Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Dorotheum | Datum 17.11.2014
České sklo a varia vylovená z potopené španělské galeony počátku 18. století, dobové atlasy a další zajímavé položky v listopadovém katalogu Dorothea. Redakční výběr.
Typické tlustostěnné české sklo z počátku 18. století s řezbou, exportované tehdy do celého světa, a další romantikou a dálkami vonící předměty s velmi kuriózní provenienční historií: číše z čirého skla, skleněný flakon se rtutí, přezky, knoflíky, přívěšek s Pannou Marií a znak s monogramem lodi. Drobnosti vylovené z obchodní lodi španělského královského námořnictva plující do Mexika. Příběh známý z literatury i filmu. Obchodní loď čtvrté třídy zkonstruovaná roku 1703, 58 děl a tři paluby. Potopená po hurikánu v srpnu 1724 na plavbě z Puerto Rica do Veracruz. Přežilo celých 500 z 600 členů posádky a pasažérů. Kdo asi pil z těchto číší a nosil tyto přezky? František Běhounek by zaplesal!
K tomu návdavkem rozsáhlý atlas světa z první třetiny 18. století a také astronomický atlas z téhož období.
V českých katalozích zcela ojedinělý a pro kupce z východních trhů atraktivní Bělský-Bogdanov. Přední ruský malíř přelomu 19. a 20. století, působící převážně v Petrohradě, později v Rize. Člen malířského sdružení peredvižniků, zemřel roku 1945 v Berlíně. Připomeňme, že jiný malířův obraz, k němuž mu modelem pravděpodobně seděly tytéž děti, se před deseti lety v Praze prodaly s výrazným nárůstem za více něž milion korun.
A zpět do Čech. Příjemný žánr Václava Bartoňka z pražských ulic předminulého věku: občané pohoršení nabídkou dobového kabaretu. Sběratelský klenot.
Závěrem zajímavá malba signovaná jménem Františka Hudečka, datovaná do skupinového období.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
22. listopadu 2020
20. března 2017
17. října 2011
15. února 2011