Text Skřivánek Jan | Foto Art Invest | Datum 07.06.2016
Art Invest – Nejdražším dílem květnové aukce společnosti Art Invest, která se konala v sobotu 7. května v Bratislavě, se stal obraz Vojtěcha Erdélyiho V parku z roku 1928, který se prodal s výrazným nárůstem za 16,7 tisíce eur. Erdélyiho Zátiší s kyticí bylo současně vydraženo za vyvolávací cenu 9,5 tisíce eur. Aukce dohromady vynesla 112 tisíc eur, přičemž kupce našla přibližně čtvrtina ze dvou set nabízených položek.
Konštantín Kövári-Kačmarik: Vesnická ulička, kolem 1910
olej na lepence, 30,5 x 34 cm, cena: 14 875 eur
Jedním z překvapení aukce byl výrazný nárůst drobné krajiny Vesnická ulička od košického malíře přelomu 19. a 20. století Konštantína Kövári-Kačmarika, jehož dílo se na aukcích prakticky neobjevuje. Prosluněná malba z doby kolem roku 1910 vystoupala z 9,5 na téměř 15 tisíc eur.
I na českých aukcích se naopak objevují díla dalších úspěšných autorů, jako jsou Anton Jasusch a Stano Filko. Dva obrazy Stana Filka se prodaly za 14,3 a 4,5 tisíce, olejomalba Antona Jasusche odešla za necelých 6 tisíc eur. Za stejnou částku se prodal i drobný Odpočinek v lukách od Joži Uprky. Z neprodaných děl je třeba zmínit nejdražší položku aukce, obraz Zamyšlená od Imra Weinera-Kráľa, který byl nabízen za 58 tisíc eur.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
5. února 2024
2. ledna 2024