Skalnatá krajina Antonína Mánesa

Zezula 10. 12. 2016

Po více než dvou a půl letech se na trh dostává další malba Antonína Mánesa. Skalnatou krajinu s pasáčkem dobytka bude dražit na své nadcházející sobotní aukci společnost Zezula. Zájemcům ji nabídne za minimální podání 750 tisíc korun (bez provize).

Antonín Mánes: Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka, 1820-1829 olej na plátně, 74 cm x 99 cm vyvolávací cena: 750 000 Kč (bez provize 18%)

Antonín Mánes: Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka, 1820-1829
olej na plátně, 74 cm x 99 cm, vyvolávací cena: 750 000 Kč (+ provize 18 %) 

Antonín Mánes (1784–1843) zakladatel slavné rodinné malířské tradice stál u zrodu české krajinomalby. Jeho krajiny však povětšinou nejsou záznamem skutečnosti, ale jde, v rámci dobové praxe, o krajiny komponované, v nichž se spojují reálné prvky zaznamenané malířem přímo v krajině a prvky smyšlené, propojené v ideální scenérii v duchu klasicistní estetiky. Postupem času však u Mánesa začíná převládat romantické nazírání krajiny, důraz na sepětí člověka s přírodou a její moc mimo jiné pod vlivem učení J. J. Rousseaua.  

V nabízeném oleji Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka se snoubí v harmonickém celku obě výše jmenované složky. V hlubokém krajinném průhledu můžeme podle Naděždy Blažíčkové-Horové, autorky posudku, pozorovat reálný motiv krajiny z okolí Mnichova Hradiště. Figurální stafáž v popředí obrazu tvoří pasáček odpočívající na skále a dobytek pasoucí se pod ní. Motiv venkovanů v krajině je pro Mánesa typický právě od 20. let, kdy tento obraz nejpravděpodobněji vznikl. V jejich průběhu se malíř začíná přiklánět k zobrazování místní krajiny a lidí na úkor krajin s klasicizujícími motivy. Přestože jde zcela jistě i zde o krajinu komponovanou, její vyznění je přirozené jak díky tříplánové uzavřené kompozici, tak i svěží barevnosti založené na mnoha odstínech zelené.

Díla Antonína Mánesa se na trhu objevují dosti zřídka. Podle databáze ART+ bylo doposud draženo pouze 13 jeho maleb. Prozatím nejvyšší cenu za Mánesovu malbu zaplatil nový majitel v roce 2006 za obraz Italská krajina s letohrádkem, který se tehdy ze stejné vyvolávací ceny, tedy 750 tisíc korun (bez provize), dostal až na částku 2,16 milionu korun. Další malby, které prošly trhem, už na tento výsledek, zřejmě především kvůli komornějším formátům, nenavázaly. S větším odstupem tak následují Krajina se stavením vydražená za 1,14 milionu a Krajina s řekou a domem za 1,02 milionu korun.

Aktuálně nabízená malba je velkoformátová a prozatím vůbec největší, jaká se na trhu objevila. Zatím poslední malbu Pasáček koz s obdobným námětem a ze stejné doby, ale o dost menších rozměrů, vyvolávala před více než dvěma lety aukční síň Kodl. S minimálním podáním 1,6 milionu (bez provize) však zůstala neprodána. Obraz Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka tak nyní má dobrou výchozí pozici pro dosažení zajímavého výsledku.

 

Antonín Mánes: Italská krajina s letohrádkem, 1820                                                                                 olej na plátně, 64 x 93 cm 
cena: 2 160 000 Kč
Galerie Kodl 3. 12. 2006

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Mánes Antonín

Podzimní aukce: Mánes, Šíma, Kokoschka,...

Podzimní aukce: Mánes, Šíma, Kokoschka,...

13. září 2016


<