Janouškovi a Němci

Pictura 25. 3. 2015

Cenový rekord za dílo Věry Janouškové stanovený na únorové aukci 1. Art Consulting vydržel pouhý měsíc. Na aukci konané ve středu 25. března jej o 240 tisíc korun překonal obraz-objekt z první poloviny 60. let, který je společným dílem manželů Janouškových (ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

 

Věra a Vladimír Janouškovi: Míra času / 1960–65

Věra a Vladimír Janouškovi: Míra času / 1960–65 / olej, smaltovaná kyvadla,
dřevěný objekt / 46 x 86 x 7 cm / cena: 1 920 000 Kč

 

Dílo nazvané Míra času, které aukční katalog uvádí jako Janouškové první setkání se smaltem, se z necelého půl milionu dostalo až na 1,92 milionu korun (více zde). O cenový rekord jde i pro Vladimíra Janouška – jeho dosavadní, sedm let staré maximum mělo hodnotu 840 tisíc korun. Janouškové smaltový reliéf Košilka, titulní dílo aukce, se vzápětí ještě prodal za 312 tisíc korun.

 

Dohromady sběratelé a investoři na jubilejní 40. aukci galerie Pictura utratili 5,9 milionu korun, když kupce našla méně než třetina nabízených děl. Za víc sto tisíc korun se prodalo osm obrazů a soch, milionovou hranici překonala jen zmiňovaná práce manželů Janouškových. Dobře se prodalo hned několik obrazů českých Němců v čele s autoportrétem předčasně zesnulého Maxe Horba (1882–1907). Obraz se prodal za vyvolávací cenu 576 tisíc korun (více zde). Za 444 tisíc korun našel kupce pohled na pařížský Pont Neuf od Maxe Pollaka a za minimální podání odešel i opakovaně nabízený pohled na Františkánskou zahradu od Emila Orlika. Z 360 tisíc, za které byl vyvoláván v březnu 2012, se jeho cena snížila na 276 tisíc korun.

 

Max Horb: Autoportrét / 1905
Max Horb: Autoportrét / 1905

olej na plátně / 70 x 50 cm
cena: 576 000 Kč

 

Součástí dražené kolekce byla i řada děl současných autorů. Nejdráže se prodalo monumentální plátno Víta Soukupa Pomalu se dostal až…, které našlo kupce za 204 tisíc korun, což je nový autorský rekord. I v tomto případě šlo o prodej za vyvolávací cenu. Nevydražen naopak zůstal nejdražší obraz aukce, Záliv v Gruži s loďkou od Václava Špály, který byl nabízen za 2,4 milionu korun.

 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Janoušková Věra

Od 50. let do současnosti

Od 50. let do současnosti

15. prosince 2015

Úspěšný začátek

Úspěšný začátek

16. března 2015

WoxArt 16. 5. 2010

WoxArt 16. 5. 2010

6. června 2010

Janoušek Vladimír

Před deseti lety: Poválečné umění

Před deseti lety: Poválečné umění

19. října 2018

WoxArt 16. 5. 2010

WoxArt 16. 5. 2010

6. června 2010


<