Rekord Emila Filly, který nepadl

Malíř je až druhým nejdražším Fillovým obrazem

Obraz Emila Filly Malíř byl na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen na sále za 17,5 milionu korun. To je sice o 1,25 milionu víc, než za kolik byl v listopadu 2010 vydražen stejnou aukční síní obraz Zátiší s lahví cherry, na rekord to však nestačí.

Titulní strana Mf Dnes 24. 1. 2013
 

Provize aukční síně v případě Malíře (více o obrazu zde) byla pouze 5 procent. Kupec tak za obraz v konečném součtu zaplatil 18,375 milionu korun. Obrazu Zátiší s lahví cherry byl naopak dražen se standardní 20ti procentní provizí. Nového majitele tedy přišel na 19,5 milionu korun.

Česká média, v čele s ČTK, však existenci provizí odmítají vzít na vědomí, takže zpravodajské servery informují o novém Fillově autorském rekordu. Čestnou výjimkou je pouze Peter Kováč v Právu, respektive novinkách.cz.

Obraz Malíř z počátku 20. let je bezesporu jedním z nejkvalitnějších Fillových děl, jaké se v posledních 20 letech objevilo na trhu. O jeho významu mimo jiné svědčí i to, že si jej do své sbírky vybral Vincenc Kramář.

Emil Fill: Malíř / 1920-21

Emil Filla: Malíř / 1920-21 / olej a písek na plátně / 98 x 90 cm

 

Dražba začínala na částce 16 milionů a na konečných 17,5 milionu korun (bez aukční provize) ji vyhnali dva zájemci v sále a dva na telefonech. Vítězem aukce se stal padesátník v červeném svetru dražící pod číslem 14. 

Loňský přehled Fillových nejdražších obrazů (zde). Krom Malíře v něm ještě chybí obraz Tři Grácie, který byl začátkem prosince na aukci Galerie Kodl vydražen za 17,5 milionu korun. Všech deset nejdražších obrazů bylo draženo v posledních pěti letech. Jen loni se za více než milion korun prodalo 14 Fillových obrazů.


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<