotheby's 29. 1. 2015 Willem van de Velde st.: Holandský přístav
tuš a olej na desce / 48 x 65 cm / Sotheby's 29. 1. 2015
cena: 5 429 000 USD

 


Související články

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Fotografie českých umělců v londýnských galeriích

Ve sbírkách předních londýnských, mezinárodně uznávaných, galerií najdeme také řadu děl od českých autorů. Médium, které jednoznačně mezi zastoupenými díly převažuje, je, možná trochu překvapivě, fotografie. Ponejvíce pak černobílá. Některé z těchto...

12. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<