Šíma za deset a rekordní Zoubek

Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2019

Hned dva obrazy se na nedělní aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery přiblížily hranici 10 milionů korun. Krajina se stébly od Josefa Šímy z roku 1930 a rozměrné Zátiší hazardního hráče od Bernarda Buffeta se shodně prodaly za 9,68 milionu korun.

Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930
Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930, olej na plátně, 70 x 91 cm,
cena: 9 680 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2019

 

 

Bernard Buffet: Zátiší hazardního hráče, 1977
Bernard Buffet: Zátiší hazardního hráče, 1977, olej na plátně, 90 x 130,5 cm,
cena: 9 680 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2019

 

 

Za milionové částky bylo vydraženo ještě dalších deset obrazů a jedna socha. Titulní obraz aukce, portrétní Hlava / Tête od Jana Zrzavého se prodala s mírným nárůstem za 5,87 milionu korun. Druhý nabízený Zrzavého obraz ze sbírky Emila Gilelse, zátiší Tři barvy ovoce, se prodal za vyvolávací cenu 2,54 milionu korun. Zrzavého kresby z téže sbírky (více zde) našly nové majitele za částky od 170 tisíc do 436 tisíc korun. 

Olbram Zoubek: Ifigenie, 1986
Olbram Zoubek: Ifigenie, 1986, bronz, výška 200 cm,
cena: 3 146 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2019

 

 

Novým autorským rekordem je částka 3,15 milionu korun za dvoumetrovou bronzovou sochu Ifigenie od Olbrama Zoubka. Předchozí sochařův rekord, který byl stanoven o roku dříve na aukci téže společnosti byl téměř 700 tisíc korun nižší. Akvarel Jindřicha Štyrského Červenec z roku 1930 se prodal za vyvolávací cenu 1,82 milionu korun, což je druhá nejvyšší cena za malířovu práci na papíře (více zde).
 

Petr Brandl: Hlava apoštola, kolem 1710
Petr Brandl: Hlava apoštola, kolem 1710, 
olej na plátně, 57 x 43,5 cm,
cena: 2 299 000 Kč, 
Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2019

 

 

Úspěchem skončilo také několik opakovaných prodejů. Hlava apoštola od Petra Brandla, která původně patřila do Lobkowiczké obrazárny na mělnickém zámku a která se na trh vrátila po necelých devíti letech, se prodala za 2,3 milionu korun, o více než třetinu dráž než na podzim 2010. Působivý obraz Cihelna I od Bohumíra Matala z roku 1945, který aukcemi naposled prošel před šesti lety, se prodal za 1,2 milionu korun, téměř o polovinu dráž než při prvním prodeji.

 


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Šíma Josef

Osm Šímů v jedné aukci

Osm Šímů v jedné aukci

29. listopadu 2023

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

1. září 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Ještě dražší artificelní Toyen

Ještě dražší artificelní Toyen

19. dubna 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021


<