Top 10 2012

Nejdražší obrazy českých aukcí za rok 2012

Ke koupi deseti nejdražších děl roku 2012 by případný zájemce potřeboval více než 200 milionů korun, o rok dříve by mu stačila méně než polovina této částky. Uplynulý rok byl z hlediska celkového obratu i počtu milionových položek na českém trhu s uměním rekordní.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize, která se u jednotlivých položek pohybovala od 4 do 24 % z ceny dosažené na sále. Komentář k dílům draženým v prvním pololetí zde.

František Kupka: Tvar modré / 1913

1 / František Kupka: Tvar modré / 1913

olej na plátně / 73 × 60 cm

cena: 57 422 500 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

František Kupka: Úsměv O / 1933-51

2 / František Kupka: Úsměv O / 1933-51

olej na plátně / 60 × 66 cm

cena: 23 710 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 6. 2012

Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin / Čína, 1447

3 / Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin / Čína, 1447
bronz, zlaceno v ohni / výška 35,5 cm, hmotnost 7,2 kg
cena: 19 110 000 Kč / Zezula 3. 11. 2012

Drobná oltářní soška z poloviny 15. století se stala nejdražším dílem asijského umění vydraženým na aukci v Česku. Dražba začínala na částce 1 milion korun. Že jen na ní nezůstane, se očekávalo, dosažený výsledek je z hlediska evropského trhu výjimečný. Významu a provenienci sochy se v samostatném článku věnuje někdejší ředitel Orientální sbírky Národní galerie Filip Suchomel (zde). Rozhovor s majitelem aukční síně Tomášem Zezulou (zde).

Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914

4–5 / Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914

olej na kartonu / 68 × 42 cm

cena: 18 240 000 Kč / Dorotheum 26. 5. 2012

Emil Filla: Ležící žena / 1932

4–5 / Emil Filla: Ležící žena / 1932

olej na plátně / 98,5 × 139 cm

cena: 18 240 000 Kč / Galerie Kodl 6. 5. 2012

Emil Filla: Tři Grácie / 1932

6 / Emil Filla: Tři Grácie / 1937
olej na plátně / 140 × 114 cm
cena: 17 520 000 Kč / Galerie Kodl 2. 12. 2012

Jedno z největších Fillových pláten, které objevilo v aukci. Po předchozích autorových výsledcích se vysoká cena očekávala. Dražba tentokrát začínala již na částce 14,4 milionu korun. V žebříčku nejdražších Fillových děl by se obraz umístil na 4. příčce (zde).

František Kupka: Apoteóza Heleny / 1906

7 / František Kupka: Apoteóza Heleny / 1906

olej na plátně / 72,1 × 97 cm

cena: 15 750 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012

Toyen: Le Plongeur / 1926

8 / Toyen: Potápěč / 1926

olej na plátně / 83 × 64 cm

cena: 13 650 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916

9 / Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916

olej na plátně / 87 x 133 cm

cena: 11 640 000 Kč / Dorotheum 26. 5. 2012

10 / Čchi Paj-š': Glycína a včelky
tuš a barva na papíře / 107 × 33 cm
cena: 9 300 000 Kč / Galerie Arcimboldo 5. 12. 2012

Čchi Paj-š' se desítce nejdražších děl objevil již loni. Svitek Kachny pod rákosem se v roce 2011 s cenou 8,06 milionu korun umístil na 5. příčce. Celkem bylo v letech 2009 až 2012 za více než milion korun na českých aukcích vydraženo již 17 Čchi Paj-š'ových děl. Autorův světový rekord má hodnotu 65 milionů amerických dolarů.

Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun

TOP 10 Františka Muziky

8. dubna 2024
Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška