Znovu Polibek

Sýpka 23. 2. 2014

Únorová aukce společnosti Sýpka vynesla 4,3 milionu korun. Nového majitele našla polovina z tří set nabízených obrazů a starožitností, přičemž šest položek překonalo hranici sta tisíc korun. Nejvíce se bojovalo o plastiku Polibek od dvojice Libenský-Brychtová, která se vyšplhala z 216 na 384 tisíc korun. Dosažená cena je druhou nejvyšší za toto dílo. Před dvěma lety se jiný odlitek Polibku na aukci Sýpky prodal ještě o 60 tisíc dráž. 

 

Libenský-Brychtová: Polibek / 1958
Libenský-Brychtová:
Polibek / 1958
tavené sklo / výška 16 cm
cena: 384 000 Kč

 

Vůbec nejdražší položkou aukce, v tomto případě však šlo o prodej za vyvolávací cenu, byl obraz Podlaha malíře od Jana Merty, který se na trh vrátil po čtyřech letech. Dosažená cena 396 tisíc korun odpovídá ceně z května 2010. Za vyvolávací cenu odešla i další dvě díla současného umění – obraz Záda od Vladimíra Kokolii se prodal za 174 tisíc, Pluh od Petra Veselého za 89 tisíc korun. S nárůstem o šest tisíc, za necelých 58 tisíc korun, byl vydražen jeden z polyuretanových obrazů Krištofa Kintery.

Ze staršího umění byla nejzajímavější položkou raná impresionistická krajina od Aloise Kalvody. Obraz Na konci léta z roku 1899 se dostal ze 180 na 252 tisíc korun. Z dalších výraznějších prodejů zmiňme ještě krajiny Za chalupami od Jana Preislera (72 tisíc) a Večer v mokřinách od Jaroslava Panušky (60 tisíc korun).

 

Alois Kalvoda: Na konci léta / 1899
Alois Kalvoda:
Na konci léta / 1899
olej na plátně / 63 x 70 cm / cena: 252 000 Kč

 

Vedle Polibku od Libenského a Brychtové bylo draženo ještě dalších šestnáct skleněných plastik, přičemž nového majitele našla třetina z nich. S nárůstem ze 192 na 252 tisíc korun se prodala další z broušených mís Františka Víznera. Úspěchem je také cena 96 tisíc za dvojici soch Nehty od Reného Roubíčka nebo částka 47 tisíc korun za vázu z broušeného a lepeného skla od Pavla Hlavy.

V kategorii starožitností byla jedinou položkou prodanou za více než sto tisíc korun bronzová čínská buddhistická soška z 18. století, která se dostala z 84 na 132 tisíc korun. Ještě větší nárůst zaznamenal koberec s geometrickým vzorem z poloviny 20. let, který vylétl z 11 na 72 tisíc, a secesní nástěnné svítidlo, které se dostalo z necelých 8 na 34 tisíc korun. Z dalších prodejů jmenujme ještě dvacetičtyřdílný jídelní servis od Ladislava Sutnara, který se prodal za 32 tisíc, a desetidílný skleněný čajový servis od téhož autora, který nového majitele přišel na necelých 17 tisíc korun.

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<