Realistický Schikaneder

1. Art Consulting 20.3. 2016

Na českém trhu se opakovaně objeví raná olejomalba Jakuba Schikanedera pocházející ze soukromé pražské sbírky. Toto ne zcela typické signované dílo nabídne aukce 1. Art Consulting, která se uskuteční v neděli 20. března.

Jakub Schikaneder: Hráči karet olej na plátně / 118 x 98 cm vyvolávací cena: 2 760 000 Kč
Jakub Schikaneder: Hráči karet
olej na plátně / 118 x 98 cm
vyvolávací cena: 2 760 000 Kč

Schikanederův obraz Hráči karet je v kontextu autorovy tvorby poněkud zvláštním dílem. Jedná se o interiérovou malbu, kdy je s minimem výrazových prostředků dosaženo maximální působivosti. Jsou v něm patrné silné realistické tendence a důraz na psychologické hnutí postav. Netypická je i jistá syrovost malířského projevu, která má velký vliv na jednoduchost a přirozené vyznění díla.

Podle odborného posudku Tomáše Vlčka mohl být obraz namalován v 80. letech 19. století, kdy se v českých výtvarných kruzích vedly debaty o realismu (vytrvale o něm psal především estetik Otakar Hostinský) a poukazuje na to, že mohl dokonce vzniknout jako programové dílo realistických tendencí a otevírat cestu k tomuto novému směru, který v českém umění vyvrcholil v pozdějším Schikanederově díle Vražda v domě z roku 1890. Nevylučuje však ani jeho vznik o něco později (zhruba společně s Vraždou v domě) a možnou obeznámenost Schikanedera s Cézannovými obrazy téhož námětu.

Tento obraz již domácím trhem prošel, nabízela ho v roce 2013 aukční síň European Arts a o rok později i 1. Art Consulting. Jeho vyvolávací cena tehdy činila 3,8 a 3,2 milionu korun (včetně provize) a zůstal v obou případech nevydražen. Malby Jakuba Schikanedera se na českém trhu neobjevují až tak často, mají však ve velké míře ohlas u sběratelů i veřejnosti. Nad hranicí milionu korun se prodaly od roku 1998 (podle databáze ART+) více než tři desítky z 55 doposud nabízených maleb. Nejdražším je prozatím monumentální dílo Kontemplace prodané v roce 2010 Galerií Kodl za úctyhodných 9,7 milionu korun (kupř. zde).

Jaký osud obrazu uchystá nadcházející aukce tentokrát, se můžeme jen dohadovat. Jde však o dílo vysoké kvality, proto může zaznamenat zajímavý výsledek. Jeho odhadní cena byla stanovena na 4,2 až 4,8 milionu korun (včetně aukční provize). Faktem však zůstává, že čeští kupci, na rozdíl od historiků umění, primárně oceňují především práce z profilových autorských období, za něž jsou ochotni platit i vysoké částky. Raná vývojová stadia díla a nejrůznější vývojové odbočky, byť z hlediska uměleckého někdy zajímavější než „profilová“  tvorba, často zaujmou spíše zkušenější sběratele a získávají nové majitele za výrazně nižší ceny.

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024