Připravujeme Ročenku 2010

Únorové číslo Art+Antiques vyjde spolu s Ročenkou ART+, která bude shrnovat dění na trhu s uměním v uplynulém roce.

Nejdražším dílem roku 2010 se stal obraz Emila Filly Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry) z roku 1914, který byl na listopadové aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za 19,5 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize, která se pohybuje od 15 do 20 % ceny dosažené na sále). Podle statistik odborného serveru ART+ jde o nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za Fillovo dílo. V celkovém pořadí nejdražších děl českých aukcí se obraz umístil na 5. místě. „Šlo o dílo z nejvíce ceněného období Fillovy tvorby, takže se vysoká cena očekávala. Pozitivní je, že se obraz neprodal ‚jen‘ za vyvolávací cenu. Ačkoliv jeho dražba začínala na nezanedbatelných 12 milionech korun, zájem o něj projevilo hned pět dražitelů,“ připomíná šéfredaktor ART+ Jan Skřivánek.

Na dalších příčkách žebříčku top 10 se umístila díla Toyen, Jindřicha Štyrského, Jakuba Schikanedera, Karla Škréty, Rudolfa Kremličky a Františka Muziky (celý žebříček zde). „S výjimkou Jakuba Schikanedera, Paola Paganiho a Karla Škréty jde vesměs o autory klasické moderny. Díla z první poloviny 20. století patří na českých aukcích dlouhodobě mezi ta nejdražší,“ komentuje žebříček za rok 2010 Skřivánek. „Ani v případě Schikanedera a Škréty však není možné hovořit o nějakém novém trendu. Ceny Schikenderových děl výrazně poskočily již v minulém roce – jeho obraz Na zámeckých schodech byl v roce 2009 jedenáctým nejdražším. U obou starých mistrů zase platí, že žádné srovnatelné dílo se v aukci dlouho neobjevilo.“

Ke koupi deseti nejdražších děl roku by případný zájemce potřeboval sto milionů korun, což je méně než v předchozích třech letech. „Údaj o tom, že deset nejdražších obrazů v roce 2009 stálo víc než v roce 2010, je třeba brát s rezervou, neboť zde v jistém smyslu srovnáváme nesrovnatelné. Spíše než o ochotě sběratelů investovat do umění, vypovídá tato částka o tom, jaká díla se na trhu v uplynulém roce objevila. Nabídka špičkových děl v nejvyšší cenové kategorii byla loni rozhodně slabší než v předchozích letech,“ vysvětluje Skřivánek. „Zástupci aukčních síní také stále častěji hovoří o tom, jak je těžké sehnat kvalitní zboží. V minulých dvou třech letech to jako problém zmiňovali jen výjimečně,“ doplňuje.


Na obálce Ročenky ART+ je použit výřez z obrazu Akt, zelené listy a busta od Pabla Picassa, který byl v květnu vydražen na aukci Christie’s v New Yorku za rekordních za 106,5 milionu dolarů. Jde o historicky nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za jakékoliv umělecké dílo. Spolu s únorovým číslem časopisu Art+Antiques bude Ročenka ART+ na stáncích stát 139 Kč, samostatně je možné si ji objednat za 190 Kč. PRO PŘEDPLATITELE ART+ANTIQUES A UŽIVATELE ART+ S ROČNÍM PŘEDPLATNÝM JE ROČENKA ZDARMA.

Jisté zpomalení trhu je patrné i z vývoje indexu ART+, který povětšinu roku stagnoval a v prosinci se propadl na své čtrnáctiměsíční minimum. „Index počítáme jen jednou za měsíc, takže takovéto krátkodobé pohyby nemá smysl přeceňovat. Z jeho dlouhodobého vývoje nicméně můžeme vyčíst, že po období dynamického růstu v letech 2006 až 2008 a trhu taženého prodeji extrémně drahých obrazů v roce 2009, nyní dochází k jisté stagnaci. Podobá se to situaci v letech 2003 až 2005, byť s tím rozdílem že základní cenová hladina se mezitím výrazně posunula,“ komentuje vývoj indexu šéfredaktor ART+. „Neznamená to, že bychom přestali slýchat o aukčních rekordech – špičková díla se stále prodávají a budou prodávat skvěle –, ale méně významné kusy častěji zůstávají nevydražené nebo se prodávají za nižší ceny než v minulých letech,“ dodává.

Údaje o celkovém objemu prostředků, které sběratelé v roce 2010 na trhu s uměním utratili, výsledky jednotlivých aukčních síní či počty milionových a stotisícových položek server ART+ zatím nezveřejnil. Spolu s podrobnějšími analýzami jednotlivých segmentů trhu se objeví až v chystané ročence, která vyjde jako příloha únorového čísla časopisu Art+Antiques. „Naší snahou je, aby sběratelé v ročence našli na jednom místě všechno podstatné o tom, co se na trhu s uměním v uplynulém roce odehrálo. Oproti té loňské se tentokrát budeme více věnovat také zahraničnímu trhu a prodejům přes galerie a starožitnictví,“ popisuje připravovanou Ročenku ART+ Skřivánek.

Server o trhu s uměním ART+ funguje od začátku roku 2009. Jeho základem je placená databáze aukčních výsledků čítající údaje o více než 60 tisících prodejů za uplynulých deset let. Ve volně přístupné redakční části, která je připravovaná ve spolupráci s časopisem Art+Antiques, se vedle toho objevují zprávy ze světa aukcí a analýzy věnované jednotlivým autorům. ART+ například upozornil na rekordní prodej slavné fotografie Vlna od Františka Drtikola (prodána v červnu berlínskou galerií Kicken za 400 tisíc eur) nebo informoval o dražbách českých autorů na zahraničních aukcích.

(Tisková zpráva z 30. 12. 2010)


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<