O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Skřivánek Jan | Datum 17.03.2017
Obě největší aukční síně v únoru oznámily své finální výsledky za loňský rok. V součtu vykázaly obrat 10,3 miliardy dolarů, což je o čtvrtinu méně než v roce 2015.

Claude Monet: Meule, 1891, olej na plátně, 72,7 × 92,1 cm,
cena: 81 400 000 USD, Christie’s New York 16. 11. 2016
Společnost Christieʼs, která loni slavila 250. výročí svého založení, vykázala prodeje v celkové hodnotě 5,4 miliardy dolarů. Z hlediska obratu jde o meziroční pokles o 16 procent, dál však rostl význam privátně uzavíraných transakcí a online prodejů, na které dohromady připadá 1 miliarda z celkového výsledku. Prvně jmenovaný segment posílil o 25 procent, druhý dokonce o 109 procent. Pozitivní zprávou je také, že třetina všech kupců byla pro společnost novými zákazníky.
Nejdražším aukčním prodejem Christieʼs byla dražba obrazu Meule (Stoh slámy) od Clauda Moneta. Zářivě barevné plátno z let 1890–91 se na listopadové večerní aukci impresionistů a klasické moderny v New Yorku prodalo za 81,4 milionu dolarů, což je malířův nový aukční rekord. Úspěchem je také cena 58,2 milionu dolarů za raný Rubensův obraz Lot a jeho dcery, který se prodal v červenci v Londýně. Jde o druhou nejvyšší cenu za dílo tohoto autora. Staří mistři se postarali také o nejdražší prodej v segmentů privátních obchodů. Staly se jimi dva Rembrandtovy celofigurové portréty manželů Soolmansových, které za 160 milionů dolarů společně zakoupili Louvre a amsterodamské Rijksmuseum. O této unikátní transakci, kdy se obě muzea budou střídat ve vystavování obrazů, jsme informovali již na konci roku 2015. Nejdražším dílem prodaným v internetové aukci byl obraz Irregular Curves od Sola LeWitta s cenou 269 tisíc dolarů.

Pablo Picasso: Sedící žena, 1909,
olej na plátně, 81 × 65 cm,
cena: 63 600 000 USD,
Sotheby’s Londýn 21. 6. 2016
Prostřednictvím Sothebyʼs byla loni prodána umělecká díla a starožitnosti za 4,9 miliardy dolarů, což je 27 procent méně než o rok dříve. Strukturu svých prodejů na rozdíl od Christieʼs společnost nezveřejnila. Po oznámení loňských výsledků nicméně její akcie posílily o 15 procent a vystoupaly na nejvyšší cenu od února 2014. Nejdražším prodejem pro Sothebyʼs loni bylo Picassovo kubistické plátno Sedící žena, které se v červnu v Londýně prodalo v přepočtu za 63,6 milionu dolarů.
Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
8. ledna 2026
28. července 2025
30. června 2025