Preisler a Bauch v suverénních rekordech, úspěch Benky i Maška

Galerie Art Praha 23. 4. 2017

Na nedělní mnohahodinové aukci Galerie Art Praha v pražském Hiltonu sběratelé a investoří vybírali z více něž 370-ti položek. A nebáli se utrácet. Pozornosti se těšily zejména Preislerova studie k Pohádce a novozákonní motiv Jana Baucha. Přestože počet lidí v počátečně takřka zaplněném sále v průběhu odpoledne postupně klesal, dražitelé si na své vybrané položky trpělivě počkali. 

Po dvou a půl letech se tak přepisuje autorské maximum Jana Preislera, o jehož půvabné plátno z pozapomenuté náchodské kolekce Dívka v modrém s pořadovým číslem 211, o níž jsme informovali zde, se strhl dlouhý licitační souboj. Na jeho závěru se rozhodovalo mezi dvěma zájemci na sále. Konečných 9,516 milionu korun nakonec představuje 6,5 násobek ceny vyvolávací, přičemž částka přesáhla dosavadní Preislerův tržní strop o více jak půl milionu.

  Jan Preisler: Dívka v modrém, 1902,

Jan Preisler: Dívka v modrém, 1902,
olej na plátně, 64 x 45,5 cm,
cena: 9 516 000 Kč,
Galerie Art Praha 23. 4. 2017

 

Skutečnost, že Galerie Art Praha tvorbu Jana Baucha prodávat umí, se potvrdila také tentokrát. Sugestivní atraktivita velkoformátového obrazu Rozmluva - Večeře Páně z období druhé světové války byla v kombinaci s proveniencí ze sbírky J. Borovičky (později NG v Praze) a vyvolávací cenou 550 tisíc korun (bez provize) velkým lákadlem a příhozy se děly z počátku prostřednictvím mnoha telefonních i pevných limitů. Novým majitelem se však nakonec stal přítomný dražitel s čílem 33, jenž za položku nabídl téměř 2,2 milionu a učinil z ní tak dosud nejvýše vydražené Bauchovo dílo.

Dosavadní rekord obrazu Koupání, prodaného u téže aukční síně přesně před rokem (více zde), tento novozákonní motiv překonal o více než 800 tisíc korun. Z Bauchovy dílny, která byla tentokrát zastoupena nebývale hojně, lze jmenovat i pozoruhodnou scénu Mozart a Josefína, kterou si za 878 tisíc pořídil stejný klient.

 

Jan Bauch: Večeře páně, 1938–41

Jan Bauch: Rozmluva - Večeře Páně, 1938-41, olej na plátně, 91 x 124 cm,
cena: 2 196 000 Kč, Galerie Art Praha 23. 4. 2017

 

Druhým nejdražším dílem odpoledne se stalo Zátiší Emila Filly z roku 1947, které sedmi příhozy vystoupalo na 3,538 milionu korun. Velmi dobře se prodala i trojice Špálových pláten. Komorní Blatouchy ve džbánku z Venerovy kolekce našly majitele za 1,83 milionu korun (vyvolávací cena 450 tisíc bez provize), Zátiší z roku 1937 za 1,647 milionu (vyvolávací cena 390 tisíc bez provize) a prodala se dokonce i již aukcí neúspěšně prošlá Kytice z 20. let, a to za konečných 890 tisíc korun. 

 

Karel Vítězslav Mašek: Zahrada


Karel Vítězslav Mašek: Zahrada, olej na plátně, 66,5 x 83,5 cm,
cena: 536 800 Kč, Galerie Art Praha 23. 4. 2017

Upozornit musíme ještě alespoň na vysoké nárůsty Madony slovenského autora Martina Benky, která zvýšila svou cenu od prvního podání 4,5 krát a stala se tak s 1,598 milionu druhým nejdražším malířovým olejem na území České republiky, a pointilistickou Zahradu mimořádně raritního Karla Vítězslava Maška, kterou si nový majitel odnesl v autorském rekordu za 536 tisíc korun.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Preisler Jan

Rekordní pololetí koroně navzdory

Rekordní pololetí koroně navzdory

28. července 2021

Preisler ztracený a znovuobjevený

Preisler ztracený a znovuobjevený

6. dubna 2021

Nejdražší Preisler

Nejdražší Preisler

10. listopadu 2014


<