Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá
17. ledna 2025
Text Skřivánek Jan | Datum 16.06.2014
Společná aukce galerií Kodl a Vltavín, která se konala poslední květnovou neděli, vynesla 88,7 milionu korun. Nového majitele našlo 56 procent z 450 nabízených obrazů a prací na papíře.
Nového majitele našlo 56 procent z 450 nabízených obrazů a prací na papíře. Nejdražším dílem aukce a současně zatím nejdražším dílem letošního roku se stalo rané kubistické zátiší od Emila Filly. Obraz Hlava muže s dýmkou z roku 1915 se prodal s nárůstem o milion za konečných 16,8 milionu korun (obraz je reprodukován na zadní straně časopisu v reklamě galerie). Dosažená cena je pátou nejvyšší za Fillovo dílo, za více než deset milionů korun se na českých aukcích prodalo již dvanáct malířových obrazů.
Krom Filly bylo za více než milion korun vydrženo ještě 18 dalších obrazů, mezi nimi tři práce Václava Špály, dva obrazy Jana Zrzavého a dále pak díla Adolfa Kosárka, Antonína Slavíčka, Joži Uprky či Václava Zykmunda. Ve třech případech byla stanovena nová autorská maxima. Hranici sta tisíc korun překonalo rekordních 77 položek. Více stotisícových položek se dosud v žádné aukci neprodalo.
Ve Špálově případě se nejvíce bojovalo o kubistický obraz Píseň venkova z počátku 20. let, který kdysi patřil Adolfu Hoffmeisterovi. Cena obrazu v průběhu dražby vzrostla z 2,16 na 3,24 milionu korun. Výrazný nárůst, z 1,8 na 2,76 milionu korun, zaznamenalo také České městečko od Jana Zrzavého. Dosažená cena je jednou z nejvyšších za jeho obraz ze 40. let. Za víc než dvojnásobnou částku, v tomto případě však šlo o vyvolávací cenu, se prodal Zrzavého Anděl z roku 1930. Obraz, který malíř dedikoval francouzskému historikovu Édouardu Dolléansovi, se prodal za 5,76 milionu korun.
Novým autorským rekordem je cena 3 miliony korun za dalíovský obraz Hlas z dálky od Václava Zykmunda. Olej středního formátu z roku 1937 byl vyvoláván za částku odpovídající osm let starému malířovu aukčnímu maximu, nakonec jej překonal o více než 700 tisíc korun. Nutno dodat, že šlo teprve o druhý Zykmundův obraz vydražený za více než milion korun. Druhým autorským rekordem je cena 2,28 milionu korun za obraz Joži Uprky Pohřeb z roku 1903. Jednalo se o dosud největší Uprkovo plátno, jaké se objevilo v aukci, a současně také o teprve druhý malířův obraz v milionové kategorii. Předchozí rekord však v tomto případě vydržel pouhých osm měsíců. Za 144 tisíc korun, bezmála pětinásobek minimálního podání, se prodal ještě Uprkův akvarel U muziky z roku 1891.
Úspěchem je rovněž cena 2,64 milionu za Horskou krajinu v bouři od Adolfa Kosárka, jejíž držba startovala na částce 1,92 milionu korun. Malířův pět let starý rekord je sice ještě o sto tisíc korun vyšší, drží jej však výrazně větší obraz. S nárůstem o 840 tisíc, za konečných 2,04 milionu korun, se prodal obraz U pramene od Václava Brožíka. Na trh vrátil po pouhém roce, loni v květnu byl na aukci Christieʼs v Londýně vydražen přibližně za milion korun. Zahraničním trhem prošla i druhá nabízená Brožíkova malba Nad knihou, která našla nového majitele za 1,08 milionu korun. Tato dílčí studie k Janu Husovi před koncilem Kostnickým byla před rokem součástí většího souboru malířových děl, který dražila aukční síň Doyle v New Yorku. I v tomto případě byla loni dosažená cena přibližně poloviční.
Z umění přelomu 19. a 20. století zmiňme ještě dvě milionové krajiny od Antonína Slavíčka a Václava Radimského. Komorní Slavíčkův Motiv z Letné se prodal za 1,92 milionu korun, Radimského Jaro v Giverny stálo o půl milionu méně. Druhý nabízený Radimského obraz, atypický pohled na zámek v Ratboři z 20. let, se prodal za 360 tisíc korun. Za částky od půl milionu do sedm seti tisíc korun byla dále dražena díla Adolfa Chwaly, Aloise Bubáka, Jakuba Schikanedera a Miloše Jiránka. Portrét Ernestiny Harlanderové od Gabriela von Max, který jsme zmiňovali v dubnovém čísle, se dostal ze 102 na 264 tisíc korun.
Tradičně dobře byli v nabídce zastoupeni Mařákovci. Nejvíce se očekávalo od triptychu Píseň lásky od Aloise Kalvody, u kterého předaukční odhad počítal s cenou 300 až 350 tisíc korun (bez provize). Obraz se nakonec prodal 228 tisíc korun, jen jeden příhoz nad vyvolávací cenu. Výrazně nad odhad se naopak prodalo rozměrné Kalvodovo plátno Březový háj, které se dostalo ze 168 až na 312 tisíc korun. Překvapením byly částky 144 a 216 tisíc za dva obrazy Josefa Bárty, jehož díla se jinak pohybují v relacích kolem 50 tisíc korun.
Z moderního umění byly za milionové částky vedle prací již jmenovaných autorů draženy ještě obrazy Františka Muziky (2,52 milionu), Rudolfa Kremličky (1,92 milionu), Kamila Lhotáka (1,56 milionu), Františka Foltýna (1,44 milionu), Josefa Lady (1,14 milionu) a Františka Tichého (1,08 milionu korun). V kategorii poválečného umění je novým autorským rekordem cena 528 tisíc korun za obraz Co je dole je i nahoře od Jana Koblasy. Dražba této takřka monochromní malby z přelomu 50. a 60. let začínala na méně než čtvrtinové ceně. Za částky kolem sedm seti tisíc byly draženy obrazy Mikuláše Medka a Roberta Piesena.
Z neprodaných děl je třeba zmínit především obrazy Antonína a Josefa Mánesových. Od prvně jmenovaného byla za 1,92 milionu korun nabízena reprezentativní krajina z roku 1828. Josef Mánes byl zastoupen pozdním, fantaskním obrazem Utonulý z roku 1867. Aukční síň se vyvolávací cenou 12 milionů korun (včetně provize) snažila zdůraznit význam díla, nikdo z dražitelů však o ně při této ceně neprojevil zájem.
Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024
Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...
17. ledna 2025Numismatické aukce ve druhé polovině 2024
Ve druhé polovině loňského roku se uskutečnila řada velmi zajímavých numismatických aukcí. Nejzajímavější a nejdražší položky se jako již tradičně dražily na poli aukčních domů Macho & Chlapovič, Aurea Numismatika a Kendro. Pozadu však nezůstaly ani...
6. ledna 2025Za deset nejdražších obrazů letošního roku sběratelé na aukcích utratili přes 368 milionů korun. Navýšení oproti pololetnímu žebříčku činí více než 83 milionů korun. Po několika letech se v jeho čele opět usadil František Kupka.
2. ledna 202517. ledna 2025
6. ledna 2025
2. ledna 2025
9. července 2016
7. července 2016
22. června 2015
8. července 2024
31. května 2021
18. prosince 2020