Rekordní Francis Bacon

Baconův triptych se prodal za 142 milionů dolarů

Triptych Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda se na úterní večerní aukci Christieʼs prodal za rekordních 142,4 milionu dolarů. Jde o historicky nejvyšší cenu za umělecké dílo zaplacenou v aukci.

Francis Bacon

Francis Bacon: Tři studie Luciana Freuda / 1969 / olej, plátno / á 198 x 147,5 cm / cena: 142 405 000 USD

 

Trojice velkoformátových pláten zachycuje Baconova přítele a souputníka malíře Luciana Freuda sedícího na židli. Obrazy vznikly v roce 1969 a na aukční trh se nyní dostaly poprvé. Baconův galerista je v 70. letech prodal samostatně. Opětovně je spojit se podařilo až po dvaceti letech, kdy kupec pravého portrétu, žijící v Římě, vykoupil zbývající dvě malby ze soukromých sbírek v Paříži a Japonsku.

Předaukční odhad počítal s částkou nad 85 milionů dolarů (bez aukční provize) a na této ceně také dražba startovala. Dosavadní, pět let starý rekord za jiný Baconův rozměrný triptych byl 86,2 milionu dolarů. Cena na sále se nakonec vyšplhala na 127 milionů dolarů, včetně provize tedy na 142,4 milionu dolarů. Kupcem byl newyorský galerista William Acquavella zastupující neidentifikovaného sběratele.

Dosažená částka je nejen Baconovým autorským rekordem a nejvyšší cenou za dílo poválečného umění, ale současně i nejvyšší cenou za jakékoliv umělecké dílo zaplacenou v aukci. Předchozí, rok starý rekord obrazu Výkřik od Edvarda Muncha obraz překonal o víc jak 20 milionů dolarů (zde).

Pokud zohledníme inflaci, zůstává nejdražším dílem prodaným v aukci nadále Portrét Dr. Gacheta od Vincenta van Gogha, který byl v květnu 1990 vydražen za 82,5 milionu dolarů. To v dnešních cenách (k září 2013) odpovídá částce 149,5 milionu dolarů. Více o podivných osudech tohoto obrazu v samostatném článku (zde).

 


Související články

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Fotografie českých umělců v londýnských galeriích

Ve sbírkách předních londýnských, mezinárodně uznávaných, galerií najdeme také řadu děl od českých autorů. Médium, které jednoznačně mezi zastoupenými díly převažuje, je, možná trochu překvapivě, fotografie. Ponejvíce pak černobílá. Některé z těchto...

12. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014


<