Překvapivý Kotík

Sýpka 22. 5. 2016

Na dnešní 42. aukci domu Sýpka v Paláci Žofín se ceny za vydražená díla pohybovaly především na vyvolávacích částkách, ačkoli i zde bylo hodně překvapivých momentů, které si zaslouží větší pozornost. Jedním z nich byl olej Pravoslava Kotíka Deštivý den, který více jak čtyřnásobně překročil své první podání a stal se tak nejdražším dílem aukce.

Kotíkovo výrazné poválečné dílo Deštivý den z druhé poloviny 40. let 20. století se stalo nejdražším vydraženou prací dnešního odpoledne. Celkem pochopitelně se o ně strhnul napínavý souboj mezi zájemci na telefonu a v sále. Výsledná částka se vyšplhala na 300 tisíc korun (všechny částky včetně provize).

Ze zahraničních dražených předmětů je třeba zmínit starožitný stolek ze závodu bratrů Thonetů s názvem Stůl kavárenský No 8350, o který projevili zájem jak tuzemští, tak i zahraniční kupci. Výsledná částka se dostala na 60 tisíc korun, o tento starožitný kus nábytku byl velký zájem a své nové místo nalezl u zahraničního majitele.

Patrný zájem byl také o dvojici lavic z módního salonu, vyrobených kolem roku 1900 ve Vídni. Lavice pocházejí z původního dochovaného zařízení dámského salonu a jejich celková částka se dostala na 222 tisíc korun včetně aukční provize.

Předpokládaný zájem o krajinomalby od Aloise Kalvody se bohužel nenaplnil (více zde), oba oleje nenašly svého nového majitele. Ani v oblasti starožitností a plastik se pro cenný Toaletní stolek Vesna od Dušana Jurkoviče a plastiku od Bohumila Eliáše Jehlan nepodařilo najít kupce. Drobná plastika se tedy přiřadila k zelené variantě od téhož autora, která zůstala také neprodána.

 


Související články

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<