Aukční maxima pro Lebedu i Beneše

European Arts 7. 10. 2018

Na nedělní aukci společnosti European Arts v Obecním domě padlo několik aukčních maxim a dařilo se i některým opakovaně draženým dílům. Celkový obrat podle údajů aukční síně činil téměř 85 milionů korun.

Jakub Schikaneder: Tiché moře olej na plátně, 93,5 x 129 cm dosažená cena: 7 812 000 Kč European Arts 7. 10. 2018

Jakub Schikaneder: Tiché moře,
olej na plátně, 93,5 x 129 cm,
cena: 7 812 000 Kč, European Arts 7. 10. 2018

 

Nejdražší položkou se stal opakovaně nabízený rozměrný olej Jakuba Schikanedera Tiché moře. Dražili ho zájemci na telefonu, avšak nakonec zvítězil pevný limit s nabídkou 6,3 milionu korun bez provize. S připočtením aukční přirážky konečná suma činí více než 7,8 milionu korun. Před šesti lety obraz prošel aukcí Galerie Kodl a dosáhl tehdy na cenu 5,52 milionu korun. Aktuální cena stačí na čtvrté místo mezi nejdražšími umělcovými malbami.

Jedním z umělců, kteří dosáhli na nové aukční maximum, byl Otakar Lebeda. Katalog aukce nabídl jeho pohled na jihočeský rybník Malý Dubovec. Obraz s bohatou výstavní historií se objevil i na obálce katalogu výstavy Má vlast konané před třemi lety v jízdárně Pražského hradu (další zajímavosti zde). Souboj zájemce na telefonu a pevného limitu skončil vítězně pro prvního z nich. Za dílo nabídl bezmála 4,5 milionu korun. Předchozí autorův rekord z loňského podzimu patřil obrazu Jezerní bouda s cenou 2,16 milionu korun. 
 

Otakar Lebeda: Malý Dubovec,  olej na plátně, 81 x 121 cm dosažená cena: 4 464 000 Kč European Arts 7. 10. 2018

Otakar Lebeda: Malý Dubovec,
olej na plátně, 81 x 121 cm,
cena: 4 464 000 Kč, European Arts 7. 10. 2018
 
 

Podobizna malíře Proškovce od Vincence Beneše, vzácné rané dílo z doby založení skupiny Osma, se začala dražit na minimálním podání 1,65 milionu korun bez provize (odhad 2,5 až 3,5 milionu korun). Touto cenou však i skončila, neboť o ni projevil zájem jediný sběratel na telefonu. Včetně provize se tak dostala na částku vyšší než 2 miliony korun, což i tak stačilo na nový výrazný rekord. Dosavadní Benešovo autorské maximum, o milion nižší, patřilo obrazu Pohled na Šítkovskou věž z let 1913 až 1915.  

Milionovou hranici dále přesáhly například obrazy Jana Zrzavého (Pobřeží na Île de Sein, 4,46 milionu), Emila Filly (Zátiší s konvicí, 2,16 milionu) nebo Antonína Slavíčka (Krajina, 4,68 milionu). Z prací na papíře se velmi dobře prodávaly práce Františka Kupky, Františka Tichého a Kamila Lhotáka.
 

Vincenc Beneš: Podobizna malíře Proškovce, 1908  olej na plátně, 91,5 cm x 79 cm  dosažená cena: 2 046 000 kč European Arts 7. 10. 2018
Vincenc Beneš: Podobizna malíře Proškovce, 1908,
olej na plátně, 91,5 cm x 79 cm,
cena: 2 046 000 Kč, European Arts 7. 10. 2018 

 

Společnost na nedělní aukci poprvé vyzkoušela zahraniční model bez pevně stanovených vyvolávacích cen. Dopředu zveřejnila jen odhady, minimální podání stanovoval licitátor až těsně před vlastní dražbou. Někdy byla rovna dolnímu odhadu (zejména u děl v nižších cenových kategoriích), jinak se většinou pohybovala v rozmezí 60 až 90 procent dolní hranice odhadní ceny. V minulosti u nás s tímto modelem krátce experimentovala jen společnost 1. Art Consulting (zde). 

Novinkou, kterou s sebou tento způsob dražby přináší, jsou i tzv. rezervační limity, tedy pevně stanovené minimální ceny, za které mohou být nabízená díla prodána. Tyto hranice však dražitelé předem neznají. Vícekrát na aukci došlo během dražby položky k situaci, kdy na určité částce, když už nikdo další nechtěl přihodit, konstatoval licitátor, že položka zůstává neprodána. Zejména u prvních položek tento systém několikrát vyvolal zmatek v sále - například u Lorety Jana Baucha, která se začala dražit na ceně 350 tisíc, vystoupala na 420 tisíc korun (obojí bez provize), tedy svůj dolní odhad, a přesto nebyla vydražena. 

 

Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Lebeda Otakar

Studoval jsem u Mařáka

Studoval jsem u Mařáka

31. července 2020

European Arts

Toyen nakonec za třicet pět milionů

Toyen nakonec za třicet pět milionů

23. listopadu 2022

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Medek celkem za 157 milionů

Medek celkem za 157 milionů

29. ledna 2020


<