Růžová dáma Vladimíra Janouška

Galerie Pictura 12. 10. 2016

Galerie Pictura bude na své říjnové aukci dražit rozměrný objekt Vladimíra Janouška. Růžová dáma je prozatím první takto významnou umělcovou realizací nabízenou v aukci. Tomu odpovídá i rekordní vyvolávací cena 850 tisíc korun (bez provize).

Vladimír Janoušek: Růžová dáma / 1985 překližka, dřevotříska, hliník, šrouby a matice,  olejomalba, malba křídou, rytí, broušení, 185 x 86 cm vyvolávací cena: 850 000 Kč (bez provize)Vladimír Janoušek: Růžová dáma, 1985
kombinovaná technika (překližka, dřevotříska, hliník, šrouby a matice, olejomalba, malba křídou, rytí, broušení), 185 x 86 cm,
vyvolávací cena: 850 000 Kč (bez provize)

 

Růžová dáma je jedním z Janouškových pozdních děl. Vznikla v roce 1985, rok před umělcovou smrtí. Jde o jednu ze skupiny tzv. variabilních plastik, tedy objektů, jejichž části byly additivně přidávány v jednotlivých vrstvách a spojovány navzájem šrouby a maticemi, takže nabízejí divákovi různé interpretace v závislosti na úhlu pohledu. Janoušek dílo stvořil z dřevotřísky a hliníku, na jeho částech se uplatňuje olejomalba, kresba i rytí.

Nabízená práce byla mnohokrát vystavována, prošla expozicemi v Galerii hlavního města Prahy (1990), v Galerii U bílého jednorožce v Klatovech (1998), Západočeské galerii v Plzni (2004) a mnohých dalších. V literatuře se objevuje v monografii od Jaromíra Zeminy z roku 1995 a je též součástí výstavního katalogu vydaného Západočeskou galerií k příležitosti autorovy výstavy v roce 2004.

Práce Vladimíra Janouška, zejména monumentálnější plastiky, se na českém trhu neobjevují příliš často. Doposud byla dražena pouze necelá dvacítka soch a objektů, většinou drobných rozměrů. Největší z nich, Kyvadlo na obzoru a Reliéf s kyvadlem, se v minulých letech prodaly za 840 a 660 tisíc korun. To jsou prozatím nejvyšší částky vydané v aukcích za Janouškovo dílo. Jako spoluautor je však Janoušek podepsaný také pod olejem Míra času, který se minulý rok prodal rovněž v Galerii Pictura za 1,95 milionu korun. Vyvolávací cena díla přitom byla čtvrtinová.

 

Pohled do instalace výstavy Galerie Pictura s Janouškovou plastikou

Pohled do instalace výstavy Galerie Pictura s Janouškovou plastikou.

Vladimír Janoušek (1922-1986) vystudoval v letech 1945-50 VŠUP v ateliéru Josefa Wagnera, jeho tvorba se však záhy vymaňuje z profesorova vlivu. V 50. letech se věnuje především sochařským objektům pro architekturu (např. pro Dům módy). Realizace určené pro využití v architektuře ho v následujícím období proslavily, zejména ty pro československé pavilony na světových výstavách, ať už šlo o Brusel (1958), Montreal (1967) nebo Ósaku (1970). Zároveň však tvořil i autonomní sochy-objekty, které definoval především jeho zájem o lineární konstrukce a kontrast hmoty a geometrických tvarů. Jeho oblíbeným kinetickým motivem se stalo kyvadlo.

Společně se svou manželkou, výtvarnicí Věrou Janouškovou stáli u vzniku skupiny UB 12. Vystavoval jak s tímto uskupením, tak samostatně (např. 1967 v Praze) nebo dohromady se svojí ženou (Liberec 1967). V 70. letech čelil perzekucím ze strany komunistického režimu a prezentovat se prakticky nemohl. Do oficiálního výtvarného života se pomalu vracel až v 80. letech. Jeho díla má ve sbírkách například Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Oblastní galerie v Liberci nebo Museum Kampa.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Janoušková Věra

Od 50. let do současnosti

Od 50. let do současnosti

15. prosince 2015

Janouškovi a Němci

Janouškovi a Němci

14. dubna 2015

Úspěšný začátek

Úspěšný začátek

16. března 2015

Janoušek Vladimír

Nové aukční maximum pro Vladimíra Janouška

Nové aukční maximum pro Vladimíra Janouška

12. října 2016


<