Skalnatá krajina Antonína Mánesa

Zezula 10. 12. 2016

Po více než dvou a půl letech se na trh dostává další malba Antonína Mánesa. Skalnatou krajinu s pasáčkem dobytka bude dražit na své nadcházející sobotní aukci společnost Zezula. Zájemcům ji nabídne za minimální podání 750 tisíc korun (bez provize).

Antonín Mánes: Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka, 1820-1829 olej na plátně, 74 cm x 99 cm vyvolávací cena: 750 000 Kč (bez provize 18%)

Antonín Mánes: Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka, 1820-1829
olej na plátně, 74 cm x 99 cm, vyvolávací cena: 750 000 Kč (+ provize 18 %) 

Antonín Mánes (1784–1843) zakladatel slavné rodinné malířské tradice stál u zrodu české krajinomalby. Jeho krajiny však povětšinou nejsou záznamem skutečnosti, ale jde, v rámci dobové praxe, o krajiny komponované, v nichž se spojují reálné prvky zaznamenané malířem přímo v krajině a prvky smyšlené, propojené v ideální scenérii v duchu klasicistní estetiky. Postupem času však u Mánesa začíná převládat romantické nazírání krajiny, důraz na sepětí člověka s přírodou a její moc mimo jiné pod vlivem učení J. J. Rousseaua.  

V nabízeném oleji Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka se snoubí v harmonickém celku obě výše jmenované složky. V hlubokém krajinném průhledu můžeme podle Naděždy Blažíčkové-Horové, autorky posudku, pozorovat reálný motiv krajiny z okolí Mnichova Hradiště. Figurální stafáž v popředí obrazu tvoří pasáček odpočívající na skále a dobytek pasoucí se pod ní. Motiv venkovanů v krajině je pro Mánesa typický právě od 20. let, kdy tento obraz nejpravděpodobněji vznikl. V jejich průběhu se malíř začíná přiklánět k zobrazování místní krajiny a lidí na úkor krajin s klasicizujícími motivy. Přestože jde zcela jistě i zde o krajinu komponovanou, její vyznění je přirozené jak díky tříplánové uzavřené kompozici, tak i svěží barevnosti založené na mnoha odstínech zelené.

Díla Antonína Mánesa se na trhu objevují dosti zřídka. Podle databáze ART+ bylo doposud draženo pouze 13 jeho maleb. Prozatím nejvyšší cenu za Mánesovu malbu zaplatil nový majitel v roce 2006 za obraz Italská krajina s letohrádkem, který se tehdy ze stejné vyvolávací ceny, tedy 750 tisíc korun (bez provize), dostal až na částku 2,16 milionu korun. Další malby, které prošly trhem, už na tento výsledek, zřejmě především kvůli komornějším formátům, nenavázaly. S větším odstupem tak následují Krajina se stavením vydražená za 1,14 milionu a Krajina s řekou a domem za 1,02 milionu korun.

Aktuálně nabízená malba je velkoformátová a prozatím vůbec největší, jaká se na trhu objevila. Zatím poslední malbu Pasáček koz s obdobným námětem a ze stejné doby, ale o dost menších rozměrů, vyvolávala před více než dvěma lety aukční síň Kodl. S minimálním podáním 1,6 milionu (bez provize) však zůstala neprodána. Obraz Skalnatá krajina s pasáčkem dobytka tak nyní má dobrou výchozí pozici pro dosažení zajímavého výsledku.

 

Antonín Mánes: Italská krajina s letohrádkem, 1820                                                                                 olej na plátně, 64 x 93 cm 
cena: 2 160 000 Kč
Galerie Kodl 3. 12. 2006

 

 


Související články

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Aukce Weinberg 10. 5. 2023

Aukční síň Weinberg pořádá ve středu online První prémiovou aukci vybraných děl, v níž nabídne více než stovku položek. Mezi nimi i nově objevený obraz Jana Zrzavého Poutníci do Emauz, jehož konečnou cenu odhaduje v rozmezí 2,5 až 3,5 milionu korun.

8. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Mánes Antonín

Podzimní aukce: Mánes, Šíma, Kokoschka,...

Podzimní aukce: Mánes, Šíma, Kokoschka,...

13. září 2016


<