Předvánoční numismatika

Aurea Numismatika 5.-6. 12. 2015

Aurea Numismatika pořádá v tradičním termínu 5. a 6. prosince aukční víkend. Nabídka je prezentována v šesti katalozích – světová numismatika (64. aukce), antické mince (65. Aukce), faleristika (66. aukce), papírová platidla (67. aukce), sbírka ruských měděných mincí (68. aukce) a ruské mince, řády a vyznamenání (69. aukce). Následně proběhne ve dnech 7. – 10. prosince ještě internetová eAukce, která nabídne přes 4000 položek. Celkem tyto aukce nabídnou na 9000 položek.

Ferdinand I. (1521 - 1564) / Dukát bez letopočtu / mincovna Praha / velmi vzácný / vyv. cena 240 000 Kč Ferdinand I. (1521 - 1564) / Dukát bez letopočtu / mincovna Praha /
velmi vzácný / vyv. cena 240 000 Kč

 

Největší pozornost sběratelů bude patrně přitahovat sbírka československých mincí. Kolekce obsahuje i tři nejvzácnější československé oběhové mince: 5 haléřů z roku 1924, 5 korun z roku 1937 a 10 korun z roku 1933. Ze zlatých svatováclavských dukátů je zastoupeno pět kusů desetidukátů, sedm kusů pětidukátů, patnáct kusů dvoudukátů a padesát sedm kusů dukátů.

Pro české sběratele je rovněž velmi zajímavý soubor českých denárů, brakteátů a pražských grošů. Sbírka obsahuje i velmi vzácné denáry knížat Boleslava I., Boleslava II. Soběslava Slavníkovce a Boleslava Chrabrého.

Z antických mincí je v nabídce řada keltských bójských zlatých statérů a jejich dílů, z císařského Říma jistě zaujme mimořádná kolekce zlatých mincí, mimo jiné aureus Caesara, Nera, Vespasiána, Tita, Nervy, Trajána, Hadriána, Antonia Pia, Faustiny a Maximina II. a též hezký soubor republikánských mincí.

Ferdinand II. (1619 - 1637) / 1/2 Tolar 1624 / mincovna Kutná Hora / vyv. cena 10 000 Kč Ferdinand II. (1619 - 1637) / 1/2 Tolar 1624 / mincovna Kutná Hora /
vyv. cena 10 000 Kč

 

Katalog faleristiky obsahuje sbírku československých řádů a vyznamenání včetně kolany Řádu Bílého lva. V loňské aukci jiný kus vytvořil rekord nejdražšího prodaného vyznamenání v českých aukcích (2,75 milionu korun). Řádový řetěz (kolana) mohl být udělen pouze hlavám cizích států. Z československých a českých prezidentů je v seznamu nositelů pouze bývalý prezident Václav Havel, kterému byl Řád Bílého lva s kolanou propůjčen doživotně v roce 2003. Jinak podle posledních platných stanov z roku 1994 platí, že prezident republiky je po dobu vykonávání úřadu držitelem ŘBL I. třídy včetně kolany. Po skončení úřadu mu může být usnesením obou komor sněmovny propůjčen doživotně, což je právě případ prezidenta Havla. V předchozích stanovách tomu tak nebylo. Seznam nositelů je do značné míry odrazem politického vývoje státu a jeho zahraničně politické orientace. V letech 1925–1960 bylo uděleno třicet pět řetězů a v letech 1961–1990 celkem zřicet tři řetězů. Vzhledem k počtu udělení a okruhu nositelů (představitelé a hlavy cizích států) je kolana Řádu bílého lva pro sběratele mimořádně vzácná.

Záslužný kříž III. třídy / Rakousko / vyv. cena 2 000 Kč Záslužný kříž III. třídy / Rakousko / vyv. cena 2 000 Kč

 

V aukci papírových platidel se budou dražit bankovky z Rakouska-Uherska, Československa, Evropy a zámoří. V druhé části bude nabídnuta zajímavá kolekce ruských státních i regionálních platidel. Na ruské bankovky potom naváže aukce mimořádné sbírky ruských carských mincí, která obsahuje řadu výjimečně vzácných zkušebních ražeb. Lze předpokládat, že tato ucelená sbírka měděných mincí vzbudí velký zájem sběratelů a naváže tak na velmi úspěšné aukce ruských mincí z restituované sbírky Antonína Prokopa. Při jejím prodeji se podařilo vydražit všechny mince za vysoké ceny, nejdražší mince z této kolekce byla prodána za 5,5 milionu korun, což byla za ruskou minci v té době celosvětově rekordní cena.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<