Rekordní Nohy Evy Kmentové

Etcetera 27. 11. 2021

Osinkocementová socha Nohy od Evy Kmentové se koncem listopadu na aukci společnosti Etcetera prodala za rekordních 1,23 milionu korun, více než trojnásobek předaukčního odhadu. Jde nejen o umělkynino nové aukční maximum, ale současně i o její teprve druhý milionový prodej. 

Eva Kmentová: Nohy, 1974


Eva Kmentová: Nohy, 1974, edice 5 ks,
osinkocement, výška 52 cm, cena: 1 230 000 Kč, Etcetera 27. 11. 2021

Půlmetrová socha z roku 1974 má za sebou řadu výstav a je rovněž publikována v sochařčině monografii Teď z roku 2006. Podle aukčního katalogu, socha existuje v edici pěti kusů. Jedná se odlitek kolen umělkynina syna Jasana Zoubka. Dražba startovala na 380 tisících, dvaadvaceti příhozy se socha dostala až na rovný milion korun (bez aukční provize). 

S odlitky detailů lidských těl či jejich otisků Kmentová pracovala od 60. let. "Radikální obrat přinesl do její tvorby otisk vlastní ruky, kdy si uvědomila danost světa, jež se nám otevírá skrze senzitivitu těla – těla, které dává pocítit nejenom skutečnost, ale zároveň také prostorovou i časovou ohraničenost sebe sama. (…) Stopy lidského těla v materiálu, které vrcholí v dílech jako Lidské vejce (1968), Prostěradlo (1969) nebo Stopy (1970), nepředstavují zpřítomnění těla v jeho celistvosti, ale spíše tematizují pomíjivost lidské existence skrze nepřítomnost a prázdnotu," komentuje Kmentové tvorbu historička umění Martina Mrázová a dodává: "V polovině 70. let začala Kmentová v souvislosti s propuknutím vážného onemocnění postupně opouštět klasickou sochařskou práci a v pozdní fázi své tvorby se soustředila na kresby a papírové reliéfy a objekty experimentálního charakteru. K vůbec posledním fragmentům těla, které odlévala ve zlomovém roce 1974, patří nohy. Odlitek nohou syna Jasana Kmentová provedla již v roce 1970 v podobě reliéfu, o čtyři roky později se pak k tématu vrací v nyní nabízené plastice."
 

Eva Kmentová: Lidské vejce, 1968-69

Eva Kmentová: Lidské vejce, 1968-69 bronz, 73,5 x 59 cm, výška 61 cm, značeno 1/3 cena: 1 037 500 Kč, Prague Auctions, 19. 5. 2019

Zatímco umělkynin manžel Olbram Zoubek patří mezi nejčastěji dražené sochaře na českých aukcích, díla Evy Kmentové se na trhu objevují jen vzácně. Většinou se navíc jedná jen o reliéfy či drobnější plastiky. Za více než milion, necelých 1,04 milionu korun, se zatím prodal jen bronzový odlitek Kmentové stěžejní plastiky Lidské vejce z konce 60. let (více zde), který v květnu 2019 dražila společnost Prague Auctions. Zoubkových děl se v posledních třech letech za částky přes milion korun prodalo hned osm.

Objevnou výstavu konfrontující tvorbu obou manželů, kterou připravila kurátorka Helena Musilová, do konce listopadu hostila Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli. Její rozšířenou reprízu na příští léto chystá pražské Museum Kampa. O odkaz obou umělců vzorně pečuje Nadační fond Kmentová Zoubek, který mimo jiné upozorňuje na známé padělky (rozhovor s Polanou Bregantovou o činnosti nadace zde).

 


Související články

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kmentová Eva

Maxima pro Mertu a Chatrného

Maxima pro Mertu a Chatrného

15. prosince 2016


<