Pokles, nikoliv pád

Série květnových aukcí společností Sotheby’s a Christie’s zaměřených na impresionisty a klasickou modernu a na poválečné a současné umění ukázala, jak moc se trh s uměním za posledních dvanáct měsíců změnil. Zatímco loni v květnu se na stejně zaměřených čtyřech aukcích prodalo 32 děl za více než 10 milionů dolarů, letos tuto hranici překonal jen jediný obraz, pozdní dílo Pabla Picassa.

Celkový obrat večerní aukce impresionistů představuje pro Sotheby’s nejhorší výsledek za posledních 7 let, pro Christie’s od roku 2004. Přestože srovnání loňských a letošních čísel vypadá katastrofálně, američtí odborníci dosažené výsledky hodnotili spíše pozitivně. Propad v obratu nebyl způsoben ani tak poklesem cen, ačkoli k němu zjevně došlo, ale hlavně slabší nabídkou. Obě společnosti nabízely méně děl než loni a až na výjimky mezi nimi chyběly skutečně špičkové, galerijní kusy.

Zmiňovaný Picassův obraz Mušketýr s dýmkou z roku 1968 se prodal za 14,6 milionu dolarů. Prodávajícím byl podle New York Times jeden z bývalých klientů Bernarda Medoffa, který se nedávno přiznal ke zpronevěře až 50 miliard dolarů. Obraz byl dražen společností Christie’s jen den poté, co v Sotheby’s zůstal nevydražen jiný mnohamilionový Picasso, který měl být hlavním lákadlem aukce. I když dosažená cena jen mírně překonala spodní hranici předaukčního odhadu, prodávající mohl být s výsledkem spokojen – před pěti lety za obraz zaplatil ani ne polovinu jeho dnešní ceny.

Hlavní hvězdou obou impresionistických aukcí byla artdecová malířka Tamara de Lempicka. Sotheby’s dražilo čtyři její obrazy, Christie’s další dva. Prodalo se všech šest děl, přičemž dosavadní cenový rekord autorky byl překonán hned dvakrát. Jeho aktuální hodnota je 6,1 milionu dolarů a postaral se o něj Portrét madam M. dražený společností Christie’s.

Nejdražším dílem aukcí poválečného a současného umění se stalo rozměrné plátno (183 x 366 cm) Davida Hockneyho Beverly Hills Housewife z 60. let, dražené Christieʼs. Skvělá ukázka z umělcova nejceněnějšího kalifornského období se prodala za 7,9 milionu dolarů, což je Hockneyho nový aukční rekord.

Na aukci Sotheby’s se za nejvyšší cenu prodalo dvoumetrové Barokní vejce s mašlí od Jeffa Koonse. Sochu za 5,5 milionu dolarů koupil umělcův galerista Larry Gagosian. „Mnoho lidí do Jeffa Koonse investovalo velmi mnoho – v rovině emocí, dějin umění i peněz –, muselo se to prodat,“ citovala v této souvislosti agentura Bloomberg renomovanou uměleckou poradkyni Cristinu Tierneyovou. Prodejní cena i tak zůstala milion pod nejnižším předaukčním odhadem.

Druhým nejdražším dílem aukce se stal autoportrét Martina Kippenbergera z roku 1988, za který švýcarský galerista Iwan Wirth nabídl 4,1 milionu dolarů. Dražba se konala jen týden po skončení umělcovy retrospektivy v MoMA a dosažená cena, byť původní očekávání byla ještě vyšší, je Kippenbergerovým aukčním rekordem.

Všechny cenové odhady naopak na aukcích obou společností překonaly sochy Alexandra Caldera. Raný mobil s ebenovými hůlkami z roku 1934 se v Sotheby’s prodal za 3,5 milionu dolarů. Nástěnný reliéf z roku 1943 byl následující večer v Christie’s vydražen za 2,8 milionu dolarů. / js
 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<