Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

Adolf Loos Apartment and Gallery, 19. 3. 2023

Obraz Oskara Kokoschky Žena a otrok, jehož vyvolávací cena s aukční provizí byla 242 milionů korun, na nedělní aukci nového majitele nenašel. Na vině je podle aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery článek v rakouském deníku Der Standard, který týden před aukcí naznačil možné restituční nároky jednoho z bývalých majitelů.

 
Oskar Kokoschka: Žena a otrok (1920)
92,5 cm x 109,5 cm, olej na plátně
Adolf Loos Apartment and Gallery, 19. 3. 2023
Vyvolávací cena: 242 000 000 Kč (s provizí)
Neprodáno

 

Na ten moment čekalo k prasknutí zaplněné Expo 58 Art přes dvě hodiny. V neděli odpoledne osm minut po šesté ohlásil licitátor poslední položku výběrové aukce Adolf Loos Appartment and Gallery. Obraz Oskara Kokoschky Žena a otrok šel do dražby s vyvolávací cenou 242 milionů korun s aukční provizí, což byl skoro dvojnásobek dosud nejvyšší ceny za obraz prodaný v tuzemských aukcích.
 
 
Po dvou minutách marného čekání na první příhoz dražba skončila. Pravděpodobně však bude mít právní dohru. „Měli jsme dva zájemce ze zahraničí, kteří byli připraveni dražit. Ovšem svůj zájem stáhli po uveřejnění článku v rakouském deníku Der Standard, který zpochybnil restituční nároky bývalého majitele obrazu Fritze Salo Glasera. Budeme deník žalovat, protože jeho informace nejsou pravdivé,“ vysvětloval po aukci Vladimír Lekeš, majitel Adolf Loos Apartment and Gallery.
 

Vlastnická historie

Der Standard upozornil na tu část historie obrazu, kdy se dostal do bývalého Československa. Od právníka židovského původu Fritze Salo Glasera obraz v roce 1942 koupil německý průmyslník Hans Dittmayer. Salo Glaser  potřeboval obraz spolu s dalšími čtyřmi prodat, aby mohl zaplatit daň ze židovského majetku, kterou nacistický stát na obyvatele židovského původu uvalil. Navíc v té době už Židé měli zákaz umělecká díla oficiálně prodávat. Dittmayer se tak nejspíš ke Kokoschkově obrazu dostal za velmi příznivou cenu. (Přečtěte si více o provenienci obrazu Žena a otrok)
 
Německý podnikatel na konci války uprchl i s rodinou do Prahy a s sebou vzal čtyřicítku nejcennějších obrazů. V září 1945 ho československé úřady zatkly za kolaboraci s nacistickým režimem.  O půl roku později zemřel ve vězení. Jeho rodina byla z Československa deportována, obrazy ovšem zůstaly v Praze, připomíná Der Standard. O jejich vrácení nebo o majetkové vyrovnání se už několik let snaží Dittmayerovi potomci. Úspěšní byli v případě několika obrazů, které nyní visí v německých muzeích.
 
 
Na Kokoschkův obraz oficiálně nárok nevznesli, připomíná v rakouském deníku právník Dittmayerů. Der Standard ovšem naznačuje, že i na něj by se restituční nároky rodiny mohly vztahovat. Vladimír Lekeš takový výklad odmítá. „Dittmayer prodal Kokoschkův obraz mezi příchodem do Prahy a svým zatčením přes Galerii Václava Hořejše,“ říká Lekeš. Podle něj jediný právoplatný restituční nárok vznesli potomci Salo Glasera. „Ten je navíc vyřešený,“ dodává Lekeš.
 

Kdo je na obraze

Lekeš se ohrazuje i proti dalšímu tvrzení rakouského deníku, že na obraze není zpodobněn Kokoschka se svou bývalou milenkou Almou Mahlerovou, ale jeho přátelé, herečka Käthe Richter a její druh a básník Walter Hasenclever. „Obraz jednoznačně identifikovala v roce 1998 Kokoschkova manželka Olda,“ tvrdí majitel Adolf Loos Apartment and Gallery.
 
 
Ke slovu se teď pravděpodobně dostanou právníci. Teprve až se situace kolem obrazu vyřeší bude aukční síň zvažovat jeho další prodej. „Jsme domluveni s majitelem, že pak obraz buď znovu zařadíme do aukce, nebo ho prodáme v privátním prodeji,“ říká Lekeš. Pokud i pak bude cena začínat na v přepočtu více než 8 milionech eur, bude obraz aspirovat na druhé nejdražší Kokoschkovo dílo prodané v aukcích.
 
Nejdražším Kokoschkovým obrazem prodaným na aukcích je portrét Josepha de Montesquiou-Fezensac z roku 1910. V roce 2018 za něj u Sotheby's vítěz dražby zaplatil i s aukční provizí 18,1 milionu eur.
 

V Česku drží prvenství obraz Praha - Pohled z křižovnického kláštera z roku 1934, který s cenovkou 78,5 milionu korun nesl také titul nejdražšího obrazu roku 2019. Kromě něj prošly v posledních patnácti letech českým trhem ještě další čtyři malby olejem. O tři roky starší obraz Praha - Pohled z ateliéru na Petřín se prodal v roce 2017 za 52,1 milionu korun. Poválečný obraz Žáby našel o rok dříve nového majitele za 37,7 milionu korun. Za Akt dívky v krajině před Avignonem dal vítěz aukce před deseti lety 9,1 milionu kroun. V roce 2008 se prodal obraz London Chelsea Reach za 22,8 milionu korun.

 


Související články

Milionový Šíma i ojedinělá Čapkova plastika online

Milionový Šíma i ojedinělá Čapkova plastika online

Weinberg 19. 5. 2024

III. Prémiová aukce umění společnosti Weinberg, online aukce končící v neděli 19. května, měla prodejní úspěšnost zhruba 52 procent. Necelá stovka prodaných děl dohromady přišla na více než 9,4 milionu korun.

21. května 2024
157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

Nejvyšších cen v dlouho očekávané aukci sbírky Václava Bruny dosáhly extrémně vzácné zlaté ražby českých králů i mimořádně vzácné ražby tolarové. Částky přes milion korun dosahovaly i starověké ražby z období Keltů. Výsledek aukce potvrdil, že o mim...

17. května 2024
Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

Bezmála 5 milionů korun vydělala jarní sálová aukce Galerie Art Praha v sobotu 11. května. Prodejní úspěšnost činila 44 procent, za statisícové částky bylo vydraženo celkem deset položek.

15. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kokoschka Oskar

Dramatický Kokoschka za nevídanou cenu

Dramatický Kokoschka za nevídanou cenu

20. února 2023


<