S vůní dálek

Dorotheum 22. 11. 2014

České sklo a varia vylovená z potopené španělské galeony počátku 18. století, dobové atlasy a další zajímavé položky v listopadovém katalogu Dorothea. Redakční výběr.

Část předmětů z potopené španělské lodi Nuestra Seňora de Guadalupe / 1724
vyvolávací cena: 100 000 Kč

Typické tlustostěnné české sklo z počátku 18. století s řezbou, exportované tehdy do celého světa, a další romantikou a dálkami vonící předměty s velmi kuriózní provenienční historií: číše z čirého skla, skleněný flakon se rtutí, přezky, knoflíky, přívěšek s Pannou Marií a znak s monogramem lodi. Drobnosti vylovené z obchodní lodi španělského královského námořnictva plující do Mexika. Příběh známý z literatury i filmu. Obchodní loď čtvrté třídy zkonstruovaná roku 1703, 58 děl a tři paluby. Potopená po hurikánu v srpnu 1724 na plavbě z Puerto Rica do Veracruz. Přežilo celých 500 z 600 členů posádky a pasažérů. Kdo asi pil z těchto číší a nosil tyto přezky? František Běhounek by zaplesal!

K tomu návdavkem rozsáhlý atlas světa z první třetiny 18. století a také astronomický atlas z téhož období.

N. P. Bělský-Bogdanov:
Odpočinek u lesa
olej na překližce /
23 x 31 cm / vyv. cena: 600 000 Kč

V českých katalozích zcela ojedinělý a pro kupce z východních trhů atraktivní Bělský-Bogdanov. Přední ruský malíř přelomu 19. a 20. století, působící převážně v Petrohradě, později v Rize. Člen malířského sdružení peredvižniků, zemřel roku 1945 v Berlíně. Připomeňme, že jiný malířův obraz, k němuž mu modelem pravděpodobně seděly tytéž děti, se před deseti lety v Praze prodaly s výrazným nárůstem za více něž milion korun.

Václav Bartoněk: Motiv z pražských ulic / olej na plátně / 41 x 30 cm / vyv. cena 100 000 Kč
Václav Bartoněk: Motiv z pražských ulic
olej na plátně / 41 x 30 cm
vyv. cena: 100 000 Kč

A zpět do Čech. Příjemný žánr Václava Bartoňka z pražských ulic předminulého věku: občané pohoršení nabídkou dobového kabaretu. Sběratelský klenot.

František Hudeček: Letní krajina
olej na překližce /
17 x 37 cm / vyv. cena 150 000 Kč

Závěrem zajímavá malba signovaná jménem Františka Hudečka, datovaná do skupinového období.

Artslimit 24. 3. 2024

Bělský - Bogdanov Nikolaj Petrovič

Kněžna Irina Alexandrovna Romanovová

22. listopadu 2020