Sbírka profesora Šafaříka

Kupecký v novém autorském rekordu

Na dnešní aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která se konala ve výstavní síni Mánes, našlo svého majitele 103 z celkem 131 nabízených děl. Ze sbírky profesora Šafaříka bylo vydraženo patnáct prací včetně grafik, tedy přesně tři čtvrtiny z celkového počtu. Za více než milion korun se prodalo osm děl, z toho čtyři ze Šafaříkovy sbírky. Na první letošní aukci se dařilo, padl desetiletý autorský rekord za dílo Jana Kupeckého.

Mezi největší úspěchy aukce patřily krajiny a figurální malby z 90. let 19. století, konkrétně mytologický námět Vojtěcha Hynaise Venuše s Amorety, jehož cena se vyšplhala na částku 2,52 milionu korun. Do aukce byly zařazeny také dva kvaše na papíře od Luďka Marolda,
o které byl velký zájem. Zejména cena za dílo Rozhovor se dostala na čtyřnásobek prvního podání, na částku 228 tisíc korun. Příjemným překvapením se stala grafika Bohuslava Reynka Svatá rodina, jejíž cena začínala na částce 12 tisíc korun a dražitelé ji navýšili až na sedminásobek původní hodnoty. Mezi další úspěšně licitovaná díla, byť v nižších cenových hladinách, převážně z období 20. století, patřila ta od těchto autorů: Jungh-Stuhlzeiter, Alfons Mucha, Josef Procházka, Jan Zrzavý, Václav Špála a Zdeněk Sklenář.    

Z oblasti moderního umění předválečných let byl zastoupen i Jindřich Štýrský – Erotická koláž, jejíž cena se dostala na 1,2 milionu korun. Tato koláž je považována za sběratelskou vzácnost, vzhledem k faktu, že Toyen většinu Štyrského erotických koláží odvezla za hranice nebo rozdala přátelům. Tento exemplář je zřejmě jeden z mála, který zůstal v Československu. Na aukci byly zastoupeny i dvě koláže z díla Toyen (Bez názvu), které však zůstaly bez kupce.

Z celkem pěti zařazených olejomaleb Jana Kupeckého byly vydraženy čtyři, jejichž cena přesáhla milion korun. Obraz Krista Salvator Mundi, jenž pochází z umělcovy pozůstalosti a byl předlohou grafickému listu s totožným názvem, se vydražil za celkovou částku 1,4 milionu korun. Kupeckého Autoportrét, který Šafařík považoval za srovnatelný s vlastními podobiznami Rembrandta van Rijn, odešel za 1,7 milionu korun. Za necelých 1,7 milionu našla zájemce i olejomalba Sv. František z Assisi.

Nejdražším dílem aukce se stala Alegorie sluchu (hudby), kterou Kupecký vytvořil na objednávku jako součást cyklu protějškových obrazů s pěti smysly. V současnosti se zachoval pouze obraz Čich, ostatní alegorie jsou známy z grafických předloh, a jedná se o významné Kupeckého dílo. Obraz se prodal za vyvolávací cenu, tedy 3,3 milionu korun, a stal se tak dle očekávání nositelem nového autorského rekordu. Držitelem toho dosavadního, již téměř desetiletí starého, byl portrét Susanne Kopecké prodaný v roce 2007 u Meissner-Neumann za 2,3 milionu korun.

Na opakovaně nabízené dílo Emila Filly Zátiší s podnosem a lahví z roku 1930 s vyvolávací cenou 4,5 milionu korun nikdo z dražitelů nezareagoval. Celková utržená částka činila přibližně 30 milionů korun, necelých 10 milionů z této částky připadlo na sbírku prof. Eduarda Šafaříka (o jeho sbírce a aukci jsme psali i zde).

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<