Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 16.04.2014
První letošní aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 8. března, vynesla 8,2 milionu korun. Nového majitele našla necelá polovina z 250 nabízených obrazů, prací na papíře a soch. Nad milion korun byl dražen jediný obraz, za více než sto tisíc korun se prodalo jedenáct dalších položek. Minimálně ve čtyřech případech šlo o nové autorské rekordy.
Nejdražší položkou aukce se stal obrazy Tři larvy I, dílo Františka Muziky z roku 1968. Konečná cena se vyšplhala těsně nad milion korun, což je více než dvojnásobek minimálního podání. Dosažená cena odpovídá výsledkům specializované aukce, na které Dorotheum loni v září dražilo kolekci dvanácti Muzikových obrazů. Tři larvy I se ostatně rovněž objevily na umělcově výstavě v Kolíně nad Rýnem v roce 1972, ze které pocházel v září nabízený soubor.
Asi největším úspěchem aukce je nicméně cena 780 tisíc korun za rozměrnou krajinu Aloise Kalvody. Dosavadní umělcův cenový rekord obraz Léto překonal bezmála o tři sta tisíc korun. Jistým zklamáním možná je, že se obraz prodal pouhý jeden příhoz nad vyvolávací cenu, byť malba tohoto formátu – obraz má na výšku téměř dva metry – se v aukci dosud neobjevil.
Důležitou událostí z hlediska českého trhu je cena 336 tisíc korun za fotografii Josefa Sudka Zimní les. Tento raný pigmentový tisk přitom startoval na méně než desetině konečné ceny. Částka více než tři sta tisíc je nejen Sudkovým aukčním rekordem, ale současně i jednou z nejvyšších cen za fotografii vůbec. Obojí však platí pouze pro český trh, v zahraničí jsou vybrané Sudkovy snímky běžně prodávány i za výrazně vyšší ceny. Bezmála na čtyřnásobek minimálního podání se pak dostal ještě další Sudkův snímek, bromostříbrná fotografie Topoly. Vítěz aukce ji získal za 144 tisíc korun.
Dalším autorským rekordem je cena 408 tisíc korun za obraz Vladimíra Fuky. Poněkud paradoxně se však o něj nepostaral metrový Cirkus Henry na Letné, jehož dražba začínala na 144 tisících korun, ale přibližně čtvrtinový olej Na Letenské pláni. Nevelká malba s lhotákovskou poetikou startovala na 84 tisících korun. Podle databáze ART+ českými aukcemi dosud prošlo jen 27 Fukových obrazů a autorovo šest let staré maximum mělo hodnotu 288 tisíc korun.
Autorským rekordem je rovněž cena 204 tisíc korun za Alegorii léta od Františka Bohumila Doubka, jednoho z méně známých autorů českého 19. století, který měl za sebou vedle pražské akademie i studia v Mnichově. Z dalších úspěchů jmenujme 264 tisíc za obraz Václava Zykmunda Smutek z roku 1946, 312 tisíc za album dvanácti grafických listů Ladislava Sutnara The Strip Street, 360 tisíc za nevelký Lesní interiér od Julia Mařáka nebo 336 tisíc korun za obraz Čekáme, Kubíčku, dílo Josefa Jíry z konce 80. let.
Několik zajímavých prodejů se odehrálo rovněž v kategorii prací na papíře. Za 114 tisíc byl vydražen kvaš Ve foyer od Jana Dědiny, který zdobil obálku aukčního katalogu, za 102 tisíc kresba Zápas, dílo Emila Filly z poloviny 30. let, a za 132 tisíc korun Alegorie jara od Alfonse Muchy. Vedle již zmiňovaných snímků Josefa Sudka bylo součástí dražené kolekce i šestnáct fotografií a kreseb Miroslava Tichého. Až na dvě se prodaly všechny, a to v cenovém rozmezí od 12 do 60 tisíc korun.
Mezi nevydraženými položkami mimo jiné zůstaly milionové obrazy Emila Filly a Jana Zrzavého, dvě nejdražší díla aukce. Zklamáním je rovněž neúspěch kolekce děl Antona Jasusche, z pěti obrazů a kreseb se neprodala ani jedna. Navzdory dosaženým autorským rekordům, co do výše obratu byla letošní březnová aukce pro Dorotheum nejslabší za posledních devět let.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
10. dubna 2017
10. října 2016
13. června 2016
7. července 2016
17. března 2014
12. června 2013