Rekordní Čapkova grafika

Dorotheum 9. 3. 2019

Linořez Josefa Čapka Ženské torzo III se na sobotní aukci Dorothea prodal za rekordních 360 tisíc korun. Jde o nejvyšší cenu za Čapkův tisk a současně jednu z nejvyšších cen za grafiku vůbec. Dráž se na českých aukcích prodalo jen několik tisků Bohuslava Reynka, sítotisk Andyho Warhola a lept Františka Kupky.

Josef Čapek: Ženské torzo III, 1915

Josef Čapek: Ženské torozo III, 1915,
linořez na papíru, 12 x 7,5 cm,
cena: 360 000 Kč, Dorotheum 9. 3. 2019

 

 

Ženské torzo III Čapek vytvořil v roce 1915 a jde o jednu z prvních grafik, ve kterých plně využil výrazových možností linořezu. Poprvé touto technikou pracoval již v roce 1908, ale osobitý výraz v ní nalezl až v letech první světové války. "K suverénnímu grafickému stylu dospívá Čapek za první světové války, kdy vytvoří sérii expresivních figur a hlav, v nichž se odráží vnitřní napětí, úzkost a depresivní bezvýchodnost válečné doby," charakterizuje Čapkovu tvorbu z této doby Pavla Pečinková v soupisovém katalogu jeho grafik.

V červnu 1917 byla tato grafika jednou z osmi Čapkových prací reprodukovaných v německém časopise Die Aktion, který malíři věnoval speciální dvojčíslo 24–25. Podle soupisu Čapkových grafik Ženské torzo III existuje jen ve třech otiscích – hnědočerné, tmavohnědé a růžové variantě. Tisk nabízený v Dorotheu, který je nalepen na podložce se signaturou "Josef Čapek 1915", je zmiňovanou hnědočernou verzí. Růžová varianta se nachází ve sbírce Oblastní galerie Liberec.
 

Josef Čapek: Ženské torozo II, 1914-15


Josef Čapek: Ženské torozo II, 1915,
linořez na papíru, 35 x 24,7 cm,
cena: 144 000 Kč, Vltavín 13. 12. 2018

Grafika na aukci Dorothea startovala na pouhých 12 tisících korun, tedy na třicetině konečné ceny. Za více než sto tisíc korun byly v posledních pěti letech draženy již čtyři Čapkovy tisky. Naposledy loni v prosinci vystoupalo Ženské torzo II na aukci galerie Vltavín z 30 tisíc na 144 tisíc korun. Rekord od prosince 2014 držel červený otisk linořezu Dívka, který se na aukci European Arts prodal za 252 tisíc korun.

Vedle Ženského torza III Dorotheum dražilo ještě šest dalších Čapkových grafik, které startovaly na necelých 29 tisících a prodaly se za částky v rozmezí od 60 tisíc do 78 tisíc korun. To je dvojnásobek dosavadní průměrné ceny za umělcovy grafiky.
 


Josef Čapek: Dívka,
linořez na papíru, 18 x 15,5 cm,
cena: 252 000 Kč, European Arts 14. 12. 2014

Za více než sto tisíc korun byly na českých aukcích dosud draženy jednotlivé tisky od necelé desítky autorů: Alfonse Muchy, Františka Kupky, Vojtěcha Preissiga, Jana Zrzavého, Bohuslava Reynka, Zdeňka Sklenáře, Vladimíra Boudníka, Kamila Lhotáka a Zdeňka Sýkory. Cenový rekord od prosince patří Františku Kupkovi, jehož lept Cesta ticha II se na aukci Sýpky prodal za 720 tisíc korun.

 


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<