Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

Plátno Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí) namaloval Marc Chagall (1887–1985) téměř na sklonku svého velmi dlouhého života v roce 1976. Obraz je typickým představitelem výtvarníkova pozdního díla, které začíná krystalizovat v průběhu druhé poloviny 40. let. V roce 1946 se umělec po válečných letech strávených ve Spojených státech vrací poprvé do Paříže a v roce následujícím proběhne výstava jeho děl v Musée National d´Art Moderne.  Od roku 1948 se pak ve Francii opět usazuje natrvalo.

Jeho tvorba se v tomto období pod vlivem nových životních událostí začíná velmi proměňovat. Po smrti manželky Belly v roce 1944 není dlouho schopen pracovat a teprve o rok později se z této bolestné ztráty pomalu vzpamatovává a vrací se do uměleckého života v Evropě. Sňatek s druhou ženou Valentinou Brodskou, které přezdívá Vava, v roce 1952, mu do tvorby přináší nová témata spojená se šťastným rodinným zázemím. Upouští od východoevropského folklóru a více ho nyní ovlivňují dojmy z každodenního života, případně biblické výjevy.

Alternativní popis Marc Chagall: Maternité sur fond bleu, 1976,
olej, tempera a tuš na plátně, 46,3 x 38 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023,
vyvolávací cena: 12 000 000 Kč (+ provize ve výši 21%)

Tendence ke změně výtvarného výrazu lze u Chagalla pozorovat již v průběhu druhé poloviny 40. let, kdy se jeho práce obrací stále více do sebe, stávají se intimnější, zdánlivě se zcela odtrhávají od dění ve světě a zároveň jakoby rezignovaly na jakýkoliv soudobý moderní směr, snad jen s výjimkou tachismu, jehož vliv můžeme spatřovat v monochromních barevných skvrnách obklopujících postavy. V pozdním tvůrčím období jsou umělci stěžejními tématy mateřství a dvojice milenců zasazené do lyrických krajin a jakéhosi bezčasí. Obrazy často doplňuje jemnou tušovou kresbou. 

Tu použil i na nabízeném obraze s ústředním motivem matky a dítěte v prostředí vesnice, kterému jsou zároveň obě postavy bytostně vzdáleny. Podle údajů aukční síně bylo plátno v majetku umělce samotného než přešlo do jiné privátní sbírky. K obrazu je také přiložen certifikát pravosti Comité Marc Chagall vystavený v loňském roce. Aukční síň začne obraz vyvolávat na částce 12 milionů korun + aukční provize ve výši 21 procent.  

Alternativní popis Marc Chagall: Le Peintre, 1948–50,
olej na plátně, 33 x 19,5 cm, 
European Arts 23. 5. 2021,
cena: 10 044 000 Kč

Chagallových děl prošlo domácím trhem jen několik. Jde teprve o druhou malbu, kresba byla doposud v nabídce pouze jedna, akvarel Muž s kyticí v roce 2010 u aukční síně Meissner-Neumann (288 tisíc korun). První malbou byl před dvěma lety u European Arts vydražený autoportrét umělce Le Peintre s cenou 10,04 milionu korun. V zahraničí se však umělcova díla draží poměrně často. Za rekordní sumu více než 28,5 milionu dolarů byl před šesti lety u Sotheby´s v New Yorku vydražen obraz Milenci z roku 1928 zobrazující umělce samotného s jeho manželkou Bellou.


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<