Moderna a poválečné umění v Londýně za miliardy korun

Christie´s 28. 2. 2023, Sotheby´s 1. 3. 2023

V epicentru světového trhu s uměním, v Londýně, se v minulých týdnech rozeběhly série aukcí, zaměřených na malbu, kresbu či plastiku posledních sta let u Christie's a Sotheby's. Start do aukční sezóny 2023 se segmentu moderního a poválečného umění povedl, odborníci si však všímají i nižších čísel ve srovnání s loňským rokem.  

Na přelomu února a března se oběma aukčním titánům Christie´s a Sotheby´s podařilo shromáždit atraktivní přehlídku děl, z nichž velká část ještě nikdy dražena nebyla. Souhrnný obrat v centrále Christie's na King Street se pohyboval kolem 167,8 milionu liber (přibližně 4,5 miliardy korun vč. poplatků), u konkurentů na New Bond Street se pochlubili částkou přes 172 milionu liber (zaokrouhleně 4,7 miliardy korun). 

Ze statistik a dostupných analýz trhu ovšem vyplývá, že aukčním „dvojbojům“, jaký předvedly aukční síně Christie's a Sotheby's, se vloni dařilo až o třetinu lépe. U Christie´s experti spočítali propad o 32,6 procenta, u Sotheby´s byly aktuální finanční objemy nižší přibližně o 30 procent. Kupující se prý nezdráhali špičková díla adekvátně ocenit, ale nepřepláceli je. Padlo několik autorských rekordů i překvapivě vysokých cen, nicméně na superúspěch v této kategorii si bude publikum muset ještě počkat.

 

Pohled do hlavního sálu aukčního domu Christie´s na King Street v Londýně
při pořádání dražby Umění 20. a 21. století (28. 2. 2023). 
Vpravo na stěně obraz Žena v houpacím křesle (Jacqueline) od Pabla Picassa.
 

U Christie´s se poslední únorový den konaly dvě velké aukce: dražba Umění 20. a 21. století a na surrealismus specializovaná přehlídka, celkem 106 položek. Co dílo, to slavný výtvarník nebo výtvarnice. Sedmadvacet položek bylo dopředu kryto tzv. prodejní zárukou/garancí buď pořadatelem nebo třetí stranou. Již dopředu avizovaný „Picassovský rok“, připomínající padesátileté výroční úmrtí asi nejznámějšího „modernisty“ na světě, oslavili v Londýně úspěšným přiklepnutím jeho nadživotní Ženy v houpacím křesle za 16,9 milionu liber (v přepočtu 456 milionů korun), dále více než metrových Mušketýra I za 5,4 milionu liber (přibližně 147 milionů korun) a Sedící ženy za 5,3 milionu liber (v přepočtu asi 144 milionu korun). Šlo o první, třetí a čtvrté nejdražší dílo aukce, jedno autorovo zátiší skončilo na 21. místě.

 

Alberto Giacometti: Lustr pro Petera Watsona, asi 1946-47,
bronz s patinovaným zlacením, v 134 cm x š. 153,5 cm,
Christie´s 28. 2. 2023
konečná cena: 2 922 000 GBP (vč. poplatků)
 

Nečekaně pestře byl u Christie´s obsazen segment poválečné plastiky, v čele s realizací lustru od Alberta Giacomettiho. Příběh tohoto artefaktu splňuje všechny představy o „pokladu z půdy“. Osvícený britský mecenáš a nakladatel Peter Watson spoluzaložil v Londýně v roce 1939 výtvarně-literární revue Horizon. Těsně po válce si při jedné ze svých cest do Paříže objednal u Giacomettiho závěsné svítidlo do kanceláře nakladatelství v Bloomsbury. Tamní prostory zdobilo až do roku 1950, kdy časopis přestal vycházet a místnosti musely být vyklizeny. Stopy po originálním lustru pak na dekádu zmizely, než jej koncem 60. let objevil v malém starožitnictví v londýnské čtvrti Marylebone slavný malíř John Craxton. Životopisci vyprávějí, jak Craxtonovi v mysli okamžitě probleskla vzpomínka, že tento nepřehlédnutelný designový kousek již někde viděl, a neváhal tak za něj zaplatit 250 liber. O více než půl století později na únorové aukci u Christie´s už měl hodnotu necelé 3 miliony liber (orientačně 79 milionů korun vč. poplatků).

Totéž odpoledne ještě následovala přehlídka dvaatřiceti děl předních surrealistů a surrealistek, jež s 94procentní úspěšností prodeje utržila téměř 39 milionů liber (přes 1 miliardu korun vč. poplatků). Po zkušenostech z loňského roku pořadatelé vsadili například na Reného Magritta, který byl nabízen hned čtyřikrát se součtem konečných cen nad 17 milionů liber (asi 460 milionů korun vč. poplatků).

 

František Kupka: Komplexní, 1912,
olej na plátně, 50,5 x 61,2 cm,
Sotheby´s 1. 3. 2023
konečná cena: 4 646 000 GBP (vč. poplatků)
 

O den později, ve středu 1. března se pozornost sběratelů, galeristů i muzejníků přesunula ke konkurenci u Sotheby´s, která připravila dražební dvojkombinaci současného (The Now) a moderního a poválečného umění. Na celkovém obratu 173 milionů liber se aktuální díla z první části aukce podílela ani ne desetinou, „zbytek“ obstaraly celosvětové ikony před- i poválečného vývoje výtvarného umění: Picasso, Kandinsky, Munch, Freud a také František Kupka.

Kupkův výjimečný obraz Komplexní (podrobněji o historii a kontextu díla zde) v očích pořadatelů aspiroval na velkolepý výsledek, neboť katalogový odhad se pohyboval mezi 2,2 až 2,8 miliony liber. To znamenalo nejvyšší odhadní cenu Kupkova díla vůbec. Kladívko se nakonec zastavilo na částce o další milion nad horní hranicí a plátno Komplexní se vydražilo za konečných téměř 4,7 milionu liber (zaokrouhleně přes 125 milionů korun vč. poplatků). Březnová ukce u Sotheby´s se tak zapsala do autorova celosvětového žebříčku na druhé místo, o téměř 3 miliony liber za stále platným Kupkovým absolutním rekordem Tryskání II před dvěma lety u téhož dražebníka.

 

Vasilij Kandinskij: Murnau s kostelem II, 1910,
olej na plátně, 96 x 105,5 cm, 
Soheby´s 1. 3. 2023
konečná cena: 37 196 800 GBP (vč. poplatků)
 

Co se nepodařilo u Kupky, zafungovalo u jeho souputníka, francouzského modernisty Roberta Delaunaye. Sběratelsky nejvyhledávanější etapa tvorby v duchu geometrické abstrakce, obraz Kruhový rytmus z roku 1937, zaujala v novém rekordu za 7,2 milionu liber (téměř 194 milionů korun vč. poplatků). S násobně vyššími částkami než u obou výše zmíněných však museli operovat agenti v sále a na telefonu například u Vasilije Kandinského, jehož Pohled na Murnau s kostelem II z roku 1910 pokořil autorské maximum o více než čtyři miliony liber, za 37,2 milionu liber (přes 1 miliardu korun vč. poplatků). Kandinského obraz je již několikátým případem z poslední doby, který reflektuje zdlouhavá restituční řízení židovského vlastnictví, nacisty zabaveného či pod nátlakem vykoupeného uměleckého majetku ve 30. letech minulého století.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<