Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové
26. července 2024
Text Machková Magda | Foto Hampel, Bonhams, Sotheby's, Artbankers | Datum 28.04.2022
Středoevropská tradice barokního portrétu je spjata mimo jiné s osobností Jana Kupeckého (1667-1740). Třebaže se sám tituloval jako „pictor boemus“ (český malíř) s „natione Boemiae“ (českou národností), bylo by příhodnější přiznat mu status (pan)Evropana. Strávil téměř čtvrt století v Itálii, 16 let v Rakousku a dalších 11 let v německém Norimberku. Není tedy divu, že se díla s ním spojená objevují převážně na zahraničních aukcích. Dvě kvalitní ukázky prošly trhem v minulých dnech, jedna se představila i na domácí půdě.
Téměř metrový Portrét muže s dýmkou nabízela koncem března tohoto roku aukční síň Hampel v Mnichově. Plátno s výraznou barevností tkanin a s citlivě prosvětlenými částmi mužova obličeje představuje to nejkvalitnější z Kupeckého žánru polopostav, pro nás bohužel anonymních, v životní velikosti. Obraz není, stejně jako většina z jeho dochovaných děl, signován, takže podíl dílny či některého z následovníků není vyloučen. Aktuální odhadní cena dosahovala až k 5 tisícům eur, o více než polovinu níže než při předchozí nabídce u téže galerie v červnu 2021. Kupce ale muž s dýmkou nenašel.
O necelé dva týdny později, 12. dubna, se v sálové dražbě starých mistrů aukční síně Bonhams na New Bond Street v Londýně prosadil Portrét muže hrajícího na zobcovou flétnu. Z předpokládaných čtyř tisíc liber se vypracoval na částku přes dvanáct a půl tisíce liber včetně poplatků (zhruba 374 tisíc korun). Tím se vyhoupl na celkové šesté místo ve výsledcích této aukce.
Obdobných flétnistů s téměř totožnými rozměry je ve státních i soukromých sbírkách několik, někdy se objevují v protějškové kombinaci s Hráčem na příčnou flétnu (Sotheby's v roce 2017 za 3 000 liber), někdy s přesnější identifikací muže v sametové čapce a hnědém plášti – ztotožňován s Johannem Zetzem (Janem Čechem), pražským hudebníkem a Kupeckého osobním přítelem (například zde). Jedna mírně zvětšená varianta nižší kvality se prodávala i u Dorothea v roce 2015. S vyvolávací cenou 80 tisíc korun však kupce nenašla.
S pojmy jako originál, autorská verze, kopie nebo dílenský okruh je v případě Jana Kupeckého (Johannese Kupezkeho/Kupetzkeho) potřeba zacházet citlivě. Povaha samotného díla i jeho různorodá téměř šedesátiletá kariéra v Benátkách, Římě, Vídni a Norimberku zapříčinily, že z odhadovaných pěti set obrazů se jich mohla dochovat necelá polovina. Kupecký se ve svých aristokratických angažmá a dvorských službách opravdu proslavil, takže se na jeho námětech učili doboví kopisté i následovníci. Objeví-li se tedy na veřejnosti málo známý kus, galerijní experti jej zařadí do kategorie autorových připsání.
Stejně postupovali pořadatelé z českého Artbankers ve své první on-line aukci přes portál Livebid.cz, když představili pod položkovým číslem 4 Portrét mladého muže s kožešinovou čapkou. S odkazem na provenienční historii se jedná o olej na plátně z italské soukromé sbírky. Ještě pod zavádějícím názvem Portrét Williama Hogharta – dle druhotného přípisu v levém horním rohu – se obraz dražil 19. května 2021 u janovské aukční síně Cambi Casa d'Aste, s odhadem prodejní ceny mezi 1000 až 1500 eur. U Artbankers vyvolávali za 50 tisíc korun, nicméně předpokládali výraznější nárůst až ke 130 tisícům korun. Portrét nakonec nového majitele nezískal.
Na domácím trhu s uměním se za Kupeckého nejúspěšnější sezónu dá považovat rok 2015 a první měsíc roku 2016. V březnu 2015 vyšla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně velká monografie včetně soupisu díla od italského historika umění českého původu a znalce Kupeckého tvorby Eduarda A. Šafaříka. Od léta se připravoval prodej jeho soukromé sbírky včetně pěti Kupeckého originálů. Předaukční výstavy v Mánesu ani aukce u Adolf Loos Apartment and Gallery 31. ledna 2016 se však Šafařík nedožil (zemřel v srpnu 2015), takže nemohl být svědkem prozatím stále platného Kupeckého maxima za Alegorii sluchu za 3,3 milionu korun. I další tři plátna se tehdy přehoupla přes jeden milion korun.
Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný
V prvním sále výstavy Husa na Kampě se návštěvníci setkají s hned čtyřmi rozměrnými plátny Georga Karse. Byť dnes Karsovo jméno nepatří mezi ta nejznámější, v meziválečném období byl na mezinárodní výtvarné scéně etablovaný lépe než kterýkoliv z jeho...
26. července 2024Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
15. července 202426. července 2024
24. července 2024
15. července 2024
22. července 2024
18. července 2024
15. července 2024