Rodinné stříbro

Veletrh Antique 23. – 26. 11. 2023

Tradiční Veletrh Antique, tentokrát již 49. v pořadí, pořádá tento týden od čtvrtka do neděle Asociace starožitníků v historických prostorách Novoměstské radnice. Tématem, které se bude celým vydáním prolínat je motto rodinné stříbro.

Alternativní popis

Podle pořadatelů má podtitul veletrhu, rodinné stříbro, a nejde zde jen o uvedený kov, upozornit na artefakty, které se snad ve všech rodinách předávají z generace na generaci a ani se o nich více nepřemýšlí. Jsou prostě součástí rodinného života. Většinou se jedná o předměty spojené se stolováním: jídelní servisy, čajové a kávové soubory, (stříbrné) příbory, textilie, nejrůznější podnosy a nástolce, ale také hodiny.  

Proto Asociace starožitníků ve své expozici pro návštěvníky připravila příklady, jak je možné přichystat například sváteční tabule, na nichž dobře vyniknou právě po generace děděné předměty užitého umění. Toto téma budou reflektovat také doprovodné programy, jmenovitě přednáška Inspirace minulostí na talíři současnosti Pavly Janečkové Hájkové, autorky stejnojmenné úspěšné knihy, která se zajímá o historické recepty a jejich použitelnost v současné kuchyni. 

 

Alternativní popis

 

Novinkou v rámci nadcházejícího vydání je navázání spolupráce mezi Asociací starožitníků a Spolkem výtvarných umělců Mánes, jehož činnost byla zastavena v roce 1956 a znovuobnovena ihned po sametové revoluci v roce 1990. Tato spolupráce se projeví nejen v interiérech, kam spolek  zapůjčí díla svých současných i bývalých členů, mezi nimiž byla velká část modernistické a avantgardní generace, ale opět v doprovodných přednáškách, které se budou věnovat historii spolku, jeho fungování a činnosti. 

Samozřejmostí je  několik desítek stánků prověřených a zkušených prodejců starožitností a výtvarného umění, kteří si u příležitosti veletrhu připravují pro případné klienty vždy nové expozice. 

Alternativní popis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V rámci každého vydání veletrhu Asociace starožitníků také zajišťuje služby poradny, kde si návštěvníci mohou nechat posoudit vlastní starožitnosti.  Takovou možnost budou mít zájemci v neděli 26. listopadu, poslední den veletrhu. Ten své brány otevře ve čtvrtek 23. listopadu ráno.

Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<