Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

Plátno Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí) namaloval Marc Chagall (1887–1985) téměř na sklonku svého velmi dlouhého života v roce 1976. Obraz je typickým představitelem výtvarníkova pozdního díla, které začíná krystalizovat v průběhu druhé poloviny 40. let. V roce 1946 se umělec po válečných letech strávených ve Spojených státech vrací poprvé do Paříže a v roce následujícím proběhne výstava jeho děl v Musée National d´Art Moderne.  Od roku 1948 se pak ve Francii opět usazuje natrvalo.

Jeho tvorba se v tomto období pod vlivem nových životních událostí začíná velmi proměňovat. Po smrti manželky Belly v roce 1944 není dlouho schopen pracovat a teprve o rok později se z této bolestné ztráty pomalu vzpamatovává a vrací se do uměleckého života v Evropě. Sňatek s druhou ženou Valentinou Brodskou, které přezdívá Vava, v roce 1952, mu do tvorby přináší nová témata spojená se šťastným rodinným zázemím. Upouští od východoevropského folklóru a více ho nyní ovlivňují dojmy z každodenního života, případně biblické výjevy.

Alternativní popis Marc Chagall: Maternité sur fond bleu, 1976,
olej, tempera a tuš na plátně, 46,3 x 38 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023,
vyvolávací cena: 12 000 000 Kč (+ provize ve výši 21%)

Tendence ke změně výtvarného výrazu lze u Chagalla pozorovat již v průběhu druhé poloviny 40. let, kdy se jeho práce obrací stále více do sebe, stávají se intimnější, zdánlivě se zcela odtrhávají od dění ve světě a zároveň jakoby rezignovaly na jakýkoliv soudobý moderní směr, snad jen s výjimkou tachismu, jehož vliv můžeme spatřovat v monochromních barevných skvrnách obklopujících postavy. V pozdním tvůrčím období jsou umělci stěžejními tématy mateřství a dvojice milenců zasazené do lyrických krajin a jakéhosi bezčasí. Obrazy často doplňuje jemnou tušovou kresbou. 

Tu použil i na nabízeném obraze s ústředním motivem matky a dítěte v prostředí vesnice, kterému jsou zároveň obě postavy bytostně vzdáleny. Podle údajů aukční síně bylo plátno v majetku umělce samotného než přešlo do jiné privátní sbírky. K obrazu je také přiložen certifikát pravosti Comité Marc Chagall vystavený v loňském roce. Aukční síň začne obraz vyvolávat na částce 12 milionů korun + aukční provize ve výši 21 procent.  

Alternativní popis Marc Chagall: Le Peintre, 1948–50,
olej na plátně, 33 x 19,5 cm, 
European Arts 23. 5. 2021,
cena: 10 044 000 Kč

Chagallových děl prošlo domácím trhem jen několik. Jde teprve o druhou malbu, kresba byla doposud v nabídce pouze jedna, akvarel Muž s kyticí v roce 2010 u aukční síně Meissner-Neumann (288 tisíc korun). První malbou byl před dvěma lety u European Arts vydražený autoportrét umělce Le Peintre s cenou 10,04 milionu korun. V zahraničí se však umělcova díla draží poměrně často. Za rekordní sumu více než 28,5 milionu dolarů byl před šesti lety u Sotheby´s v New Yorku vydražen obraz Milenci z roku 1928 zobrazující umělce samotného s jeho manželkou Bellou.


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<