Barokní portréty od Kupeckého v Londýně i v Praze

Mužské podobizny napříč aukcemi

Středoevropská tradice barokního portrétu je spjata mimo jiné s osobností Jana Kupeckého (1667-1740). Třebaže se sám tituloval jako „pictor boemus“ (český malíř) s „natione Boemiae“ (českou národností), bylo by příhodnější přiznat mu status (pan)Evropana. Strávil téměř čtvrt století v Itálii, 16 let v Rakousku a dalších 11 let v německém Norimberku. Není tedy divu, že se díla s ním spojená objevují převážně na zahraničních aukcích. Dvě kvalitní ukázky prošly trhem v minulých dnech, jedna se představila i na domácí půdě.

Jan Kupecký: Portrét muže s dýmkou, olej na plátně, 95 x 81 cm,  Hampel Mnichov 31. 3. 2022, nevydraženo (odhad 3 500 – 5 000 EUR)

Jan Kupecký: Portrét muže s dýmkou,
olej na plátně, 95 x 81 cm,
Hampel Mnichov 31. 3. 2022,
nevydraženo (odhad 3 500 – 5 000 EUR)

Téměř metrový Portrét muže s dýmkou nabízela koncem března tohoto roku aukční síň Hampel v Mnichově. Plátno s výraznou barevností tkanin a s citlivě prosvětlenými částmi mužova obličeje představuje to nejkvalitnější z Kupeckého žánru polopostav, pro nás bohužel anonymních, v životní velikosti. Obraz není, stejně jako většina z jeho dochovaných děl, signován, takže podíl dílny či některého z následovníků není vyloučen. Aktuální odhadní cena dosahovala až k 5 tisícům eur, o více než polovinu níže než při předchozí nabídce u téže galerie v červnu 2021. Kupce ale muž s dýmkou nenašel.

O necelé dva týdny později, 12. dubna, se v sálové dražbě starých mistrů aukční síně Bonhams na New Bond Street v Londýně prosadil Portrét muže hrajícího na zobcovou flétnu. Z předpokládaných čtyř tisíc liber se vypracoval na částku přes dvanáct a půl tisíce liber včetně poplatků (zhruba 374 tisíc korun). Tím se vyhoupl na celkové šesté místo ve výsledcích této aukce.

Jan Kupecký: Muž hrající na zobcovou flétnu, kolem 1720, olej na plátně, 86,8 x 68,9 cm  Bonhams Londýn 12. 4. 2022 cena: 12 750 GBP
Jan Kupecký: Muž hrající na zobcovou flétnu, kolem 1720,
olej na plátně, 86,8 x 68,9 cm,
Bonhams Londýn 12. 4. 2022,
cena: 12 750 GBP

Obdobných flétnistů s téměř totožnými rozměry je ve státních i soukromých sbírkách několik, někdy se objevují v protějškové kombinaci s Hráčem na příčnou flétnu (Sotheby's v roce 2017 za 3 000 liber), někdy s přesnější identifikací muže v sametové čapce a hnědém plášti – ztotožňován s Johannem Zetzem (Janem Čechem), pražským hudebníkem a Kupeckého osobním přítelem (například zde). Jedna mírně zvětšená varianta nižší kvality se prodávala i u Dorothea v roce 2015. S vyvolávací cenou 80 tisíc korun však kupce nenašla.

S pojmy jako originál, autorská verze, kopie nebo dílenský okruh je v případě Jana Kupeckého (Johannese Kupezkeho/Kupetzkeho) potřeba zacházet citlivě. Povaha samotného díla i jeho různorodá téměř šedesátiletá kariéra v Benátkách, Římě, Vídni a Norimberku zapříčinily, že z odhadovaných pěti set obrazů se jich mohla dochovat necelá polovina. Kupecký se ve svých aristokratických angažmá a dvorských službách opravdu proslavil, takže se na jeho námětech učili doboví kopisté i následovníci. Objeví-li se tedy na veřejnosti málo známý kus, galerijní experti jej zařadí do kategorie autorových připsání.

Jan Kupecký (podle): Flétnisté (párový portrét), olej na plátně, 90,3 x 70,2 cm,  cena: 3 000 GBP, Sotheby's 19. 1. 2017
Jan Kupecký (podle): Flétnisté (párový portrét),
olej na plátně, 90,3 x 70,2 cm,
Sotheby's 19. 1. 2017,
cena: 3 000 GBP

Stejně postupovali pořadatelé z českého Artbankers ve své první on-line aukci přes portál Livebid.cz, když představili pod položkovým číslem 4 Portrét mladého muže s kožešinovou čapkou. S odkazem na provenienční historii se jedná o olej na plátně z italské soukromé sbírky. Ještě pod zavádějícím názvem Portrét Williama Hogharta – dle druhotného přípisu v levém horním rohu – se obraz dražil 19. května 2021 u janovské aukční síně Cambi Casa d'Aste, s odhadem prodejní ceny mezi 1000 až 1500 eur. U Artbankers vyvolávali za 50 tisíc korun, nicméně předpokládali výraznější nárůst až ke 130 tisícům korun. Portrét nakonec nového majitele nezískal.

Na domácím trhu s uměním se za Kupeckého nejúspěšnější sezónu dá považovat rok 2015 a první měsíc roku 2016. V březnu 2015 vyšla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně velká monografie včetně soupisu díla od italského historika umění českého původu a znalce Kupeckého tvorby Eduarda A. Šafaříka. Od léta se připravoval prodej jeho soukromé sbírky včetně pěti Kupeckého originálů. Předaukční výstavy v Mánesu ani aukce u Adolf Loos Apartment and Gallery 31. ledna 2016 se však Šafařík nedožil (zemřel v srpnu 2015), takže nemohl být svědkem prozatím stále platného Kupeckého maxima za Alegorii sluchu za 3,3 milionu korun. I další tři plátna se tehdy přehoupla přes jeden milion korun.

Jan Kupecký (připsáno): Portrét mladého muže s kožešinovou čapkou, olej na plátně, 43 x 57 cm, Artbankers online 24. 4. 2022, nevydraženo (odhad 80 000 – 130 000 Kč)
Jan Kupecký (připsáno): Portrét mladého muže s kožešinovou čapkou,
olej na plátně, 43 x 57 cm,
Artbankers online 24. 4. 2022,
nevydraženo (odhad 80 000 – 130 000 Kč)

Podle Kupeckého vlastní podobizny z roku 1709, dnes ve sbírkách vídeňského Belvederu, vznikl Autoportrét umělce u stojanu, který bude 17. května nabízet aukční síň Nagel ve Stuttgartu s odhadem 800 až 1200 eur. Pocházet má z významné bavorské sbírky, do které byl získán ve druhé polovině minulého století.

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024