Od Zrzavého a Foltýna po Šimotovou a Demartiniho

Rozhovor s Martinem Kodlem

Galerie Kodl bude na své nadcházející aukci nabízet široký výběr uměleckých děl od 19. století po současnost. Mezi nimi i 28 položek s vyvolávací cenou nad milion korun.

Antonín Procházka: Zátiší s vázou a kyticí


Antonín Procházka: Zátiší s vázou a kyticí, 1915-16,
olej na lepence, 51 x 35 cm, vyv. cena: 8 000 000 Kč
(+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

Vašich poslední šest aukcí mělo vždy obrat přes 100 milionů korun. Jaká je souhrnná cena nyní nabízené kolekce?
Na aukci nabízíme 250 kvalitních a místy mimořádných uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přes 110 milionů korun (bez aukční provize).

U kterého díla očekáváte nejvyšší cenu?
Předpokládám, že na nejvyšší cenu může dosáhnout dílo Antonína Procházky Zátiší s vázou a kyticí s vyvolávací cenou osm miliónů korun. Myslím, že zarezonuje i obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II, startující na šesti miliónech a velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna, která je vyvolávána za pět a půl miliónů.
 

František Foltýn: Kompozice, 1927


František Foltýn: Kompozice, 1927,
olej na plátně, 91 x 90 cm,
vyv. cena: 5 500 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

V posledních letech jste ve větší míře začali nabízet též poválečné umění. Znamená to, že se rozšířil okruh vašich klientů, nebo spíš to, že stávající klientela se začala více zajímat o novější umění?
Jsou to oba vámi zmiňované faktory. Klientela se u nás neustále rozšiřuje, což mimo jiné přikládám i našemu spojení s nejvýznamnějšími finančními domy. Podstatná je i skutečnost, že i naši stávající klienti, kteří si dříve kupovali jen umělecká díla z 19. a 20. století, si nyní pořizují nejen obrazy z druhé poloviny minulého století, ale i díla současných autorů střední a mladé generace.

Během pouhých tří týdnu bude na aukcích v Praze, Londýně a Vídni nabízeno celkem 13 obrazů Emila Filly. Jen na vaší aukci je pět Fillových zátiší. Dokáže český trh tolik Fillů vůbec absorbovat?
Jsem v tomto ohledu velmi optimistický a věřím, že se všechny obrazy prodají a některé překvapí svou dosaženou cenou. Můj názor je podpořený i faktem, že se již první Filla velmi dobře prodal na nedělní aukci Galerie Art Praha. Zájem o tohoto autora je oprávněně stále velký, ostatně londýnské plátno bude dražit i několik našich klientů. Je třeba si uvědomit, že Filla je jeden z nejlepších představitelů české výtvarné scény. Navíc připomínám, že Fillu si nekupují jen čeští sběratelé.
 

Hugo Demartini: Reliéf, 1965


Hugo Demartini: Reliéf, 1965,
dřevo, sololit, akrylát na dřevěné desce, 75 x 75 cm,
vyv. cena: 700 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

Co jsou vaši černí koně draženého souboru?
Tentokrát máme "stádo asi třiceti koní". Nechci je všechny uvádět. Ale zmíním tři z nich, které jsou pro nás tak trochu výjimečné. Mám na mysli dvě plastiky - Hlavu medusy od Theodora Pištěka a Reliéf Huga Demartiniho i výjimečné plátno Očista od Adriany Šimotové.

 


Související články

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Chci podpořit kariéry mladých umělců

Chci podpořit kariéry mladých umělců

Rozhovor se sběratelem Robertem Runtákem

Sběratel Robert Runták už shromáždil na 2500 děl od pěti set převážně českých a slovenských umělců. Zaměřuje se hlavně na mladé současné autory. V roce 2019 otevřel multifunkční kulturní centrum Telegraph v kompletně zrekonstruované budově poblíž olo...

13. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<