Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Jiráková Marie | Foto European Arts | Datum 10.12.2014
Deset dnů před Štědrým dnem nabídne aukční síň European Arts v Prague Marriott Hotelu širokou nabídku uměleckých děl užitého umění a starožitností. Aukce začne 14. prosince ve 14 hodin a ke koupi na ní bude široké spektrum uměleckých děl od obrazů přes sklo, šperky až po plastiky či zbraně.
Aukce, jejíž část tvoří díla ze sbírky Rudolfa Kremličky a jeho bratra, nabídne celkem 627 položek. Právě ze sbírky bratrů Kremličkových pochází možný černý kůň celé aukce, jímž je kresba od Toyen Sen, která se váže k nedávno draženému obrazu téhož jména (zde). Vyvolávací cena je 140 tisíc korun. Ze stejné sbírky se dále budou dražit například kresby Rudolfa Kremličky, akvarel Václava Špály nebo linoryty Josefa Čapka.
Práce na papíře představí známá jména českých umělců. Ze starších autorů lze zmínit Amélii Mánesovou, Františka Šimona Tavíka nebo také Hanuše Schwaigera. Ten je zde zastoupen akvarelem Krysař, který je datovaný do roku 1890. Nejdražší Schwaigerovou prací na papíře je zatím kresba Komedianti, prodaná v roce 2011 za 156 tisíc korun. Autorský rekord drží výjimečná malba Hráči a čert, jejíž cena přesáhla milion korun (zde).
Mezi položkami aukce bude i obraz Zima od jednoho z nejznámějších českých ilustrátorů Josefa Lady. Dílo datované do roku 1951 představuje pohled na zasněženou vesnickou náves. Vyvolávací cena obrazu je 420 tisíc korun, což by v případě prodeje stačilo na poslední příčku první desítky Ladových obrazů (zde). Ze současných autorů se pak budou dražit například díla Václava Boštíka, Karla Malicha či Zdeňka Sýkory.
Aukční síň European Arts dále nabízí řadu zajímavých starožitností. Mezi ty nejvzácnější patří zcela jistě tzv. žertovný pohár ze Sedmihradska z let 1600–1660. Žertovné poháry se používaly pro pití nápojů na ex, protože neměly postavnou nohu. Největší obliby se těšily v období manýrismu a raného baroka. Vyvolávací cena tohoto sběratelsky velmi cenného díla je 250 tisíc korun.
Z dalších nabízených děl lze ještě upozornit například na skupinu devíti porcelánových postaviček jedné z prvních verzí známé Opičí kapely z druhé poloviny 18. století s vyvolávací cenou 145 tisíc korun nebo na dvě míšeňské vázy s víky s vyvolávací cenou 170 tisíc korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
23. listopadu 2022
7. července 2022
24. května 2022
26. července 2024
24. července 2024
22. července 2024