Rodinné stříbro

Veletrh Antique 23. – 26. 11. 2023

Tradiční Veletrh Antique, tentokrát již 49. v pořadí, pořádá tento týden od čtvrtka do neděle Asociace starožitníků v historických prostorách Novoměstské radnice. Tématem, které se bude celým vydáním prolínat je motto rodinné stříbro.

Alternativní popis

Podle pořadatelů má podtitul veletrhu, rodinné stříbro, a nejde zde jen o uvedený kov, upozornit na artefakty, které se snad ve všech rodinách předávají z generace na generaci a ani se o nich více nepřemýšlí. Jsou prostě součástí rodinného života. Většinou se jedná o předměty spojené se stolováním: jídelní servisy, čajové a kávové soubory, (stříbrné) příbory, textilie, nejrůznější podnosy a nástolce, ale také hodiny.  

Proto Asociace starožitníků ve své expozici pro návštěvníky připravila příklady, jak je možné přichystat například sváteční tabule, na nichž dobře vyniknou právě po generace děděné předměty užitého umění. Toto téma budou reflektovat také doprovodné programy, jmenovitě přednáška Inspirace minulostí na talíři současnosti Pavly Janečkové Hájkové, autorky stejnojmenné úspěšné knihy, která se zajímá o historické recepty a jejich použitelnost v současné kuchyni. 

 

Alternativní popis

 

Novinkou v rámci nadcházejícího vydání je navázání spolupráce mezi Asociací starožitníků a Spolkem výtvarných umělců Mánes, jehož činnost byla zastavena v roce 1956 a znovuobnovena ihned po sametové revoluci v roce 1990. Tato spolupráce se projeví nejen v interiérech, kam spolek  zapůjčí díla svých současných i bývalých členů, mezi nimiž byla velká část modernistické a avantgardní generace, ale opět v doprovodných přednáškách, které se budou věnovat historii spolku, jeho fungování a činnosti. 

Samozřejmostí je  několik desítek stánků prověřených a zkušených prodejců starožitností a výtvarného umění, kteří si u příležitosti veletrhu připravují pro případné klienty vždy nové expozice. 

Alternativní popis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V rámci každého vydání veletrhu Asociace starožitníků také zajišťuje služby poradny, kde si návštěvníci mohou nechat posoudit vlastní starožitnosti.  Takovou možnost budou mít zájemci v neděli 26. listopadu, poslední den veletrhu. Ten své brány otevře ve čtvrtek 23. listopadu ráno.

Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<