Šíma a Zrzavý v Mánesu

Obrazy ze slavných sbírek v ALAG

Necelé dva týdny, od středy 13. do neděle 24. února bude aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery v pražském Mánesu hostit výstavu Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných sbírek.

Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930

Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930, olej na plátně, 70 x 91 cm

Josef Šíma patřil k největším postavám, které určovaly podobu moderního umění 20. století a zaujímá v něm specifické a výlučné postavení. Šímova tvorba z 30. let bude na výstavě zastoupena obrazem s názvem Krajina se stébly z roku 1930 (aukce 28. dubna 2019 v Mánesu).

Vznikl v období, kdy malíř vytvářel své nejkrásnější a nejosobnější krajiny. V roce 1925 si Josef Šíma koupil domek v malé vesnici v kraji Brie. Často sem pak jezdil malovat své krajiny a uvažovat o přírodě, o kterou mu šlo především. Na plátně jsou namalována stébla trávy dotýkající se oblohy a spojující tak nenápadně nebe se zemí. Představujeme si malíře ležícího v trávě, unavené nohy natažené před sebou, jak pozoruje přírodu kolem sebe a zamýšlí se nad pozicí jediného člověka v tomto světě krajin. Všude kolem něj jsou dlouhá, úzká stébla trávy, které působí jako by se dotýkaly přímo nebes. Vše působí jako v dokonalém spojení.
 

Josef Šíma: Paysage ligne violette, 1965

Josef Šíma: Paysage ligne violette, 1965, olej na plátně, 19 x 24 cm

Dalším highlightem výstavy bude Šímův rozměrný olej na plátně s názvem Krajina s jezerem z roku 1953. V tomto poválečném období Šíma znovu začal malovat. Otevřel tak druhou více než dvacet let trvající etapu své tvorby, během níž vytvořil svá vrcholná díla, vyznačující se neobyčejnou duchovní hloubkou a zcela mimořádnou malířskou kvalitou. Plynule tak navázal na svoji tvorbu z 30. let. Hlavním tématem se mu stala krajina, vracel se k obzorům z Correzeé, Brie a Slovenska. Ústřední roli na obraze Krajina s jezerem hraje zeleň a modř.

Na výstavě bude kromě dalších vynikajících a dosud nevystavených olejů Josefa Šímy, k vidění i publikace Venuše s červenou parukou z roku 1925. Jedná se o výjimečný soubor ručně kolorovaných kreseb na papíře Josefa Šímy, kterou svými básněmi doplnil Otakar Štorch-Marien.

Výstava nabídne také množství vynikajících děl Jana Zrzavého z dalších proslulých sbírek. Ze sbírky slavného klavíristy a skladatele Emila Gilelse pochází několik významných portrétních prací Jana Zrzavého, některé dokonce s přímým věnováním klavíristovi (všechny součástí aukce 28. dubna 2019 v Mánesu). Emil Gilels udržoval přátelský vztah s Janem Zrzavým po celý svůj život. V jeho sbírce se nacházely také dva jedinečné oleje s názvem Tête / Hlava a Tři barvy ovoce.
 

Jan Zrzavý: Tête / Hlava, 1912–1945

Jan Zrzavý: Hlava, 1912–1945, olej a tempera, plátno, lepenka, 36 x 28 cm

V Zrzavého ovocných zátiších z 30. let vládne klid, barevná důležitost i silné vlivy kubismu. Staly se jedním z dalších pokusů mladého umělce o osobitý výtvarný výraz. Zrzavý, jako jeden z nejvýznamnějších členů meziválečné české avantgardy, však nebude na výstavě zastoupen jen obrazy pocházejícími z této sbírky. Galerii se podařilo na výstavu získat také další významná díla Jana Zrzavého jako Kaplička II, Z Krucemburku, Pobřeží Île de Sein a Pojďte ke mně všichni.

Stěžejním dílem celé výstavy však bude olej na plátně Jana Zrzavého s názvem Krajina u Vadína. Tento obraz, který bývá ve starší literatuře označován jako Lom, je jedním z nejdůležitějších děl malíře vůbec. Olej na plátně z roku 1923 patřil významnému československému diplomatu, který byl po válce přidělen do Kanady a Zrzavého obraz si odvezl s sebou. Po událostech v únoru 1948 se již do Československa nevrátil. Krajina u Vadína nebyla již poté na našem území vystavována.
 

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína (Lom), 1923

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína (Lom), 1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm

Jedná se přitom o dílo, kterého si sám Jan Zrzavý nesmírně vážil. Okouzlující Krajina u Vadína zobrazuje Zrzavého rodný kraj, pozoruhodnou opuštěnou krajinu. Zjednodušenou krajinu s jemnou barevností Zrzavý harmonicky doplnil terénovými zářezy. Jako celek působí dokonale čistě a vyváženě, namalován je velmi citlivě a pečlivě. K dílu existuje kresba z roku 1921. Jedná se o opravdové dílo galerijní hodnoty.

Všechny vystavené obrazy pochází z proslulých, většinou zahraničních sbírek, jako například ze sbírky galeristy a sběratele Paula Facchettiho, který Šímu dlouhou dobu i zastupoval; jeho blízkých přátel z Paříže, básníka a kritika Jean Pierre Jouvea, básníka, spisovatele a dramatika Philippe Soupaulta, básníka Theo Herkela Florina, spisovatele a kritika Stanislava Šmatláka, spisovatelky Marty Železné – Davouze, klavíristy a skaladatele Emila Gilelse, spisovatelky Jarmily Glazarové, spisovatele a scénáristy Oto Hofmana, ale i přímo ze sbírky Jana Zrzavého.
 

Alena Havlíková je zaměstnankyní Adolf Loos Apartment and Gallery.

 

Výstava bude částečně prodejní a přístupná ve výstavní síni Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu od 13. 2. do 24. 2. 2019, Po – Ne 10:00 - 18:00.

Komentované prohlídky proběhnou ve dnech 13. 2., 18. 2. a 21. 2. 2019 v 17:30. Výstavou odborně provede prof. Jaromír Zemina, Dr. Irena Žantovská Murray a Mgr. Alena Havlíková.

 


Související články

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Aukce Weinberg 10. 5. 2023

Aukční síň Weinberg pořádá ve středu online První prémiovou aukci vybraných děl, v níž nabídne více než stovku položek. Mezi nimi i nově objevený obraz Jana Zrzavého Poutníci do Emauz, jehož konečnou cenu odhaduje v rozmezí 2,5 až 3,5 milionu korun.

8. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Zrzavý Jan

Top 20 on-line, 03/2021

Top 20 on-line, 03/2021

5. dubna 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020


<