Předvánoční nákupy

Bohemika u Sotheby’s a Christie’s

Sotheby’s/Christie’s – Prosincové aukce obou společností v Londýně a v Paříži byly nebývale bohaté na díla českých umělců. V přepočtu na koruny byla za milionové částky dražena díla Františka Kupky, Josefa Šímy, Toyen, Václava Boštíka a Mikuláše Medka.

Mikuláš Medek: Tři události / 1967 olej a email na plátně / 130 x 180 cm cena: 171 500 GBP / Sothebyʼs Londýn 2. 12. 2015

Mikuláš Medek: Tři události, 1967, olej a email na plátně, 130 x 180 cm,
cena: 171 500 GBP, Sothebyʼs Londýn 2. 12. 2015

 

Největší boj se strhl o dvě informelní plátna Mikuláše Medka, která se 2. prosince na aukci Sotheby’s v Londýně prodala za 107 a 172 tisíc liber (ceny jsou uváděny včetně DPH a autorských poplatků). V přepočtu na koruny tedy za 4 a 6,5 milionu korun. Předaukční odhad přitom v obou případech počítal přibližně s polovičními částkami. Oba obrazy překonaly česká aukční maxima za malířovy práce z 60. let. Nový rekord patří rozměrnému plátnu Tři události z roku 1967.

Na téže aukci byl nabízen také obraz Toyen z konce 50. let ...jednu flašku rumu!, který však při očekávané ceně 150 až 220 tisíc liber (včetně provize) zůstal nevydražen. O osm dní později Sotheby’s dražilo další malířčin obraz na aukci v Paříži. Hon na lišku z roku 1964 se prodal za 483 tisíc eur, což odpovídá spodní hranici odhadu. V korunách tak nový majitel za obraz zaplatil přes 13 milionů. Na stejné aukci se prodala také Kupkova kresba Černý idol z počátku 20. století. Vítěz aukce z České republiky ji koupil o pětinu levněji než byl předaukční odhad. Zaplatil za ni 99 tisíc eur, tedy necelých 2,7 milionu korun.

O den dřív, ve středu 9. prosince nabídla společnost Christie’s v Paříži hned tři plátna Václava Boštíka z konce 80. let. Všechna se prodala v rámci předaukčních odhadů a to za částky 55, 64 a 109 tisíc eur, tedy od 1,5 do 3 milionů korun. Připomeňme, že českým trhem loni prošlo dvanáct Boštíkových obrazů, kupce však našlo jen pět z nich, nejdražší za 2,7 milionu korun.

Za 109 tisíc eur (3,1 milionu korun) byla na aukci Christie’s vydražena ještě jedna z abstraktních krajin Josefa Šímy z roku 1960. Další dva Šímovy obrazy byly v prosinci nabízeny na menších aukcích v Paříži a v Curychu. Obrazy Orfeus (Černý) z roku 1958 a o devět let mladší Světlo se prodaly za 65 a 38 tisíc eur (1,7 a 1 milion korun, bez provize a dalších poplatků).


Související články

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<