Procházka přes 7 milionů

1. Art Consulting 8. 10. 2017

Na nedělní, velmi kvalitně zásobené aukci společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu zůstala bez kupce jen menšina nabízených položek. Dražena byla díla z prestižních sbírek: Teyschlovy, Waldesovy i Venerovy. Z posledně jmenované pocházel i nejdražší obraz aukce, Dívka Antonína Procházky. Ceny, kromě vyvolávacích, jsou uvedeny včetně aukční provize.

Antonín Procházka: Dívka, 1913, olej na lepence, 39 x 21 cm, cena: 7 100 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Antonín Procházka: Dívka, 1913,
olej na lepence, 39 x 21 cm,

cena: 7 100 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Na nejvyšší cenu aukce dosáhl raný olej Antonína Procházky Dívka, který vystoupal z minimálního podání 2,8 milionu korun až na konečných 7,1 milionu (více také zde). Tato drobná malba na kartonu se tak vyhoupla na sedmou pozici mezi nejdražšími umělcovými díly.

Na částky přesahující 4 miliony korun dosáhly obrazy Jana Zrzavého i František Foltýna. Dáma v kloboučku prvně jmenovaného vystoupala po konečném souboji dvou zájemců z vyvolávací ceny 2,4 miliony korun (bez provize) až na 4,56 milionu korun. O Nově objevenou abstrakci Františka Foltýna s názvem Abstraktní kompozice z konce 20. let bojovalo několik zájemců na telefonech i v sále. Nový majitel na telefonu si ji nakonec odnesl za 4,5 milionu korun.

Jan Zrzavý: Dáma v kloboučku, 30.–40. léta, olej na plátně kašírovaném na lepence, 36,8 x 28,2 cm, dosažená cena: 4 563 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Jan Zrzavý: Dáma v kloboučku, 30.–40. léta,
olej na plátně kašírovaném na lepence, 36,8 x 28,2 cm,
cena: 4 563 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

S vysokým nárůstem prošel aukcí také akvarel na kartonu Alfréda Justitze Koupající se ženy ze sbírky Otakara Teyschla, který s připočtenou provizí těsně překročil milionovou hranici. Je tak suverénně nejdražší Justitzovou kresbou prodanou na domácím trhu. Obdobné nárůsty zaznamenaly i oleje Dívčí poloakt Jaroslava Krále z počátku 30. let, který po souboji telefonů skončil na částce 900 tisíc korun, a Surrealistická kompozice Františka Janouška s konečnou cenou 1,14 milionu korun.

Z kategorie prací na papíře bylo za minimální podání včetně provize rovné částce 1,14 milionu vadraženo další dílo Antonína Procházky, Kubistická hlava z roku 1910. To je podle dtabáze ART+ doposud nejdražší autorova kresba prošlá aukcí. Na vysokou částku za živého zájmu v sále opět dosáhla Běla Kolářová s asambláží Vizitky (Deníček z týdne na horách), nový majitel na telefonu za ni zaplatil 420 tisíc korun (vyvolávací cena 65 tisíc).

Běla Kolářová: Vizitky (Deníček z týdne na horách), 1977  kovové rámečky a líčidla na kartonu 37 x 32 cm dosažená cena: 420 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Běla Kolářová: Vizitky (Deníček z týdne na horách), 1977
kovové rámečky a líčidla na kartonu 37 x 32 cm,
cena: 420 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Zajímavostí byla trojice kombinovaných technik Zdeňka Milera z roku 1957, originálních dvouvrstvých podkladů (kresba na fólii a malba pozadí) pro animaci filmu Jak krteček ke kalhotkám přišel. Všechny se prodaly s vysokými nárůsty, nejdráže Přines mi, jářku, plátno... za 96 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024