Rekordní sklo v Londýně

České sklo v Bonhams

V Londýně se ve středu 30. září dopoledne uskutečnila druhá specializovaná aukce českého skla 19. století. První takto zaměřená aukce čerpající z téže sbírky se konala v prosinci 2013. Z 58 dražených položek jich tehdy našlo kupce 52, dohromady za 15 milionů korun.

České sklo v Bonhams

Byzantská váza, Harrachovské sklárny 1843–45, broušené rubínové sklo, výška 71 cm, včetně podstavce 101,5 cm,
cena: 56 250 GBP

Z hlediska úspěšnosti dopadla nynější aukce hůře – prodalo se 77 ze 139 nabízených položek –, celkový obrat byl však ještě o 4,8 milionu korun vyšší a znovu byl také stanoven nový cenový rekord za české sklo.

Masivní váza z rubínového skla, výrobek Harrachovské sklárny z let 1843–45, se prodala za 2,07 milionu korun. V přepočtu za více než milion korun byly vydraženy ještě dvě položky – signovaný a datovaný pohár od A. Beckera s podobiznou Napoleona III. z roku 1851 a dvojice broušených pohárů s loveckými scénami z druhé poloviny 19. století. Dosažené ceny ve všech třech případech výrazně překonaly předaukční odhady. Zatímco před dvěma lety aukční síň hovořila neadresně o evropské soukromé sbírce, nyní katalog uvádí, že jde o sbírku britskou.

O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025

Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...

14. ledna 2026
Dominantní Klimt a premiérová Frida Kahlo

TOP 10 světových aukcí za rok 2025

Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...

12. ledna 2026
Bohemika za víc než půl miliardy

Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025

Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.

8. ledna 2026