Překvapivý Kotík

Sýpka 22. 5. 2016

Na dnešní 42. aukci domu Sýpka v Paláci Žofín se ceny za vydražená díla pohybovaly především na vyvolávacích částkách, ačkoli i zde bylo hodně překvapivých momentů, které si zaslouží větší pozornost. Jedním z nich byl olej Pravoslava Kotíka Deštivý den, který více jak čtyřnásobně překročil své první podání a stal se tak nejdražším dílem aukce.

Kotíkovo výrazné poválečné dílo Deštivý den z druhé poloviny 40. let 20. století se stalo nejdražším vydraženou prací dnešního odpoledne. Celkem pochopitelně se o ně strhnul napínavý souboj mezi zájemci na telefonu a v sále. Výsledná částka se vyšplhala na 300 tisíc korun (všechny částky včetně provize).

Ze zahraničních dražených předmětů je třeba zmínit starožitný stolek ze závodu bratrů Thonetů s názvem Stůl kavárenský No 8350, o který projevili zájem jak tuzemští, tak i zahraniční kupci. Výsledná částka se dostala na 60 tisíc korun, o tento starožitný kus nábytku byl velký zájem a své nové místo nalezl u zahraničního majitele.

Patrný zájem byl také o dvojici lavic z módního salonu, vyrobených kolem roku 1900 ve Vídni. Lavice pocházejí z původního dochovaného zařízení dámského salonu a jejich celková částka se dostala na 222 tisíc korun včetně aukční provize.

Předpokládaný zájem o krajinomalby od Aloise Kalvody se bohužel nenaplnil (více zde), oba oleje nenašly svého nového majitele. Ani v oblasti starožitností a plastik se pro cenný Toaletní stolek Vesna od Dušana Jurkoviče a plastiku od Bohumila Eliáše Jehlan nepodařilo najít kupce. Drobná plastika se tedy přiřadila k zelené variantě od téhož autora, která zůstala také neprodána.

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<