Pováleční Šímové v Paříži

Sothebyʼs Paris 6. a 7. 6. 2017

Minulý týden proběhla v pařížské pobočce Sothebyʼs série aukcí, z nichž české publikum mohla zaujmout především večerní a denní dražba současného umění, jež se konaly 6. a 7. června. Pod licitátorské kladívko totiž šly hned tři poválečné olejomalby od Josefa Šímy.

Josef Šíma: Dvojitá krajina, 1954, olej na plátně, 75,3 x 129 cm

Josef Šíma: Dvojitá krajina, 1954, olej na plátně, 75,3 x 129 cm,
cena: 295 500 eur, Sothebyʼs Paris 6. 6. 2017

Celkově se na zmiňovaných dvou aukcích prodala díla za více než 37 milionů eur. Dle informací pořadatelů se zúčastnili dražitelé ze šestnácti zemí světa. S největší pravděpodobností mezi nimi byli i zájemci z České republiky. Na řadu pod číslem 41 přišla také Double paysage (ve Šmejkalově monografii uváděná jako Dvojitá krajina), na níž Josef Šíma začal pracovat v roce 1934, nicméně ji dokončil až o dvacet let později (datovaná je rokem 1954 a do těchto let je zařazovaná rovněž v publikacích).

Odhadní cena se pohybovala mezi 120–180 tisíci eur, ale několik zájemců na telefonu, na sále i online ji rychle vyhnalo na bezmála 300 tisíc eur (včetně DPH v přepočtu zhruba 8,5 milionu korun). Zařadila se tak na pátou příčku v Šímově internacionálním top10 a stala se jeho nejdražším obrazem z 50. let. Vedoucí pozice jsou i nadále s velkým cenovým předstihem obsazeny autorovými malbami z konce 20. a první poloviny 30. let.

Josef Šíma: Le vide et le vent, kolem 1954

Josef Šíma: Le vide et le vent, kolem 1954, olej na papíře, 153 x 243 cm,
cena: 125 000 eur, Sothebyʼs Paris 7. 6. 2017

Dvojitá krajina s největší pravděpodobností zůstala v malířově ateliéru až do jeho smrti v roce 1971, neboť ve francouzském katalogu putovní výstavy na konci 60. let, kterou mělo možnost vidět i publikum v Praze, Brně a na Slovensku, ještě figuruje jako jeho majetek (Musée National d´Art Moderne, Joseph Sima, 7. 11.–23. 12. 1968, str. 68–69). Posléze bylo dílo součástí pařížské sbírky, odkud bylo zapůjčováno na mnohé zahraniční přehlídky (v roce 1975 je uváděna jako zapůjčitelka "Mademoiselle M. Ferier").

Co se týká dalších dvou obrazů, jež Sothebyʼs nasadila o den později a které se nemohou pochlubit takovou výstavní aktivitou jako Dvojitá krajina, musíme zdůraznit zejména velkoformátový monochromní olej provedený poněkud nezvykle technikou oleje na papíře Le vide et le vent (Prázdnota a vítr), který se vyšplhal z odhadu 50–70 tisíc na konečných 125 tisíc eur.

Josef Šíma: Bez názvu, 1963,

Josef Šíma: Bez názvu, 1963, olej na plátně, 16 x 21,5 cm,
cena: 18 750 eur, Sothebyʼs Paris 7. 6. 2017

Také Šímův poslední obraz vytvořený však již v 60. letech, navíc zcela komorních rozměrů, překonal odhadovanou hladinu, když se dostal s poplatky na téměř 19 tisíc eur. I tento byl v minulosti součástí francouzské kolekce, nicméně se už před necelými osmi lety na trhu nabízel.

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024