Rekordní impresionisté a moderna

Rekordní londýnské výsledky Christie`s a Sotheby`s

Aukční dům Christie´s velkolepě ohlásil tři nové světové rekordy a především dosažení dosud nejvyššího výsledku aukce konané v Londýně, a to v rámci večerní aukce impresionismu, surrealismu a moderního umění pořádané 4. února. Tento rekord však vzápětí o den později překonaly výsledky u Sotheby`s.

Při této aukci se celkem utržilo 179,9 milionů liber (v přepočtu přibližně 5,9 miliard Kč). Výsledek vzhledem k seznamu položek tolik nepřekvapí. V CHRISTIE´S vsadili na jistotu a nabídli díla umělců těch nejzvučnějších jmen.

Juan Gris: Nature morte à la nappe à carreaux / 1915 / Christie`s 4. 2. 2014

Juan Gris: Nature morte à la nappe à carreaux / 1915 / Christie`s 4. 2. 2014 / 34 802 500 GBP

 

Nejdražší položkou večera se stalo dílo Juana Grise Zátiší s kostkovaným ubrusem (Nature morte à la nappe à carreaux, 1915), které bylo na aukci nabízeno zcela poprvé a vydražilo se za 34,8 milionu liber (dosažené ceny včetně provize). Jedná se tak nejen o nejvyšší dosaženou částku této aukce, ale i o nový světový rekord pro Grisovo dílo. Tato velkoformátová malba pochází z přelomového roku, kdy Gris opustil analytický kubismus a přešel k lyričtějšímu pojetí syntetického kubismu. Tento odklon je patrný z bouřlivé energie a dynamiky obrazu, která kontrastuje s Grisovými díly před rokem 1915. Předaukční odhad díla se pohyboval mezi 12 - 18 miliony dolarů, v průběhu dražby byl výrazně překonán.

Malba Pabla Picassa Žena v tureckém kostýmu v křesle (Femme au costume turc dans un fauteuil, 1955) byla vydražena za druhou nejvyšší částku večera, a to 16,9 milionu liber. Představuje jeden z poměrně nepočetné skupiny portrétů Picassovy pozdější ženy Jacqueline Roqueové, zde oděné do kostýmu odalisky. I další vysoko vydraženou položkou je dílo světového formátu. Kompozice č. II s modrou a žlutou Pieta Mondriana (Composition No. II with Blue and Yellow, 1930), jeden z příkladů využití slavné neoplasticistické estetiky, kterou Mondrian vytvořil během předcházejícího desetiletí, byla nyní vydražena za 12,4 milionu liber. Mezi deseti nejvyššími částkami večera se objevily hned dva obrazy Fernanda Légera. První z nich, Barevné válce (Les cylindres colorés, 1918), dílo z přelomového roku konce války, s další ohromující částkou, 12 milionů liber. Poměrně vysoko se ale objevila i pozdější Légerova malba Dvě ženy (Deux femmes, 1929), která dosáhla 5 milionů liber.

Fernand Léger: Les cylindres colorés / 1918 / olej na plátně / 54 x 50 cm / Christie`s 4. 2. 2014 / 12 066 500 GBP
Fernand Léger: Les cylindres colorés / 1918 / olej na plátně / 54 x 50 cm / Christie`s 4. 2. 2014 / 12 066 500 GBP
 

Úspěch byl zaručen i u položky, kterou na aukci nabídlo Museum of Modern Art New York, jedné ze slavných kompozicí Alberta Giacomettiho Tři kráčející muži I (Trois hommes qui marchent I, 1948-1949 a 1951). Za její prodej se utržilo 9 milionů liber. Žebříček nejvýznamnějších děl této aukce doplňuje surrealistická malba Lovci na okraji noci René Magritta (Les chasseurs au bord de la nuit, 1928). Asi nejvýznamnější z raných Magrittových děl, která se za posledních několik desítek let objevila na aukci, bylo prodáno za 6,6 milionu liber. 

Magritta následuje vrcholně impresionistické dílo Clauda Moneta Kostel ve Varengeville při západu slunce (Eglise de Varengeville, soleil couchant) vydražené za 5,7 milionu liber, které je součástí typicky monetovské série čtyř pohledů na kostel, a dále jedno z nejikoničtějších děl Chaïma Soutina Žena vstupující do vody (La femme entrant dans l´eau, 1931), vydražené, stejně jako zmíněná pozdější Légerova malba, za 5 milionů liber. Nejúspěšnější desítku prodaných děl uzavírá Matka a dítě s jablkem Henryho Moora (Mother and Child with Apple, 1956), taktéž za výsledných 5 milionů liber.

Pablo Picasso: Femme au costume turc dans un fauteuil / 1955 / olej na plátně / 92 x 73 cm / Christie`s 4. 2. 2014 / 16 882 500 GBP
Pablo Picasso: Femme au costume turc dans un fauteuil / 1955 / olej na plátně / 92 x 73 cm / Christie`s 4. 2. 2014 / 16 882 500 GBP

 

Euforie z rekordního večera u Christie´s ale brzy zhořkla. Jen o den později se totiž taktéž v Londýně konala i dvoudenní aukce konkurenčního domu SOTHEBY´S, kterému se podařilo čerstvě nabytý rekord Christie´s předčit a utržit celkově za oba dny 215,8 milionů liber (přes 7 miliard korun), tedy novou nejvyšší částku celkového obratu, která byla dosud v Londýně dosažena. Ani u Sotheby´s nenechali nic náhodě a do aukce zařadili ty nejlákavější položky. V rámci aukce impresionistů, surrealistů a moderního umění tak byla za rekordní částky vydražena díla nejvýznamnějších zástupců této éry.

Mezi nimiž nechyběl především Camille Pissarro (o něm více zde), jehož Le Boulevard Montmartre dosáhl téměř dvojnásobku horního cenového odhadu a částky 19,7 milionu liber. Částku 16,9 milionu liber, také dvojnásobek odhadu, zaplatil kupec za malbu Vincenta van Gogha Muž je na moři (L'Homme est en Mer). Výrazný ženský portrét Henri Mattisse odešel nakonec za 9 milionů liber. Více za čtyřnásobek horního cenového odhadu se prodala Kompozice s Minotaurem (Composition au Minotaure) od Pabla Picassa (10,4 miliony liber).

Vincent van Gogh: L`Homme est en Mer / 1889 / olej na plátně / 66 x 51 cm / Sotheby`s 5. 2. 2014 / 16 882 500 GBP

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<