Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Jiráková Marie | Foto 1. Art Consulting | Datum 21.11.2014
Na konci listopadu se bude konat další večerní aukce 1. Art Consulting v Topičově salonu zaměřená čistě na současné české a slovenské umění. Aukční katalog nabízí promyšlenou sestavu známých i mladých nadějných umělců právě z České republiky a Slovenska. Kromě několika objektů, plastik a fotografií se budou dražit převážně obrazy.
Ze známých jmen lze upozornit hned na několik autorů. V prvé řadě je to určitě Karel Malich, který 18. října oslavil 90. narozeniny. Do aukce jde jeho dílo Mrak, které vznikalo v letech 1970–73 a patří do významné skupiny abstraktních plastik, které se odpoutávají od země a jsou zavěšovány do prostoru. S vyvolávací cenou 1,1 milionu se toto dílo řadí na čtvrtou příčku v dražených plastikách tohoto autora. Odhadovaná výše konečné ceny je stanovena na 1,8–2,5 milionu korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize).
Kupcům budou večer 27. listopadu nabídnuta, kromě Malicha, například díla umělců, jejichž jména se na aukcích objevují poměrně pravidelně. Jako příklad můžeme uvést Stanislava Kolíbala, Tomáše Císařovského, Davida Černého, Vladimíra Kokoliu, nebo Michaela Rittsteina, který bude na aukci prezentován dílem Břemeno nad 15 kg z roku 1979. Obraz je typickou ukázkou Rittsteinovy tvorby z konce 70. let minulého století. Autor se v té době věnoval zobrazování každodennosti všedního člověka žijícího na panelákovém sídlišti za dob normalizace. Rittsteinův výtvarný jazyk se zde projevuje expresivní malbou, výraznou barevností doplněnou o pletivo, sarkasmem a nadsázkou, která zveličuje děj odehrávající se na plátně. Vyvolávací cena 350 tisíc korun současně aspiruje na nový autorský rekord.
Zajímavě sestavený katalog nabízí i díla mladších umělců. V současnosti jedním z nejžádanějších je Josef Bolf, což dokládá i fakt, že se v letošním roce již jeho díla na trhu s uměním objevila a to na začátku června i v říjnu (více např. zde). Na aukci 1. Art Consulting je zastoupen obrazem Točitý podchod z roku 2011. Na plátně o rozměrech 60 x 80 cm autor představuje ponurý výjev z podchodu. Můžeme zde nalézt jak originální pojetí tohoto námětu, tak i určité komiksové prvky, které jsou pro Bolfovu tvorbu typické. Vyvolávací cena obrazu je 75 tisíc korun, což ho řadí na nižší příčky v pořadí dražených obrazů tohoto autora.
Jako dalšího zástupce nastupující, či již nastoupené mladší generace umělců, lze jmenovat Jakuba Špaňhela, který se již při vstupu na AVU projevil jako velmi nadaný malíř. Na aukci je zastoupen dílem Benzinka (D1 evening) z roku 2006. Obraz patří do série, která byla věnována právě nočním výjevům z benzinových pump. Z dalších autorů, kteří budou na aukci zastoupeni, určitě stojí za zmínku například Ondřej Basjuk, Krištof Kintera, Petr Pastrňák nebo Jiří Načeradský.
Slovenská scéna je na aukci zastoupena kvalitním dílem Viktora Freša, které se dostalo i na pozvánku. Pochází z roku 2013 a nese název Pičus. Dalšími zástupci ze Slovenska jsou například Andrej Dúbravský, Ašot Haas nebo mladá talentovaná malířka Lucia Tallová.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
17. srpna 2023
23. srpna 2020
4. listopadu 2019
26. března 2018
21. března 2018
2. října 2014