Rekord Emila Filly, který nepadl

Malíř je až druhým nejdražším Fillovým obrazem

Obraz Emila Filly Malíř byl na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen na sále za 17,5 milionu korun. To je sice o 1,25 milionu víc, než za kolik byl v listopadu 2010 vydražen stejnou aukční síní obraz Zátiší s lahví cherry, na rekord to však nestačí.

Titulní strana Mf Dnes 24. 1. 2013
 

Provize aukční síně v případě Malíře (více o obrazu zde) byla pouze 5 procent. Kupec tak za obraz v konečném součtu zaplatil 18,375 milionu korun. Obrazu Zátiší s lahví cherry byl naopak dražen se standardní 20ti procentní provizí. Nového majitele tedy přišel na 19,5 milionu korun.

Česká média, v čele s ČTK, však existenci provizí odmítají vzít na vědomí, takže zpravodajské servery informují o novém Fillově autorském rekordu. Čestnou výjimkou je pouze Peter Kováč v Právu, respektive novinkách.cz.

Obraz Malíř z počátku 20. let je bezesporu jedním z nejkvalitnějších Fillových děl, jaké se v posledních 20 letech objevilo na trhu. O jeho významu mimo jiné svědčí i to, že si jej do své sbírky vybral Vincenc Kramář.

Emil Fill: Malíř / 1920-21

Emil Filla: Malíř / 1920-21 / olej a písek na plátně / 98 x 90 cm

 

Dražba začínala na částce 16 milionů a na konečných 17,5 milionu korun (bez aukční provize) ji vyhnali dva zájemci v sále a dva na telefonech. Vítězem aukce se stal padesátník v červeném svetru dražící pod číslem 14. 

Loňský přehled Fillových nejdražších obrazů (zde). Krom Malíře v něm ještě chybí obraz Tři Grácie, který byl začátkem prosince na aukci Galerie Kodl vydražen za 17,5 milionu korun. Všech deset nejdražších obrazů bylo draženo v posledních pěti letech. Jen loni se za více než milion korun prodalo 14 Fillových obrazů.


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<