Portrét od Repina

Dorotheum nabídne nově objevený obraz slavného ruského malíře

Nejdražší položkou listopadové aukce společnosti Dorotheum je ženský portrét od Ilji Jefimoviče Repina. Aukční síň počítá, že obraz zaujme hlavně zahraniční klientelu, a tak je vyvolávací cena rovnou stanovena v eurech. Startovat se bude na 120 tisících eur (3 miliony korun, bez aukční provize).

Ilja Repin: Nordmanová / 1900Ilja Jefimovič Repin: Nordmanová nad knihou / 1900
olej na plátně / 61,5 x 52 cm

 

"Repinův obraz Nordmanová nad knihou je nejvzácnějším a nejnovějším objevem: jeho místo specialisté neznali, jeho reprodukce se nikdy nepublikovaly. (…) může být právem považován za jeden z nejkrásnějších malířských portrétů, vytvořených Repinem, za dobu jeho společného soužití s Natálií Borisovnou Nordmanovou," rozplývá se nad obrazem v aukčním katalogu Ludmila Andruščenková z malířova muzea v Penatech. Obraz byl dosud znám jen z černobílých dobových fotografií z Repinovy usedlosti Penaty u Petrohradu (dvě z nich jsou reprodukovány v aukčním katalogu) a ze soupisu malířovy pozůstalosti.

Natálie Borisovna Nordmanová, která je na obraze zachycena, byla dcerou švédského admirála působícího v ruských službách, jejím kmotrem byl sám car Alexandr II. Pod pseudonymem Severovová vydala několik románů a divadelních her. Byla o 19 let mladší než Repin a kvůli soužití s ním opustila aristokratickou společnost, k níž patřila.

Ilja RepinIlja Jefimovič Repin:
Neapolská dívka / 1894
olej na plátně / 78 x 51 cm
cena: 409 250 GBP

 

"Žárlili na ni, záviděli jí a nemohli jí odpustit, že žije s géniem a zároveň vystupuje jako samostatná osobnost. Ale právě tato vlastnost tak silně imponovala pětapadesátiletému malíři na své přítelkyni," píše Andruščenková. Obraz podle ní vznikl v roce 1900 během společné cesty Repina a Nordmanové na Světovou výstavu v Paříži.

Repin umírá v září 1930, obraz v následujícím roce v dědickém řízení získává jeho dcera Taťjána Ilijičina Jazevová. V roce 1934 je vystaven na výstavě ruského umění v Domě umění v Moravské Ostravě. Zda sem byl zapůjčen z Ruska, či již jako dílo ze soukromé ostravské sbírky, není jasné. Na trh se každopádně nyní dostává poprvé po bezmála osmdesáti letech.

Ilaj Repin: ToskaIlja Jefimovič Repin:
Toska / kolem 1890
olej na plátně /
210 x 140 cm
cena: 337 000 USD

 

Nejdražším Repinovým ženským portrétem, který prošel světovými aukcemi, je Portrét neapolské dívky z roku 1894, který byl před rokem na aukci Sothebyʼs v Londýně vydražen za 409 tisíc liber. Za zmínku stojí také obraz Toska, či Revolucionářka čekající na popravu, který byl před pěti lety na aukci Christieʼs vydražen za 337 tisíc dolarů. Pro nás je toto dílo zajímavé tím, že na trh se dostalo jako restituce z pražské Národní galerie.

Na českých aukcích se od Repina dosud objevilo jen pár kreseb a prací na papíře. Nejdráže se prodal akvarel dívčí akt, který byl před dvěma lety na aukci společnosti Meissner-Neumann vydražen za 322 tisíc korun.

Vůbec nejdražším dílem ruského umění prodaným v Česku je pak krajina Letní den (Ochotino) od Konstina Korovina, která byla loni aukční síní Dorotheum vydražena za 11,6 milionu korun. Předaukční odhad v případě obrazu Nordmanová nad knihou počítá přibližně s poloviční částkou. Vzhledem ke kvalitě malby, její provenienci i osobnímu vztahu malíře k portrétované by nebylo až takovým překvapením, kdyby konečná cena předaučkní odhad ještě překonala.

Ilja Repin: AktIlja Jefimovič Repin: Dívčí akt/ 1896
akvarel na papíře / 35 x 27 cm
cena: 322 000 Kč

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Repin Ilja Jefimovič

Toyen znovu přes třicet milionů

Toyen znovu přes třicet milionů

1. prosince 2019

Repinův Burlak na Volze

Repinův Burlak na Volze

13. listopadu 2019

Rus, Slováci a sklo

Rus, Slováci a sklo

16. prosince 2013

Korovine Konstantin Alexejevič

Staří mistři a Rusové

Staří mistři a Rusové

16. června 2014

Top 10 2012

Top 10 2012

30. prosince 2012

Dosud nejlepší

Dosud nejlepší

28. července 2012


<