Podzimní Antique

34. veletrh Asociace starožitníků

Od 20. do 23. listopadu se na Novoměstské radnici uskutečnil veletrh Antique, který pravidelně dvakrát do roka již sedmnáct let pořádá Asociace starožitníků. 

Ceny za nejlepší expozici a za nejzajímavější dílo na výstavě získaly aukční síně Galerie Kodl a European Arts, pro které byl veletrh hlavně reklamou na jejich aukce konané v následujících dnech.

Zatímco na zahraniční veletrhy aukční síně nemají zpravidla vůbec přístup, v domácím prostředí je starožitníci rádi zvou mezi sebe. Aukce vedle dvou zmíněných firem pořádají ještě minimálně tři další vystavovatelé – Kunstkomora (pod jménem Arcimboldo), Alma Antique (pod jménem Valentinum) a společnost Antikvity Art Aukce. Sám prezident Asociace starožitníků Jan Neumann je ostatně vyhledávaným licitátorem.

Tématem veletrhu bylo umění a starožitnosti belle époque, v expozicích většiny vystavovatelů se to však nijak výrazněji neprojevilo. K vidění byla široká škála uměleckých děl od baroka po první polovinu 20. století. V nabídce v posledních letech převažují hlavně šperky a drobnější předměty.

Tradičně vysokou úroveň měla prezentace Starožitností Michal Jankovský, antikvariátu Bretschneider či galerie Kirké, která se zaměřuje na tradiční mimoevropské umění. Část vystavovatelů se obměnila, nejvýraznějším z nováčků byla společnost Fine Antiques Prague, která má kořeny ve Vídni a nedávno otevřela obchod v Dušní ulici. Na veletrhu se prezentovala kvalitní kolekcí starého evropského umění. 

 


Související články

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021

Aukční dům Valentinum

Drobnosti za půl milionu

Drobnosti za půl milionu

15. července 2013


<