Připravujeme Ročenku ART+ za rok 2014

Trh s uměním doma i v zahraničí

V polovině února vyjde již šestá Ročenka ART+ shrnující dění na trhu s uměním doma i v zahraničí. Vedle pravidelných rubrik a případových studií věnovaných dílčím segmentům trhu bude její součástí i ohlédnutí za 25 letou historií novodobého českého trhu s uměním. Obálku zdobí detail z obrazu Édouarda Maneta Le Printemps (Jaro), draženého na podzim v New Yorku.

Kromě tradičních tržních segmentů, kterým se pravidelně podrobně věnujeme, bude mít tentokrát samostatnou studii například malíř Otakar Kubín, který v loňském roce hned dvakrát výrazně překonal svůj autorský rekord. Podrobněji se podíváme i na prodeje Krištofa Kintery a letos také zařadíme studii o prodejích v nově se utvářejícím segmentu česko-německého umění.

Jedním z nosných témat letošní Ročenky ART+ je i ohlédnutí za 25 letou historií novodobého českého trhu s uměním. Můžete se těšit nejen na esej na toto téma, kterou pro nás připravuje Naďa Klevisová. Z dalších dílčích témat se budeme opět zabývat situací na trhu se starožitnostmi, dražbami českých autorů v zahraničí, nově vytvořeným indexem současného umění nebo také sběratelstvím textilií v minulosti a dnes.

Na obálku Ročenky ART+ jsme pro Vás tentokrát zvolili detail z obrazu Édouarda Maneta Le Printemps (Jaro), který počátkem listopadu našel na aukci Christie's v New Yorku svého kupce za rekordních 65 milionů dolarů. Plátno inspirované Botticelliho malbou La Primavera bylo dlouhodobě zapůjčeno v National Gallery of Art ve Washingtonu. Dosavadní Manetův čtyři roky starý aukční rekord překonalo téměř dvojnásobně.

Ročenka ART+ vychází 16. února. Předplatitelé ART+ a Art+Antiques ji obdrží poštou jako bonus k předplatnému, ve volném prodeji bude k dostání za 139 Kč.


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<