Poválečné české umění na aukci v Londýně

Boštík, Kolíbal a Kintera v nabídce Sothebyʼs

Obraz Václava Boštíka z konce 80. let se v pondělí v Londýně prodal za 33,75 tisíc liber. Spolu se sochami Stanislava Kolíbala a Krištofa Kintery byl nabízen na aukci společnosti Sothebyʼs zaměřené na současné umění z Ruska a zemí někdejšího východního bloku. 

Václav Boštík Sotheby`s Londýn
Václav Boštík: Bez názvu / 80. leta / olej na plátně / 50,8 x 49,5 cm
cena: 33 750 GBP

 

Dosažená cena odpovídá předaukčnímu odhadu, který počítal s částkou 25 až 35 tisíc liber (bez aukční provize). Včetně DPH z provize, DPH účtované při dovozu díla ze země mimo EU a autorského poplatku nový majitel za obraz v přepočtu zaplatí 1,22 milionu korun. Tato částka přibližně odpovídá současným cenám na českém trhu. Rozměrově srovnatelný obraz Znamení z roku 1990 byl před rokem na aukci Galerie Kodl vydražen za 1,56 milionu korun.

Figurativní socha Stanislava Kolíbala z roku 1956, stejně jako jedna z nových soch Krištofa Kintery zůstaly nevydraženy. V prvním případě předaukční odhad počítal s 350 až 450 tisíci korun, v druhém s 640 až 850 tisíci korun (včetně provize a poplatků).
 

Stanislav Kolíbal
Stanislav Kolíbal: Postava / 1956 / patinovaný bronz / výška 63 cm
Krištof Kintera: A Prayer for Lost Arrogance / 2013 / komb. technika / výška 166 cm
 

Takto raná Kolíbalova socha se na aukci v Česku dosud neobjevila, jeho Rámečky z konce 60. let byly loni na aukci 1. Art Consulting vydraženy za 720 tisíc korun. Kinterovy sochy jsou na českých aukcích nabízeny teprve v posledních dvou letech, jeden z jeho Mluvičů se letos v lednu na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 576 tisíc korun. 

Aukce nazvaná Contemporary East byla novým pokusem společnosti Sothebyʼs nabídnout mezinárodnímu publiku současné umění zpoza někdejší železné opony. Jádro kolekce tvořila díla ruských umělců a nejdráže se také prodal titulní obraz aukce, Holidays No. 6 od Ilji Kabakova. Za malbu na sololitu z roku 1987 nový majitel nabídl 962 tisíc liber.

 


Související články

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Picassovský rok: 50 let od úmrtí nejslavnějšího modernisty

Picassovský rok: 50 let od úmrtí nejslavnějšího modernisty

Absolutní i dílčí úspěchy letošního jubilanta na trhu s uměním

Kulturní instituce po celém světě letos připomínají padesátileté výročí úmrtí jednoho z nejznámějších výtvarných umělců. Společně s tematickými výstavami, novými expozicemi a netradičními instalacemi po Evropě, ve Spojených státech či Asii mají k oso...

4. září 2023
Nejdražší umělkyně v dějinách

Nejdražší umělkyně v dějinách

Historické TOP 10 ženských autorek na světových aukcích

Nejvyšší částky v řádu stovek milionů dolarů sice stále padají výhradně za díla výtvarníků-mužů, nicméně i v kategorii žen se v posledních letech dějí přelomové věci. Díky květnovému úspěchu sochy Louise Bourgeois se žebříček absolutně nejdražších pr...

30. srpna 2023
Zobrazit všechny

Další články

Kintera Krištof

Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

23. srpna 2020

Koťátková, Kohout a Kaláb

Koťátková, Kohout a Kaláb

19. března 2020

Současné umění na aukcích

Současné umění na aukcích

2. září 2019


<