Rekordní Radimský a 19. století

Česká krajinomalba poprvé v historii nad 5 milionů korun!

Jen těžko předem předvídatelnému souboji se na dnešní odpolední aukci Galerie Kodl těšila nabízená kolekce pláten českého krajináře přelomu 19. a 20. století Václava Radimského. Autorský rekord tohoto ještě před několika lety ne příliš tržně atraktivního malíře se podařilo překonat hned dvakrát. Poprvé ve výši 2,76, podruhé dokonce ve výši 5,4 milionu korun. Do této cenové hladiny se česká krajinomalba dosud nikdy nepropracovala a může to znamenat i jistý přelom v jejím vnímání.

Václav Radimský: Kvetoucí sad / 1903 / olej na plátně / 63 x 80 cm / Galerie Kodl 24. 5. 2015 / 5 400 000 Kč
Václav Radimský: Kvetoucí sad / 1903 / olej na plátně / 63 x 80 cm / Galerie Kodl 24. 5. 2015 / 5 400 000 Kč

 

Dosavadní malířův autorský rekord přitom padl na aukci Galerie Kodl v prosinci 2013. Tehdy se plátno Z Giverny prodalo s dvojnásobným nárůstem za 2,64 milionu korun, což byl teprve druhý případ, kdy se Radimského práce v aukci prodala nad hranicí 2 milionů korun. Dnes odpoledne pak plnému sálu na pražském Žofíně připravila překvapení nejprve malba Lekníny z doby kolem roku 1900. Její cena vzrostla z původního 1 milionu (bez provize) na konečných 2,76 milionu korun (včetně provize).

O to větší překvapení pak vzbudila licitační bitva o další Radimského malbu z téhož období, Kvetoucí sad. Malba s vyvolávací cenou ve výši 900 tisíc korun (bez provize) během několika minut skončila na cenové hladině 5,4 milionu korun (včetně provize), což je tedy i nový Radimského aukční rekord, který patrně zůstane ještě dlouho nepřekonán. Radimský tak tímto prodejem získal post jednoznačně nejdražšího českého krajináře, pro srovnání: nejdražší práce Antonína Slavíčka byla před šesti lety prodána nad hranicí 3 milionů korun. To do jisté míry znamená i přelom a zcela nové prizma nazírání na tento, dříve spíše „středo a nízko-stavovský“ tržní segment, který letos asi nikdo nečekal.

Přiznám se, že Radimského v cenové hladině nad 5 milionů korun jsme opravdu neočekávali a je pro mne velkou satisfakcí, že jsme právě na tohoto malíře před čtyřmi lety výstavně a publikačně vsadili (zde),“ řekl redakci ART+ bezprostředně po aukci Martin Kodl. „Velmi povzbudivé však dnes byly i výsledky dalších autorů dlouhého 19. století, nového autorského rekordu se podle našich údajů dočkali například August B. Piepenhagen, Ferdinad Lepie, Josef Navrátil, Václav Brožík, Gabriel von Max či Joža Úprka, dodal majitel aukční síně.

Josef  Váchal: Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel / 1924 / bibliofilie / 46 x 35 cm / 2 040 000 Kč
Josef Váchal: Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel / 1924 / bibliofilie / 46 x 35 cm / 2 040 000 Kč

 

V aukci se však dařilo i dalším autorům. Velmi raná expresivní, téměř gestická malba Bohumila Kubišty Žena s kočárkem (o ní více zde) našla zájemce za necelých 14 milionů korun (včetně provize) a obsadila tak po Zátiší z téhož období, které před dvěma lety dosáhlo na cenu 18,5 milionu korun, suverénní druhou příčku.

Velký souboj se strhl také o cennou knihu Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel. Zájemci vyvolávací cenu vyhnali na více než trojnásobek do výše 2,04 milionu korun. To je současně dvakrát více než dosavadní Váchalův aukční rekord. Na nová autorská maxima si sáhli i někteří autoři 20. století, mezi nimi např. Robert Piesen nebo Jaroslav Róna. Celkové výsledky aukce by měly podle tiskové zprávy aukčního domu opět přesáhnout částku 100 milionů korun. Jedná se tak o dosud nejúspěšnější aukci letošního roku.

 


Související články

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

29. května 2023
Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Jarní dění na českých numismatických aukcích

Výsledky jarních českých aukcí ukázaly, že nejžádanějšími mincemi jsou v prvé řadě vzácné zlaté a stříbrné ražby české a evropské provenience, které dosahují rekordních cen. Velký zájem je též o velmi vzácné československé drobné mince a zkušební raž...

26. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Váchal Josef

Práce všeho druhu

Práce všeho druhu

22. června 2015

Znovu přes sto

Znovu přes sto

22. prosince 2014

Od Slavíčka po Typlta

Od Slavíčka po Typlta

15. července 2013


<