Raritní Powolny

Sýpka 9. 6. 2019

V nadcházející aukci Sýpky je nejdražší položkou velmi vzácná keramická plastika Michaela Powolného, která zobrazuje putto jako ptáčníka Papagena. Aukční síň ji bude nabízet s rekordní vyvolávací cenou 660 tisíc korun včetně provize.

Michael Powolny (výrobce Wienerberger Fabrik): Papagenoputto, 1918-20 keramika, výška 79,3 cm   vyvolávací cena: 550 000 Kč (+ 20% provize) Sýpka 9. 6. 2019

 

Michael Powolny (výrobce Wienerberger Fabrik): Papagenoputto, 1918-20
glazovaná keramika, výška 79,3 cm  
vyvolávací cena: 550 000 Kč (+ 20% provize)
Sýpka 9. 6. 2019
 

Podle záznamů aukční síně má být nabízená plastika jedním ze dvou známých exemplářů této vcelku monumentální keramické sochy Michaela Powolného s neobvyklým námětem. Pochází ze soukromé sbírky z České republiky, na jejímž území je podle sdělení dražebníka minimálně od konce druhé světové války. Předchozí provenienci však nelze spolehlivě prokázat. Druhý známý exemplář této plastiky se nachází ve sbírkách Musea für Angewandte Kunst (MAK) ve Vídni. 

Aukční síň disponuje fotografií z rodinného alba Müllerových, které před několika lety dražila. Na ní je pohled do interiéru kuchyně relativně nově zařízeného bytu Jana Müllera v Brně, který je plný v té době moderních předmětů včetně Powolného keramik. Plastika Papagenoputto, jíž Powolny navrhl v roce 1918 a jejíž výroba ve Wienerberger Fabrik spadá do rozmezí let 1918 až 1920, stojí na kamnech v levé horní části fotografie. Není však možné nijak doložit, že by se jednalo o jeden a ten samý exemplář plastiky, který bude nyní dražen.

 

Pohled do kuchyně Müllerova bytu v Brně, rodinné album Müllerových
Pohled do kuchyně Müllerova bytu v Brně (zbořen v 60. letech), rodinné album Müllerových
 
Putti ve všech možných variantách jsou Powolného doménou: Bauernputto (s hrozny a obilím), Flötenputto (hrající na flétnu), Merkurputto (stylizované do antického božstva), putto s rybou, s rohem hojnosti, lučním zvonkem, s girlandami květin nebo ovoce, drobné plastiky puttů na ptáčkovi, šnekovi, medvědovi a mnoho dalších. Spojení ptáčníka Papagena s dítětem je však poměrně zvláštní a neobvyklé. Zahraničním trhem prošly dvě varianty drobné (ani ne poloviční) Powolného sošky se stejným názvem. Jednu prodávalo například před sedmi lety Dorotheum ve Vídni. 
 
Michael Powolny: Papagenoputto, asi 1925 glazovaná keramiky, výška 31 cm   cena: 3 750 EUR  Dorotheum Vídeň 21. 5. 2012
 
Michael Powolny: Papagenoputto, asi 1925
glazovaná keramika, výška 31 cm  
cena: 3 750 EUR 
Dorotheum Vídeň 21. 5. 2012
 
Powolny měl ale na co navazovat, protože v keramické produkci 19. století vyobrazení Papagena samo o sobě tak neobvyklé není. Keramičky tehdy, již na počátku století, reagovaly na velkou oblibu postav z Mozartovy opery Kouzelná flétna a začali je zařazovat do svých výrobních programů. Příkladem může být figura Papagena modeléra a točíře Jana Votýpky vytvořená kolem roku 1800 v pražské manufaktuře na kameninu (jeho exemplář má ve sbírkách například Muzeum hlavního města Prahy). Porcelánové sošky Papagena zase zhotovovala manufaktura Augarten ve Vídni.

 

Michael Powolny: Papagenoputto, 1918-20, pohled z boku a zezadu  
Michael Powolny: Papagenoputto, 1918-20, pohled z boku a zezadu
 
Domácími aukcemi prošla asi desítka Powolného samostatných dětských figur, včetně těch, které měly kromě dekorativní i jinou funkci (nástolce, svícny). Nejpočetnější skupinu tvoří putti coby alegorie ročních dob: zhruba 40 centimetrů vysoké postavy s květinami (Jaro) a vinnou révou (Podzim) v několika variantách.
 
Právě tyto plastiky, vzniklé o něco dříve než aktuálně nabízená, ve druhé polovině nultých let, jsou mezi sběrateli vysoce vyhledávané a z aukcí většinou odcházejí s vysokými nárůsty cen.
Na nejvyšší sumu, 180 tisíc korun, vystoupalo před pěti lety u Dorothea jedno z alegorických zobrazení Jara. Zdejší autorské aukční maximum je pak ještě o šest tisíc korun vyšší a patří plastice Tanečnice, jejíž vyvolávací cena byla pouhých 31 tisíc korun.
 
 
Michael Powolny (výrobce Wiener Keramik): Putto s věncem (Zima), 1907-12 glazovaná keramika, výška 39 cm   cena: 56 250 EUR  Im Kinsky Vídeň 23. 6. 2009

 

Michael Powolny (výrobce Wiener Keramik): Putto s věncem (Zima), 1907-12
glazovaná keramika, výška 39 cm  
cena: 56 250 EUR 
Im Kinsky Vídeň 23. 6. 2009 
 
Celosvětově nejvyšší suma za Powolného realizaci v aukci, více než 56 tisíc eur včetně aukční přirážky (tehdejším přepočtem více než 1,47 milionu korun), byla vydána před deseti lety na dražbě ve Vídni za plastiku z téhož souboru, putta s věncem, neboli alegorii zimy. 
 
 
 

 

 

 


 

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<