Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto 1. ART CONSULTING | Datum 08.10.2017
Na nedělní, velmi kvalitně zásobené aukci společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu zůstala bez kupce jen menšina nabízených položek. Dražena byla díla z prestižních sbírek: Teyschlovy, Waldesovy i Venerovy. Z posledně jmenované pocházel i nejdražší obraz aukce, Dívka Antonína Procházky. Ceny, kromě vyvolávacích, jsou uvedeny včetně aukční provize.
Antonín Procházka: Dívka, 1913,
olej na lepence, 39 x 21 cm,
cena: 7 100 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017
Na nejvyšší cenu aukce dosáhl raný olej Antonína Procházky Dívka, který vystoupal z minimálního podání 2,8 milionu korun až na konečných 7,1 milionu (více také zde). Tato drobná malba na kartonu se tak vyhoupla na sedmou pozici mezi nejdražšími umělcovými díly.
Na částky přesahující 4 miliony korun dosáhly obrazy Jana Zrzavého i František Foltýna. Dáma v kloboučku prvně jmenovaného vystoupala po konečném souboji dvou zájemců z vyvolávací ceny 2,4 miliony korun (bez provize) až na 4,56 milionu korun. O Nově objevenou abstrakci Františka Foltýna s názvem Abstraktní kompozice z konce 20. let bojovalo několik zájemců na telefonech i v sále. Nový majitel na telefonu si ji nakonec odnesl za 4,5 milionu korun.
S vysokým nárůstem prošel aukcí také akvarel na kartonu Alfréda Justitze Koupající se ženy ze sbírky Otakara Teyschla, který s připočtenou provizí těsně překročil milionovou hranici. Je tak suverénně nejdražší Justitzovou kresbou prodanou na domácím trhu. Obdobné nárůsty zaznamenaly i oleje Dívčí poloakt Jaroslava Krále z počátku 30. let, který po souboji telefonů skončil na částce 900 tisíc korun, a Surrealistická kompozice Františka Janouška s konečnou cenou 1,14 milionu korun.
Z kategorie prací na papíře bylo za minimální podání včetně provize rovné částce 1,14 milionu vadraženo další dílo Antonína Procházky, Kubistická hlava z roku 1910. To je podle dtabáze ART+ doposud nejdražší autorova kresba prošlá aukcí. Na vysokou částku za živého zájmu v sále opět dosáhla Běla Kolářová s asambláží Vizitky (Deníček z týdne na horách), nový majitel na telefonu za ni zaplatil 420 tisíc korun (vyvolávací cena 65 tisíc).
Běla Kolářová: Vizitky (Deníček z týdne na horách), 1977
kovové rámečky a líčidla na kartonu 37 x 32 cm,
cena: 420 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017
Zajímavostí byla trojice kombinovaných technik Zdeňka Milera z roku 1957, originálních dvouvrstvých podkladů (kresba na fólii a malba pozadí) pro animaci filmu Jak krteček ke kalhotkám přišel. Všechny se prodaly s vysokými nárůsty, nejdráže Přines mi, jářku, plátno... za 96 tisíc korun.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
9. října 2016
8. května 2023
9. listopadu 2022