Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Vašátková Vendula | Datum 14.06.2017
Minulý týden proběhla v pařížské pobočce Sothebyʼs série aukcí, z nichž české publikum mohla zaujmout především večerní a denní dražba současného umění, jež se konaly 6. a 7. června. Pod licitátorské kladívko totiž šly hned tři poválečné olejomalby od Josefa Šímy.
Josef Šíma: Dvojitá krajina, 1954, olej na plátně, 75,3 x 129 cm,
cena: 295 500 eur, Sothebyʼs Paris 6. 6. 2017
Celkově se na zmiňovaných dvou aukcích prodala díla za více než 37 milionů eur. Dle informací pořadatelů se zúčastnili dražitelé ze šestnácti zemí světa. S největší pravděpodobností mezi nimi byli i zájemci z České republiky. Na řadu pod číslem 41 přišla také Double paysage (ve Šmejkalově monografii uváděná jako Dvojitá krajina), na níž Josef Šíma začal pracovat v roce 1934, nicméně ji dokončil až o dvacet let později (datovaná je rokem 1954 a do těchto let je zařazovaná rovněž v publikacích).
Odhadní cena se pohybovala mezi 120–180 tisíci eur, ale několik zájemců na telefonu, na sále i online ji rychle vyhnalo na bezmála 300 tisíc eur (včetně DPH v přepočtu zhruba 8,5 milionu korun). Zařadila se tak na pátou příčku v Šímově internacionálním top10 a stala se jeho nejdražším obrazem z 50. let. Vedoucí pozice jsou i nadále s velkým cenovým předstihem obsazeny autorovými malbami z konce 20. a první poloviny 30. let.
Dvojitá krajina s největší pravděpodobností zůstala v malířově ateliéru až do jeho smrti v roce 1971, neboť ve francouzském katalogu putovní výstavy na konci 60. let, kterou mělo možnost vidět i publikum v Praze, Brně a na Slovensku, ještě figuruje jako jeho majetek (Musée National d´Art Moderne, Joseph Sima, 7. 11.–23. 12. 1968, str. 68–69). Posléze bylo dílo součástí pařížské sbírky, odkud bylo zapůjčováno na mnohé zahraniční přehlídky (v roce 1975 je uváděna jako zapůjčitelka "Mademoiselle M. Ferier").
Co se týká dalších dvou obrazů, jež Sothebyʼs nasadila o den později a které se nemohou pochlubit takovou výstavní aktivitou jako Dvojitá krajina, musíme zdůraznit zejména velkoformátový monochromní olej provedený poněkud nezvykle technikou oleje na papíře Le vide et le vent (Prázdnota a vítr), který se vyšplhal z odhadu 50–70 tisíc na konečných 125 tisíc eur.
Také Šímův poslední obraz vytvořený však již v 60. letech, navíc zcela komorních rozměrů, překonal odhadovanou hladinu, když se dostal s poplatky na téměř 19 tisíc eur. I tento byl v minulosti součástí francouzské kolekce, nicméně se už před necelými osmi lety na trhu nabízel.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
20. března 2017
2. prosince 2016
26. listopadu 2016