Pozdní Chirico za více než 15 milionů, Boudník poprvé přes milion

1. Art Consulting 26. 3. 2017

I přes slunečné počasí, které případné dražitele mohlo rozptylovat, dopadla včerejší aukce společnosti 1. Art Consulting více než zdařile. Z celkových 173 položek se prodalo téměř 80 procent, přičemž sumární dosažená cena bez provize činila více než 46 milionů korun.

Giorgio de Chirico: Il Trovatore, 1958

Giorgio de Chirico: Il Trovatore, 1958,
olej na plátně, 80 x 60 cm,
cena: 15 590 000 Kč, 1. Art Consulting 26. 3. 2017

Nejdražší položkou se stal obraz řecko-italského malíře Giorgia de Chirica s námětem trubadúra, který autor systematicky zpracovával několik desetiletí. Dražené plátno prošlo již sbírkami v Itálii a USA a bylo rovněž zařazeno mezi další varianty tohoto motivu do soupisu Chiricových děl. Dílo s vyvolávací cenou 12 milionů korun (bez provize) několik zájemců na sále vyhnalo na konečných 15,59 milionu.

Je vysoce pravděpodobné, že obraz skončil v české kolekci. Jedná se přitom o teprve druhou malbu tohoto čelního představitele pittury metafisicy, která prošla tuzemským trhem. První se před dvěma roky prodala v European Arts za úvodní podání lehce přes milion korun. Mimo naše hranice se Chiricovy práce nicméně objevují poměrně často. Tento konkrétní obraz zůstal na podzim loňského roku neprodán u mnichovské Hampel Kunstauktionen s odhadní cenou 500-700  tisíc eur.

Zájem byl také o Kupkovu nově objevenou ranou černobílou malbu Jupiter v Olympii, jejímž prvním majitelem byl Robert Ronald Gosselin, odborník na kaktusy a exotické rostliny, který dílo dostal od Františka Kupky nejspíše darem. Mistrnné plátno pojednané technikou chiaroscura nakonec nalezlo kupce s výrazným nárůstem za 13,85 milionu korun.

Peder Mork Monsted: Krajinné zátiší na řece, 1911

Peder Mork Monsted: Krajinné zátiší na řece, 1911, olej na plátně, 120 x 200 cm,
cena: 2 616 000 Kč, 1. Art Consulting 26. 3. 2017

Určitou senzaci způsobila licitace Krajinného zátiší na řece od Dána Pedera Mork Monsteda z roku 1911, a to zejména u telefonních limitů. Dražitelé na telefonu konečnou cenu dokázali zvýšit na neuvěřitelný pětadvacetinásobek té vyvolávací. Velkoformátová krajinomalba byla dle slov majitele aukční síně nakonec za více jak 2,6 milionu korun přiklepnuta švédskému dražiteli.

Nemenší nadšení vzbudila i vzácná malba Vladimíra Boudníka Zelený obraz, o níž jsme referovali zde. Vzhledem k naprosté raritnosti bylo jasné, že skromná vyvolávací cena 180 tisíc (bez provize) bude jen začátkem dlouhé dražby, která skončila novým autorským rekordem, jenž ten předchozí překonal pětinásobně. Vítěz aukce za obraz nabídl 1,38 milionu korun. Další dvě autorovy strukturální grafiky se prodaly rovněž s nárůsty za částky kolem 100 tisíc korun.

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024