V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů
26. června 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 15.11.2017
Galerie Kodl bude na své nadcházející aukci nabízet široký výběr uměleckých děl od 19. století po současnost. Mezi nimi i 28 položek s vyvolávací cenou nad milion korun.
Antonín Procházka: Zátiší s vázou a kyticí, 1915-16,
olej na lepence, 51 x 35 cm, vyv. cena: 8 000 000 Kč
(+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017
Vašich poslední šest aukcí mělo vždy obrat přes 100 milionů korun. Jaká je souhrnná cena nyní nabízené kolekce?
Na aukci nabízíme 250 kvalitních a místy mimořádných uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přes 110 milionů korun (bez aukční provize).
U kterého díla očekáváte nejvyšší cenu?
Předpokládám, že na nejvyšší cenu může dosáhnout dílo Antonína Procházky Zátiší s vázou a kyticí s vyvolávací cenou osm miliónů korun. Myslím, že zarezonuje i obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II, startující na šesti miliónech a velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna, která je vyvolávána za pět a půl miliónů.
František Foltýn: Kompozice, 1927,
olej na plátně, 91 x 90 cm,
vyv. cena: 5 500 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017
V posledních letech jste ve větší míře začali nabízet též poválečné umění. Znamená to, že se rozšířil okruh vašich klientů, nebo spíš to, že stávající klientela se začala více zajímat o novější umění?
Jsou to oba vámi zmiňované faktory. Klientela se u nás neustále rozšiřuje, což mimo jiné přikládám i našemu spojení s nejvýznamnějšími finančními domy. Podstatná je i skutečnost, že i naši stávající klienti, kteří si dříve kupovali jen umělecká díla z 19. a 20. století, si nyní pořizují nejen obrazy z druhé poloviny minulého století, ale i díla současných autorů střední a mladé generace.
Během pouhých tří týdnu bude na aukcích v Praze, Londýně a Vídni nabízeno celkem 13 obrazů Emila Filly. Jen na vaší aukci je pět Fillových zátiší. Dokáže český trh tolik Fillů vůbec absorbovat?
Jsem v tomto ohledu velmi optimistický a věřím, že se všechny obrazy prodají a některé překvapí svou dosaženou cenou. Můj názor je podpořený i faktem, že se již první Filla velmi dobře prodal na nedělní aukci Galerie Art Praha. Zájem o tohoto autora je oprávněně stále velký, ostatně londýnské plátno bude dražit i několik našich klientů. Je třeba si uvědomit, že Filla je jeden z nejlepších představitelů české výtvarné scény. Navíc připomínám, že Fillu si nekupují jen čeští sběratelé.
Hugo Demartini: Reliéf, 1965,
dřevo, sololit, akrylát na dřevěné desce, 75 x 75 cm,
vyv. cena: 700 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017
Co jsou vaši černí koně draženého souboru?
Tentokrát máme "stádo asi třiceti koní". Nechci je všechny uvádět. Ale zmíním tři z nich, které jsou pro nás tak trochu výjimečné. Mám na mysli dvě plastiky - Hlavu medusy od Theodora Pištěka a Reliéf Huga Demartiniho i výjimečné plátno Očista od Adriany Šimotové.
Rozhovor s medailérem Asamatem Baltaevem
Medailéru Asamatu Baltaevovi pocházejícímu z Čuvašské (Suvarské) republiky Ruské federace je pouhých 32 let. I přes velmi krátké tvůrčí období od ukončení studia se zařadil mezi českou medailérskou špičku. Zvítězil se svými návrhy v mnoha medailérský...
26. června 2024Rozhovor se sběratelem Petrem Pudilem
Petr Pudil je podnikatel, mecenáš a sběratel, který spolu Pavlínou Pudil stojí za projektem Kunshalle Praha. Fascinuje ho digitální umění. „V digitálním umění se něco děje, co bude mít za sto let velkou relevanci. Jen nevíme, co to je. A to mi přijde...
10. června 2024Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou
Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...
3. dubna 202426. června 2024
10. června 2024
8. července 2024
31. května 2021
18. prosince 2020
5. ledna 2023
24. listopadu 2022
31. května 2021