Portrét Marguerite Neveux

Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 4. 2015

Zlatým hřebem dubnové aukce Adolf Loos Apartement and Gallery bude portrét Marguerite Neveux od Josefa Šímy z roku 1922, vzniklý krátce po malířově příjezdu do Paříže. Malba pochází z majetku Šímovy dcery Aline. Po dlouhé době jde o další velmi výraznou autorovu figurální práci, o níž budou mít šanci dražitelé bojovat. Srovnatelný portrét spisovatelky Zuzky Zgurišky právě před deseti lety dosáhl téměř na 7 milionů korun.

Josef Šíma se narodil roku 1891 v Jaroměři. Po studiu na akademii a bojích první světové války se na konci roku 1920 rozhodl a odjel z Čech do Francie. Zde začal pracovat v městečku Henday u španělských hranic jako kreslíř. O rok později tuto práci opustil a odjel do Paříže, kde získal místo v ateliéru Louisy Denise Germainové. Právě zde vznikly v roce 1922 tři portréty. První z nich zobrazoval jeho budoucí ženu, dceru Louise D. Germainové Nadine, druhým byl portrét architekta Augusta Pereta a posledním znich je v dražbě nabízený portrét Marguerite Neveux. Portrétovaná je matka Šímova přítele, básníka a dramatika Georgese Neveux. Malba pochází z majetku Šímovy adoptivní dcery Aline.

Na počátku 20. let 20. století se zdálo, že figurální malba a hlavně ta portrétní je již překonaná. Tuto oblast začala ovládat fotografie. Někteří malíři, mezi nimi i Šíma, však začali zjišťovat, že fotografie zcela nenaplňuje jejich očekávání. Tento nový způsob zachycování okamžiků a lidských postav nebyl schopen postihnout vnitřní život člověka, tedy to, co malíř na plátně zachytit dokázal. Tato snaha vytvořit portrét, který by vyjadřoval psychická pohnutí portrétovaného člověka, vedla Šímu při realizaci od pečlivých realistických přípravných kreseb k abstrahování a zjednodušování, tak, že na výsledném obraze vyloučil vše nadbytečné a nepodstatné. Šíma toužil zachytit tajemství života a jeho osudovost právě v lidské tváři.

Josef Šíma: Portrét Marguerite Neveux / 1922 / olej na plátně / 80,5 x 50,5 cm / vyv. cena 4 100 000 Kč Josef Šíma: Portrét Marguerite Neveux / 1922 / olej na plátně / 80,5 x 50,5 cm / vyv. cena 4 100 000 Kč 

 

Šíma volil v tomto období pro portréty měkkou modelaci jak samotných postav, tak předmětů kolem nich. Portrétované osoby jsou zasazeny v neurčitém prostředí a jsou modelovány převážně světlem. Linie splývá spolu s barvou. Rukopis se zjemňuje a stává se hladším, což se projeví hlavně v portrétech z 30. let. Postupně se pozadí za postavami ztmavuje a z plátna doslova září jemně modelovaný obličej. Na pozadí portrétu Marguerite Neveux umístil Šíma parník a moře. Parník jako doklad civilizačního pokroku a moře jako připomínka romantické touhy po cestovaní do neznámých zemí. Šíma, jako člověk pocházející ze země bez moře, jím byl fascinován.

Josef Šíma: Portrét Zuzky Zgurišky / 1933 / olej, plátno / 81,5 x 56 cm /konečná cena: 5,85 mil. Kč Josef Šíma: Portrét Zuzky Zgurišky / 1933 / olej na plátně / 81 x 56 cm / Galerie Pictura 6. 3. 2005 / 6 824 000 Kč
 

Šímovy portréty jsou na trhu velkou vzácností. Naposledy se na aukci objevil portrét spisovatelky Zuzky Zgurišky v roce 2005. Tento portrét z roku 1933 byl prodán za 6,82 milionu korun, čímž se zařadil na třetí místo v žebříčku dražených malířových děl. Malířův aukční rekord má aktuálně hodnotu 17,2 milionu korun. Za tuto částku byl v roce 2008 vydražen obraz Léda s labutí v Galerii Art Praha (více o Šímových dílech zde).

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Kokolia se podruhé dostal přes milion

Kokolia se podruhé dostal přes milion

20. března 2023

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

19. března 2023

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023


<